Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšmingas. Taigi, kaip apsaugoti namus?
Technologijos
Artėjant šventėms, pas mus sugužėsiantys svečiai gali atsinešti nelauktų dovanų. Vos prisijungę prie namų „Wi-Fi“ tinklo, jų išmanieji telefonai mūsų įrenginius gali apkrėsti virusais, o privačią informaciją be skrupulų ir patys nežinodami perduoti aferistams. Geriausias būdas nuo to apsisaugoti – svečiams sukurti atskirą „Wi-Fi“ tinklą. „Telia“ ekspertų teigimu, tą šiandien leidžia kiekvienas modernus maršrutizatorius, o pats procesas trunka vos kelias minutes.
Paieška be reklamos skamba per gerai? Per pastaruosius metus nemažai kas įprato informaciją rasti ne tik „Google“, bet ir per dirbtinio intelekto (DI) pokalbio robotus. Vienas populiariausių iš jų – „ChatGPT“ – neseniai pristatė naują sprendimą „ChatGPT Search“, leidžiantį ieškoti informacijos internete. Lukas Keraitis, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, atsako, kaip ši funkcija veikia ir ką reikėtų žinoti ją naudojant.
Individualiuose namuose gyvenantiems elektromobilių savininkams įsirengti nuosavas įkrovimo stoteles jau tampa įprastu dalyku, tačiau daugiabučių kiemuose tokie įrenginiai – vis dar retas vaizdas. Ekspertai sako, kad įsirengti stotelę tikrai galima net ir kieme, kuriuo dalijamasi su kaimynais, tačiau reikia įvertinti daugiau aplinkybių bei atlikti daugiau namų darbų.
Ką galiu nuveikti su draugais šį savaitgalį Vilniuje, jei mėgstu šokti salsą? Tikriausiai anksčiau į šį klausimą jums galėjo atsakyti tik vietinis vilnietis mėgstantis Lotynų Amerikos šokius, o dabar konkrečiau vietas pasirinkti padės ir populiariausia pasaulyje žemėlapių programėlė „Google Maps“. „Google“ skelbia apie atnaujinimą, kuris įprastas funkcijas praplės dirbtinio intelekto (DI) teikiamomis galimybėmis. Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, programėlė iš navigacijos įrankio taps patikimu miesto gidu.
Ar kada pagalvojote, kodėl kai kurie jūsų įkelti vaizdo įrašai socialinių tinklų platformoje „Instagram“ yra tarsi išsilieję, nors pas kitus vartotojus matote tik aukščiausios kokybės vaizdą? Socialinio tinklo vadovybė atskleidžia, kad tai nėra ryšio ar tinklo klaida – viskas priklauso nuo to, kaip tam vaizdo įrašui platformoje sekasi. Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, pabrėžia, kad tokie pokyčiai turės įtaką mažesnę auditoriją turintiems turinio kūrėjams.
Dar iki 2024-ųjų metų pabaigos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) žada paskelbti du paramos kvietimus po 25 mln. eurų – tiek nutolusioms, tiek saulės elektrinėms ant stogų ar sklype įsirengti. Kas kartą prasidėjus paraiškų teikimui dalis vartotojų sėkmingai užpildo prašymus ir gauna kompensaciją, kiti – nespėja užpildyti paraiškos formos ir lieka laukti kito kvietimo. Energetikos ekspertas pataria, kokius namų darbus verta pasidaryti ruošiantis greitam ir sėkmingam paraiškos teikimui.
Namuose veikiantys Wi-Fi maršrutizatoriai mums nežinant gali gyventi „kriminalinį“ gyvenimą. Tai atskleidė neseniai Suomijoje vykusi didelio masto kibernetinė ataka, paralyžiavusi vieno stambiausių šalies bankų „Nordea“ veiklą. Manoma, jog finansinę įstaigą „nulaužti“ bandė armija užgrobtų maršrutizatorių bei kitų išmaniųjų namų prietaisų. Šis scenarijus labai tikėtinas ir Lietuvoje, todėl „Telia“ pataria laiku pasirūpinti minėtų įrenginių saugumu, kad per nežinojimą netaptume tokių nusikaltimų bendrininkais.
Elektromobilių rinka sulėtėjo. Hibridinių modelių, iš tinklo įkraunamų hibridų ir grynųjų elektromobilių pardavimų augimas, „GlobalData“ duomenimis, 2022 m. siekė 37 proc., o 2023 m. – kiek daugiau nei 29 procentais. Prognozuojama, kad šiemet rinkos augimo pagreitis dar labiau atslūgs ir sudarys apie 22 procentus. Kaip tai gali paveikti Lietuvos planus dekarbonizuoti transporto sektorių? Ir kokius signalus tai siunčia šios rinkos žaidėjams?
Robotas dulkių siurblys vejasi katę ir tuo pat metu šūkauja necenzūrinius žodžius. Skamba kaip scenarijus iš mokslinės fantastikos filmo, tačiau tai jau tapo realybe. Šiemet JAV buvo įvykdyta „Ecovacs“ robotų dulkių siurblių ataka, kurios metu programišiai perėmė įrenginių kontrolę. Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, atsako, kokių saugumo priemonių savo namuose gali imtis kiekvienas, kad sumažintų tokio įsilaužimo riziką.
Pastaraisiais metais stebint aktyvius vartotojų įpročių pokyčius, prie jų teko prisitaikyti ir verslui. Sparti technologijų pažanga, besikeičiantys vartotojų lūkesčiai ir naujos gyvenimo būdo tendencijos lėmė, kad šiuo metu verslai savo klientams nori pasiūlyti paslaugas pačiu patogiausiu būdu, todėl itin išaugo mobiliųjų programėlių populiarumas. Jos tapo neatsiejama kasdien naudojama priemone, vartotojui suteikiančia išskirtines naudas.
Nors didelė dalis mūsų visuomenės neįsivaizduoja gyvenimo be automobilio, tačiau beveik trečdalis Lietuvos gyventojų nevairuoja. Tyrimo duomenys parodė, kodėl mūsų šalies žmonės atsisako galimybės sėsti prie vairo: neturi vairuotojo pažymėjimo, nuosavo automobilio, o dalis žmonių negeba įveikti vairavimo baimės.