Šildymo sezonas jau įsibėgėjo visoje Lietuvoje, atnešdamas ne tik šilumą į namus, bet ir naujus iššūkius bei rizikas. Dauguma gyventojų kliaujasi patogiu centriniu šildymu, tačiau nemaža dalis namų ūkių yra šildomi alternatyviais būdais – dujomis, kietuoju kuru, elektra. Todėl šildymo sezono metu padidėja gaisrų rizika. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento statistiniai duomenys rodo, kad šiuo laikotarpiu gaisrų skaičius paprastai išauga, dažnai, dėl netinkamo šildymo įrangos naudojimo ir priežiūros bei dūmų detektoriaus nebuvimo.
Šildymas
Jei užklupus šaltai žiemai, namuose esantys radiatoriai, nesugeba suteikti norimos šilumos, atėjo metas ieškoti pagalbinių priemonių. Na, o populiariausias ir, ko gero, greičiausias būdas suteikti patalpoms daugiau šilumos yra įsigyti tinkamą elektrinį šildytuvą.
Renovuojant senus namus dažnai tenka susidurti su netikėtumais – pradedant užsilikusiais istoriniais daiktais, baigiant paslėptais statybos brokais. Tačiau kartais tokie atradimai peržengia įprastus rėmus ir sukelia nuostabą net visko mačiusiems specialistams. Būtent tokia istorija neseniai įvyko viename name, kai senas, daugiau nei šimtmetį skaičiuojantis namas, atskleidė savo paslaptis.
Net ir prasidėjus šildymo sezonui kai kurie gyventojai savo namuose nesijaučia komfortiškai. Šią nemalonią situaciją gali lemti pro langus negailestingai besiskverbiantis vėjas ar pagrindinį šilumos šaltinį užstojanti sofa. Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) energetinio efektyvumo vadovas Juozas Paulėkas atkreipia dėmesį į tris aspektus, kurie svarbūs žinoti kiekvienam, norinčiam savo bute gyventi šilčiau.
Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento Socialinių išmokų skyrius 1 primena, kad gyventojai gali teikti prašymus-paraiškas kompensacijoms už būsto šildymo išlaidas viso 2024–2025 metų šildymo sezono metu.
Šalti kambariai darganotą rudenį – problema, su kuria susiduria daugybė šalies gyventojų. Nors paprastai dėl visko kaltinami šilumininkai, dažnai tai būna ne jų ar senų, dar nuo sovietmečio nekeistų, radiatorių kaltė, teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) Pastatų energinių sistemų katedros doktorantė Laura Gagytė....
Įsibėgėjus rudeniui, iššūkiu dažnai tampa ne tik susargdinti galintys lietingi ir šalti orai, bet ir dalies šeimos biudžeto pareikalaujančios šildymo sąskaitos. Nepriklausomo elektros energijos tiekėjo „Elektrum Lietuva“ ekspertas dalinasi naudingais patarimais, kaip namus šildyti ekonomiškiau, o šaltąjį periodą praleisti šiltai ir patogiai.
Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė nuotoliu nuskaitomų šilumos skaitiklių ir šilumos daliklių aptarnavimo mokesčiams. Šis sprendimas atveria kelią AB Vilniaus šilumos tinklų klientams įdiegti modernius centralizuotos šilumos apskaitos prietaisus. Tokie įrenginiai orientuoti į individualią šilumos vartojimo apskaitą ir leidžia gyventojams stebėti savo šilumos energijos suvartojimą bei sudaro galimybes efektyviau vartoti šilumos energiją.
Vienas iš dažniausių argumentų, kodėl nepatariama šiltinti pastato iš vidaus – gerokai sumažėjantis bendras plotas. Tačiau specialistų teigimu, tai dar nėra pati didžiausia problema. Prastai atliktas šiltinimas, kambariuose gali sukelti nepageidaujamas pelėsio kolonijos. Kaip atsirada pelėsis sienose, ir kaip to išvengti, pasakoja šiltinimo ekspertas.
Perkant namą gyventojams tenka nemenkas iššūkis įvertinti jo statybų bei medžiagų kokybę, per trumpą laiką perprasti jo patogumą ir įrengimo niuansus. Šildymo įrangos specialistai ragina nepamiršti patikrinti name sumontuotos šildymo sistemos, kad būtų galima išvengti nemalonių staigmenų užklupus pirmiesiems šalčiams....
Pakankamai šiltas spalis ir būsimas lapkritis dar paliko laiko net ir uždelsusiems pasirūpinti žieminėmis sausų malkų atsargomis. Į ką atkreipti dėmesį perkant malkas, pasiteiravome malkų pardavimu užsiimančių ekspertų.
Sėdint prie židinio laikas teka ramiai ir tolygiai. Žvelgiant į besiplaikstančią liepsną ir klausantis tykiai spragsinčių anglių kyla noras filosofuoti ir galvoti apie malonius dalykus. Turbūt panašiai buvo visais laikais: taip turėjo jaustis ir pirmykščiai žmonės, pavargę nuo medžioklės ir vakarais rinkdavęsi aplink akmenų žiedą, kurio centre rusendavo ugnis. Panašiai laiką leisdavo ir senovės romėnai, sugalvoję pirmąją židinio konstrukciją su balkiais ir dūmtraukiu, ir romantiškieji riteriai, ant iešmo židinyje kepdavę mėsą. Taigi, ką svarbu žinoti, renkantis židinį savo namams?