53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
5 grindų dangos

5 grindų dangos, kurios labiausiai tinka vonios kambariui

Nepriklausomai nuo biudžeto ir užmojų, vonios kambario restauracija ar įrenginėjimas nuo nulio pareikalauja pastangų. Rinkdamiesi medžiagas, turime įsitikinti ne tik tai, kad jos atrodys stilingai, bet kad būtų lengvai prižiūrimos, patvarios, atsparios drėgmei. Juk ne mes namams turime tarnauti, o jie mums. Žinoma, ką lengvai prižiūrės viena šeima, kita – gali sugadinti jau per pirmus mėnesius, ypač jei tai susiję su grindimis. Todėl svarbu žinoti galimus pasirinkimus. Naujausiose dizaino tendencijose vyraujantis betonas, terrazzo ar medžio grindys iš tiesų atrodo jaukiai ir stilingai, tačiau ar jos tinkamos vonios zonai? O kaip natūralus akmuo ar net linoleumas? Remdamiesi tyrimais ir ekspertų išvadomis, pristatome 5 voniai tinkamiausias šiuolaikines grindų dangos voniai rūšis.

Vonios kambaryje grindų danga turi būti atspari vandeniui, drėgmei ir slydimui, todėl itin svarbu pasirinkti tinkamą medžiagą.

1. Keraminės ir akmens masės plytelės

Grindų plytelės vonioje
Grindų plytelės vonioje
Unsplash

Keraminės ir akmens masės plytelės yra vienas populiariausių pasirinkimų vonios kambariui. Jos pasižymi atsparumu vandeniui, ilgaamžiškumu ir lengva priežiūra. Plytelės gali būti įvairių dydžių, spalvų ir raštų, todėl lengva pritaikyti bet kokiam interjerui. Be to, plytelės yra itin atsparios dėvėjimuisi ir smūgiams, todėl puikiai tinka šeimoms su mažais vaikais ar augintiniais. Nors abi plytelių rūšys yra tinkamos vonios kambariui, yra keletas jas skiriančių ypatybių, kurias vertėtų įvertinti, prieš renkantis:

Keraminės plytelės

1. Sudėtis. Pagamintos iš molio, kvarco smėlio ir kitų mineralinių medžiagų. Paprastai naudojamas žemesnės kokybės molis.

2. Gamybos procesas. Išdeginamos žemesnėje temperatūroje, dažniausiai apie 1000-1100 laipsnių Celsijaus.

3. Vandens įgeriamumas. Turi didesnį vandens įgeriamumą (dažniausiai virš 3%).

4. Naudojimas. Dėl didesnio vandens įgeriamumo dažniausiai naudojamos sienų apdailai ar grindims, kurios nėra intensyviai naudojamos ir šlapinamos. Jų paviršius dažniausiai lygus, todėl yra lengvai valomos, bet gali būti slidžios.

5. Dizainas. Būna įvairių spalvų, raštų ir paviršiaus. Jos dažniausiai glazūruotos.

Akmens masės plytelės

1. Sudėtis. Pagamintos iš aukštos kokybės molio, kvarco smėlio, feldšpato ir kitų mineralų. Paprastai naudojamos geresnės kokybės žaliavos.

2. Gamybos procesas. Išdeginamos aukštesnėje temperatūroje, dažniausiai apie 1200-1300 laipsnių Celsijaus.

3. Vandens įgeriamumas. Turi labai mažą vandens įgeriamumą (mažiau nei 0,5%).

4. Naudojimas. Dėl savo atsparumo drėgmei ir didelio tvirtumo dažniausiai naudojamos grindų dangai ir lauko apdailai, taip pat patalpų viduje, kur reikalingas didesnis atsparumas. Jos turi grublėtą paviršių, todėl neslysta.

5. Dizainas. Dažnai imituoja natūralius akmenis, tokius kaip marmuras, granitas ar skalūnas, ir turi labai įvairų dizainą bei paviršiaus apdailą. Jos dažniausiai yra be glazūros, matinės

Didžiausi plytelių vonioje privalumai – tvirtumas, ilgaamžiškumas, didelis atsparumas drėgmei, lengva pakeisti, jei susigadina, daugybė medžiagų imitacijų pasirinkimų, puikiai tinkamos šildomoms grindims. Didžiausi trūkumai – gali būti šaltos ir kietos vaikščiojant basomis, reikalauja profesionalios klojimo paslaugos, plytelių siūlės gali kaupti purvą ir reikalauti papildomos priežiūros.

2. Vinilinės (PVC) grindys

Vonios interjeras su vinilinėmis grindimis
Vonios interjeras su vinilinėmis grindimis
Asmeninio albumo

Vinilinės grindys yra puikus pasirinkimas vonios kambariui. Jos yra atsparios vandeniui, lengvai valomos ir pasižymi minkštumu bei šiluma, lyginant su keraminėmis plytelėmis. Vinilinės grindys gali imituoti įvairias medžiagas, tokias kaip medis ar akmuo, todėl jos suteikia galimybę sukurti prabangų ir jaukų interjerą už prieinamą kainą. Vinilinė danga, imituojanti natūralaus medžio parketlentes – vienas populiariausių pasirinkimų. Be to, vinilinės grindys yra lengvai montuojamos ir gali būti dedamos ant esamos dangos.

