Gėlių parduotuvėje išvydus ciklameną, sunku susilaikyti jo neįsigijus. Bet namie šis augalas dažnai nuvilia: labai greitai praranda savo patrauklumą, išsiskleidę žiedai vysta ir nyksta, lapai gelsta. Taip nutinka dėl neteisingos priežiūros.
Kompaktiškų augalų su raštuotais lapais, nusėtų drugelius primenančiais žiedais (baltais, rožiniais, raudonais, avietiniais, su paprastais ar garbanotais žiedlapiais), norisi namuose turėti kuo daugiau. Tinkamai prižiūrimas, ciklamenas žydės metų metus.
Ciklameno ramybės laikotarpis
Gamtoje ciklamenai žydi rudenį arba ankstyvą pavasarį. Kai nužydi, ateina ramybės laikotarpis, ciklameno lapai pagelsta ir sunyksta. Namuose šis augalas taip pat gyvena dviem režimais.
Dauguma gėlių augintojų, pasiskaitę patarimų apie kambarinių augalų priežiūrą, bando išsaugoti užmigusio augalo šakniagumbius visiškai sausame grunte, pastatę vazoną į šaldytuvą. Tačiau po tokios „ramybės“ gumbo pažadinti nebepavyksta. Perdžiovinimas ypač pavojingas jaunam augalui su nedideliais šakniagumbiais. Kai tik pastebėjote, kad augalas nužydėjo, lapai ėmė nykti, tiesiog mažiau laistykite ir nebetręškite. Bet jokių šaldytuvų! Po kiek laiko ciklamenas vėl atsiaugins lapus.
Kaip atskirti persinį ir europinį ciklameną?
Norint suprasti, kaip prižiūrėti ciklameną namų sąlygomis, reikia žinoti, kokios jis rūšies. Europinio ciklameno (lot. Cyclamen purpurascens) ir persinio ciklameno (lot. Cyclamen persicum) žydėjimo laikas, ramybės laikotarpis ir persodinimo gylis skiriasi.
Požymiai, pagal kuriuos galima atskirti ciklameno rūšis:
• Jei parduotuvėje žydintis ciklamenas parduodamas rudenį ir žiemą – tai persinis ciklamenas, o jei pavasarį ir vasarą – europinis. Iki atsirandant šiuolaikiniams hibridams, persinio ciklameno žiedai buvo stambesni, bet dabar atskirti šių dviejų rūšių ciklamenus pagal žiedų dydį neįmanoma.
• Apžiūrėkite kitą lapų pusę. Europinio ciklameno ji violetinė, net purpurinė, o persinio – žalia, gali būti su raštais.
• Atkeipkite dėmesį, kaip augalas auga vazone. Jei šakniagumbis iškilęs virš grunto lygio, reiškia, tai persinis ciklamenas. O jei jis visas žemėje, tada tai europinis ciklamenas.
• Persinio ciklameno šakniagumbis plokštesnis, neformuoja „vaikų“, šaknys formuojasi tik apatinėje dalyje.
• Europinio ciklameno šakniagumbis ilgainiui išsikeroja, augina nedidelius gumbus –
„vaikus“. Šaknys išsidėsčiusios ant viso šakniagumbio paviršiaus.
Kaip prižiūrėti ciklameną namų sąlygomis?
Namuose auginamas ciklamenas neperneša aukštų temperatūrų, todėl geriausia jį laikyti vėsiai ant palangės ar įstiklintame balkone. +6…+12°С temperatūroje žydėjimas gali tęstis net pusmetį. Labiausiai augalas mėgsta išsklaidytą šviesą ir gerai žydi net ant šiaurinio lango palangės. Nuo tiesioginės saulės spindulių ant lapų netgi gali atsirasti nudegimo žymių. Pasistenkite ciklamenui rasti pačią šviesiausią ir vėsiausią namų vietą, kad ataugančių lapų lapkočiai neištystų.
Šiam augalui patinka puri žemė, silpnai rūgštinės reakcijos (tiks žibuoklėms skirtas gruntas) ir geras drenažas. Vazonas neturi būti labai didelis ir gilus. Persodinti ciklamenus reikia ne dažniau nei kas 2–3 metus, o naujas vazonas turi būti tik šiek tiek didesnis už ankstesnį.
Sodinimo gylis priklauso nuo kiekvienos rūšies šaknų augimo ypatumų:
– persinio ciklameno šaknys auga tik iš apačios, todėl šakniagumbio viršūnė turi matytis virš žemės paviršiaus;
– europinio ciklameno šaknys auga visame šakniagumbio paviršiuje, reiškia, jį galima visą kišti į žemę.
Augimo laikotarpiu augalus reikia reguliariai laistyti (tik neleiskite, kad drėgmė užsistovėtų!). Vandenį pilti geriau į padėkliuką ar lėkštelę po vazonu arba panardinant vazoną į vandenį, kad vanduo nepatektų ant šakniagumbio viršaus (gali imti pūti). Rekomenduojama šį augalą dažnai apipurkšti vandeniu: ciklamenas mėgsta drėgmę. Taip pat jį būtina tręšti žydintiems augalams skirtomis trąšomis. Ciklameną nedažnai puola kenkėjai, bet jei oras pernelyg sausas, gali atsirasti voratinklinių erkių.
Kaip dauginti ciklamenus?
Ciklamenai dauginami sėklomis arba šakniagumbių gumbeliais. Taip pat gali būti dauginami šakniagumbių dalijimu, nors knygų apie kambarinių gėlių priežiūrą autoriai pasisako prieš šį metodą. Vis dėlto, jis veiksmingas, norint atjauninti augalą. Šis būdas tinka vyresniems nei 3–4 metų šakniagumbiams. Subrendusį šakniagumbį ramybės laikotarpiu (dažniausiai vasarį) reikia aštriu peiliu padalinti į dalis taip, kad kiekviena dalis turėtų bent vieną atsinaujinimo pumpurą.
Labai svarbu ant nuopjovų užbarstyti trintos medžio anglies ir kelias dienas padžiovinti (jei džiovinsite ilgiau, šakniagumbis gali neprigyti). Po to šakniagumbio dalis, užkasant jos 2/3, sodinama į žemę, atsargiai palaistoma. Šaknys +18ºС temperatūroje išdygsta maždaug po mėnesio. Ciklamenai, užaugę iš padalyto šakniagumbio, pražįsta daug anksčiau, nei užaugę iš sėklų.