Savo spalvingųjų kukurūzų istorija nusprendusi pasidalinti Aistė daržininkauja nuo vaikystės, tačiau savo kieme dar tik šešis metus. Terasoje augina pomidorus, pakeltose lysvėse įvairias valgomas žoles – kalendrą, laiškinius česnakus, petražoles, rabarbarus. Aistės daržas gausiai apdovanoja moliūgais, cukinijomis ir dar įvairiomis kitomis daržovėmis bei gėlėmis. Tačiau brangakmenius primenantys kukurūzai – tikra šių metų pažiba, socialinėje erdvėje sulaukusi daugybės patiktukų ir komentarų. Saujelę jau sudaigintų sėklų Aistė gavo iš draugės ir jai pasirodė įdomu pabandyti užsiauginti. Taigi, kas tai per kukurūzai ir kaip daržininkei pavyko juos užsiauginti savo kieme?
Kokia šių kukurūzų veislė?
„Šie kukurūzai vadinasi „Glass gem corn“ – lietuviškai turbūt būtų stiklo kristalų/brangakmenių kukurūzai. Jie sukurti kryžminant indėniškas kukurūzų veisles“,– pasakoja daržininkė Aistė.
Šie kukurūzai yra unikali ir stebinanti veislė, kurią galima iš karto atpažinti pagal išskirtinę išvaizdą. Spalvoti grūdeliai, primenantys brangakmenius, sukuria įspūdingą reginį – šios kukurūzų burbuolės gali būti rožinės, mėlynos, violetinės, žalios, auksinės, ir net sidabrinės spalvos.
„Glass Gem“ kukurūzai yra puikus pavyzdys, kaip tradicinis selekcijos darbas gali sukurti ne tik naudingą, bet ir vizualiai įspūdingą rezultatą. Šie spalvoti kukurūzai sujungia estetiką ir naudingumą, nes ši veislė ne tik traukia akį, bet ir slepia unikalią istoriją bei galimybes jos pritaikymui.
„Glass Gem“ kukurūzų atsiradimo istorija ir kaip jie užauga tokie spalvingi
„Tai toks genetinis bruožas. Galima per keletą metų paprastos selekcijos būdu užsiauginti norimos spalvos burbuoles. Reikia atrinkti iš kiek įmanoma daugiau burbuolių norimos spalvos grūdelius ir juos pasodinti“,– žiniomis dalinasi augintoja.
Ši unikali veislė buvo išvesta Amerikos ūkininko Carl Barnes pastangų dėka. Carl Barnes buvo Cherokee indėnų palikuonis, kuris ilgus metus siekė atgaivinti ir puoselėti senąsias kukurūzų veisles.
Atrankos ir kryžminimo metodais jis sukūrė „Glass Gem“ kukurūzus, kurie paveldėjo daugybę skirtingų genotipų ir dėl to įgijo savo nepakartojamą spalvingumą.
Šios veislės sėklos tapo plačiai prieinamos pasauliui tik po 2010 metų, kai interneto platformose išpopuliarėjo kukurūzų nuotraukos, pritraukusios ne tik ūkininkų, bet ir sodininkų bei menininkų dėmesį.
Kam tinkami „Glass Gem“ kukurūzai?
Nors „Glass Gem“ kukurūzai atrodo lyg meno kūrinys, jų pagrindinė paskirtis nėra tiesiog dekoratyvinė. Ši kukurūzų veislė yra puiki kukurūzų spragėsiams gaminti. Jų spalvingumas išryškėja prieš spraginimą, tačiau spragėsių skonis išlieka įprastas ir neturi įtakos grūdelių išvaizdai.
Be spragėsių, „Glass Gem“ kukurūzai taip pat gali būti naudojami kukurūzų miltų gamybai. Iš šių kukurūzų gaunami miltai gali būti naudojami tradiciniams patiekalams, tokiems kaip tortilijos, gaminti.
Tačiau svarbu pažymėti, kad šie kukurūzai nėra skirti juos valgyti šviežius ar virtus, nes jų grūdeliai yra gana kieti.
Kaip auginti „Glass Gem“ kukurūzus Lietuvoje?
Nors „Glass Gem“ kukurūzai yra išvesti Amerikoje, juos auginti galima ir Lietuvoje. Svarbu atkreipti dėmesį į keletą veislės ypatybių ir specifinius auginimo reikalavimus.
„Nežinau, kuo skiriasi šių kukurūzų auginimas nuo paprastų, nes auginau pirmą kartą, bet skirtumo didelio nematau. Žinau tik tai, kad ši veislė apibūdinama kaip ankstyva, tai reiškia, kad turi tikimybę subręsti net ir trumpesnės vasaros metu“,– sako Aistė.
„Aš daigus daiginau vazonėliuose ir po paskutinių šalnų persodinau į gerą kompostinę dirvą – kukurūzai labai ėdrūs augalai, todėl jiems reikia turtingos dirvos ir nemažai vandens.
Daugiau nieko su jais nedariau, tik laisčiau, kai buvo sausros.
Skyniau per kelis kartus, tik jau subrendusias burbuoles, t.y., kai kukurūzų šilkas jau pilnai parudavęs ir pačių burbuolių išorinis apvalkalas jau džiūva“,– auginimo procesu dalinasi pašnekovė.
Pagrindiniai brangakmenių kukurūzų auginimo principai
Sėklų parinkimas ir sėjimas
„Glass Gem“ kukurūzai geriausiai auga šiltu klimatu, todėl Lietuvoje patariama juos sėti po paskutinių šalnų, dažniausiai gegužės mėnesį. Sėklas reikia sėti į gerai paruoštą dirvą, įsitikinus, kad vieta bus saulėta ir apsaugota nuo vėjų. Kukurūzai mėgsta purią ir derlingą dirvą, todėl prieš sodinimą verta ją praturtinti organinėmis trąšomis.
Augimo sąlygos ir priežiūra
Kukurūzams reikia pakankamai drėgmės, tačiau jie netoleruoja užmirkusių dirvų, todėl svarbu užtikrinti, kad vandens pertekliaus nebus. Lietingomis vasaros savaitėmis patariama stebėti, ar dirva ne per šlapia. „Glass Gem“ kukurūzams taip pat reikia šilumos, todėl sodinant verta apsvarstyti papildomą mulčiavimą, kad dirva išliktų šilta ir palaikytų drėgmę.
Derliaus nuėmimas
Derlių galima nuimti, kai burbuolės pilnai subręsta, tai dažniausiai būna rugpjūčio arba rugsėjo mėnesį. Kukurūzai turi džiūti tol, kol jų grūdeliai visiškai sukietėja. Po nuėmimo burbuoles reikia džiovinti gerai vėdinamoje vietoje, kad būtų užtikrintas jų tinkamas saugojimas.
Sėklų saugojimas ir sėja kitą sezoną
Viena iš „Glass Gem“ privalumų yra tai, kad šios veislės kukurūzai gali būti išsaugoti kitam sezonui. Užtenka laikyti džiovintas burbuoles vėsioje, sausoje vietoje, kad išlaikytumėte sėklas sodinimui kitais metais.
Nors ši kukurūzų veislė dar daug ką stebina ir tikrai nedažnai aptinkama soduose, ji šiais metais stipriai populiarėja. Tai ne tik puiki spragėsių gaminimo medžiaga, bet gali tapti ir išskirtiniu dekoratyviniu elementu rudens šventėms ar unikaliu kulinariniu sprendimu.