Namų apšvietimas
Namų apšvietimas / Freepik

Jaukumą namuose kuriantis apšvietimas: ką svarbu žinoti?

Įsibėgėjant šaltajam sezonui ir ilgėjant vakarams, namuose norisi daugiau jaukumo. Jį sukurti gali padėti ne tik vilnonis pledas, karštos arbatos puodelis ar obuoliais kvepiantis pyragas – tinkamai parinktas apšvietimas namus užpildys švelnia šviesa ir ramia nuotaika. Prekybos tinklo „Senukai“ ekspertai dalijasi patarimais, kokį apšvietimą pasirinkti, norint namuose sukurti jaukią atmosferą.

Pagrindinės apšvietimo namuose taisyklės

Norint namuose sukurti raminančią nuotaiką, specialistai rekomenduoja vadovautis keliomis pagrindinėmis apšvietimo taisyklėmis.

Visų pirma, jaukumą namuose sukursite sluoksniuodami šviesą ir naudodami skirtingus apšvietimo būdus.

Naudojant pagrindinį apšvietimą reikia nepamiršti ir papildomų toršerų, mažesnių pastatomų ar sieninių šviestuvų. Jų skleidžiamas apšvietimo spindulys nėra platus.

Jaukus apšvietimas / Shutterstock
Jaukus apšvietimas / Shutterstock

Be to, maži šviestuvai padeda išryškinti ir kitas namus puošiančias interjero detales, pavyzdžiui, šeimos nuotraukas. Norint sukurti jaukią prieblandą ir raminančią nuotaiką, vakarais pagrindinio apšvietimo galima ir atsisakyti.

Ekspertai taip pat pataria rudenį vengti namuose šaltos spalvos apšvietimo šaltinių ir rekomenduoja šviestuvuose naudoti tik šiltos spalvos lemputes.

Geriausiai tam tinka šilto spektro 2700-3000 kelvinų elektros lemputės. Jų skleidžiama šviesa yra ne per ryški ir maloniai šildanti.

Be to, specialistai pataria rinktis šviestuvus, kurie suteikia galimybę reguliuoti šviesos srautą, ir naudoti tik tiek šviesos, kiek yra tuo metu reikalinga.

Prie interjero derantys šviestuvai

Specialistai primena, kad namai atrodo harmoningai ir jaukiai, kai juose yra išlaikomas vientisas interjero stilius. 

Pavyzdžiui, jei namuose yra juodų akcentų, šviestuvo detalės taip pat galėtų būti juodos spalvos, o jeigu namuose vyrauja medžio raštai – tiks šviestuvas su medžio elementais. 

Renkantis naują šviestuvą, taip pat reikia atkreipti dėmesį, kaip lengvai jis įsilies į namų interjerą ir aplinką.

  • Klasikiniai šviestuvai sukuria prabangos ir elegancijos pojūtį bei dažnai tampa pagrindiniais namų akcentais. Jų formos būna išraiškingos, o medžiagos, iš kurių jie pagaminti – kokybiškos ir ilgaamžės. 
  • Modernūs šviestuvai dažniausiai būna minimalistinių, taisyklingų formų. Juoda, balta ar šlifuoto aukso šviestuvų spalva yra derinama prie tokių pačių spalvų interjero detalių ir padeda sukurti užbaigtumo jausmą interjere.
  • Neutralaus dizaino šviestuvai įsilieja į bet kokį interjerą. Tai dažniausiai būna šviesaus dizaino šviestuvai, derantys su lubų ar sienų spalva.
  • Prabangūs šviestuvai dažniausiai gaminami iš metalinio korpuso ir padengiami aukso ar juodos spalvos elementais. Tokių šviestuvų gaubtai dažniausiai sukurti iš krištolo, kuris sklindant šviesai sukuria išskirtinės prabangos pojūtį.
  • Funkciniai šviestuvai yra skirti ribotų zonų apšvietimui, dažniausiai yra kabinami ant sienų ar lubų. Jie skirti apšviesti konkrečią namų erdvę ar interjero detalę, pavyzdžiui, paveikslą ant sienos, laiptus ar išskirtinį namų baldą.

Taupus apšvietimas, neišauginantis elektros sąskaitų

Tamsesni vakarai didina išlaidas už elektros energiją. Tačiau šiuo metu rinkoje yra gana nemažai taupių apšvietimo sprendimų.

Kaitrinės lemputės net iki 90 procentų elektros energijos iššvaisto šilumai bei kaitrai, todėl efektyviam apšvietimui lieka vos 10 procentų. Ekspertai rekomenduoja atkreipti dėmesį į elektros sąnaudas ir rinktis ją tausojančias LED lemputes.

Be to, galima pasirinkti ir saulės baterijas turinčius šviestuvus – jie puikiai tiks lauko terasoms ar įėjimo į namą apšvietimui. Tokie šviestuvai yra pamėgti ir gėlynų puoselėtojų: įterpti tarp gėlių jie ne tik džiugina akį, tačiau ir išryškina rudeninių gėlių bei kitų augalų grožį.

Atsižvelgus į sezonų kaitą, verta atkreipti dėmesį ir į hibridinius lauko šviestuvus, kurie turi įkraunamas saulės baterijas, bet taip pat gali būti įjungiami į elektros tinklą. Tokiu būdu saulės baterijai išsekus iki 10 proc., šviestuvas šviečia naudodamas elektros energiją.

Stilingiems ir jaukiems namams – keli praktiški patarimai

Renkantis jaukumą namuose kuriančio apšvietimo sprendimus, nereikėtų pamiršti ir funkcionalumo bei estetikos kriterijų. „Senukų“ specialistai dalijasi keliais naudingais patarimais, kurie pravers atnaujinant namus.

  • Ieškant universalaus ir praktiško namų apšvietimo varianto, verta pasidomėti bėginėmis apšvietimo sistemomis. Lengvai reguliuojamas šviesos kiekis skirtingose namų zonose labai praverčia rudens sezoną: kai reikia daugiau šviesos, galima pridėti papildomų šviestuvų, jei tik jų skaičius neviršija didžiausios leidžiamos galios. 
  • Jeigu namuose lubos žemesnės nei 2,4 m, vertėtų vengti didelių pakabinamų ir lubinių šviestuvų. Tokiu atveju geriau rinktis kryptinius, taškinius ir bėgines apšvietimo sistemas. Apšvietimo jaukumą ir dekorą kurkite sieninių, stalinių šviestuvų ir toršerų pagalba. 
  • Taip pat rekomenduojama nesirinkti skirtingos šviesos temperatūros virtuvėje ir svetainėje – geriau išsirinkti vieną spalvą. Jaukiai aplinkai sukurti rekomenduojama rinktis šiltos spalvos lemputes, o jeigu reikia šaltesnės spalvos virtuvės darbo zonai, siūloma rinktis baldinius šviestuvus ir LED juostas su šaltesnės spalvos apšvietimu po spintele tiesiai virš virtuvės darbo stalo.
  • Vienoje erdvėje ekspertai nerekomenduoja naudoti daugiau nei 2 skirtingų kabinamų šviestuvų. Pavyzdžiui, valgomajam stalui ir svetainės zonai naudokite 2 šviestuvus, o virtuvės zonai – minimalistinius kryptinius, taškinius šviestuvus ar bėgines apšvietimo sistemas.
  • Siekiant papildyti namų interjerą, galima ir patiems susikurti naujus apšvietimo šaltinius. Tam puikiai tinka įvairios žvakės, žibintai, LED lempučių girliandos. Tad neribokite savo fantazijos ir namus puoškite išskirtinėmis dekoracijomis. 

Mano išsaugoti straipsniai