Didžiausi vinilinių grindų privalumai – atsparumas vandeniui ir pelėsiui, minkštas ir šiltesnis pojūtis, ilgaamžiškumas, tinkama dažnai vaikštomose vietose, lengvas montavimas, viena lengviausių priežiūrų, labai platus dizaino pasirinkimas, įskaitant imitacijas, kurios atrodo kaip medis ar akmuo. Didžiausi trūkumai – mažiau patvarios nei plytelės, galima pažeisti aštriais daigtais, grindiniam šildymui turi būti pasirenkama speciali šylant aplinkai nekenksminga vinilinė danga. Taip pat sudėtyje gali būti polivinilchlorido, todėl svarbu rinktis aukštos kokybės vinilą.

3. Natūralaus akmens grindų danga

Natūralaus akmens grindys vonioje
Natūralaus akmens grindys vonioje
DI nuotr.

Apie šią dangą pasvajojęs tikriausiai esame kiekvienas. Natūralus akmuo, toks kaip marmuras, granitas ar skalūnas, suteikia vonios kambariui prabangos, elegancijos, jaukumo ir išskirtinumo. Granitas, kalkakmenis, travertinas, marmuras, smiltainis, oniksas, skalūnas ir kvarcitas – populiariausi akmenys grindims. Galima derinti juos vieną su kitu. Akmuo grindims dažniausiai parduodamas įvairių formų ir dydžių plytelėmis arba plokščiais luitais, mozaikai skirtais gabalėliais. Nors natūralus akmuo yra brangesnis pasirinkimas, jo unikalus grožis ir ilgaamžiškumas dažnai kompensuoja didesnes išlaidas.

Didžiausi natūralaus akmens grindų privalumai – itin patvarios ir ilgaamžės, sukuria natūralumo, prabangos jausmą namuose, gausi spalvų ir tekstūrų įvairovė, hipoalergiškos, išgaunamas vienetinis vaizdas, nes kiekvienas akmuo unikalus, idealiai tinka šildomoms grindims. Didžiausi trūkumaireikalauja specialios priežiūros ir impregnavimo, kad išliktų atsparios vandeniui ir dėmėms, vienas brangiausių pasirinkimų, sušlapusi tokia danga gali būti labai slidi, gali skilti ar būti neatspari įbrėžimams, chemijai, gali likti dėmės, šalta vaikščioti basomis, jei nešildomos, labai sunki danga, reikia grindų sutvirtinimų.

4. Betonas

Betono grindų danga vonioje
Betono grindų danga vonioje
Unsplash

Betonas tampa vis populiaresniu pasirinkimu moderniuose vonios kambariuose dėl savo minimalistinio ir industrinio stiliaus. Betoninės grindys yra itin atsparios vandeniui ir ilgaamžės. Jas galima dažyti, poliruoti ar impregnuoti, suteikiant įvairias tekstūras ir atspalvius. Nors betonas gali atrodyti šaltas, šildomų grindų sistema gali suteikti papildomo komforto. Įmaišius pigmentų, galima išgauti bet kokį betono atspalvį, galima atlikti įvairius tekstūrinius sprendimus, daryti raižinius.

Terrazzo – tai dekoratyvinės betoninės grindų dangos, kurios savaime išsilygina ir greitai stingsta. Jos gaminamos cemento pagrindu su pridėtais specialiais priedais. Gali būti gaminamos specialiai neslidžios.

Didžiausi betono grindų vonioje privalumai – didelis pritaikomumas įvairaus stiliaus voniose, tvirta ir ilgaamžė danga, lengvai prižiūrima, labai lengvai praleidžia šiluma, tad ypač tinka šildomoms grindims, tolygi danga, ant jos galima kloti kitas grindis, pasikeitus poreikiams. Didžiausi trūkumai – didelė kokybiškos dangos kaina, sudėtinga ją įrengti, reikia specifinių žinių ir daug kruopštumo, gali prireikti reguliaraus impregnavimo, kad būtų išvengta dėmių ir įtrūkimų nuo drėgmės ir temperatūros, be grindinio šildymo danga šalta, labai kietos.

5. Linoleumas

Natūralaus linoleumo danga vonioje
Natūralaus linoleumo danga vonioje
Schutterstock nuotr.

Nenustebčiau, jei atsirastų manančių, kad linoleumas – močiučių butų grindų danga ir dvelkia senove. Tačiau šiuolaikinis linoleumas be galo skiriasi nuo senojo. Dabar gamintojai naudoja pažangias technologijas, kad sukurtų patvaresnes ir estetiškai patrauklesnes grindų dangas, todėl dabartinis linoleumas yra moderni, ekologiška ir patvari grindų danga, kuri tinka įvairiems interjero stiliams: nuo minimalistinio, modernaus iki klasikinio.

Linoleumas dažnai sumaišomas su vinilo lakštų grindų danga, nes vizualiai jie panašūs, tačiau tai yra du skirtingi grindų dangos tipai, turintys skirtingas sudedamąsias dalis, savybes ir naudojimo privalumus. Linoleumas gaminamas iš natūralių medžiagų: linų sėmenų aliejaus, medžio miltų, kamštienos, kalkakmenio miltelių, natūralių dervų ir pigmentų, o jo pagrindas dažniausiai – džiuto audinys.

Tuo tarpu vinilo lakštai gaminami iš sintetinių medžiagų, daugiausia PVC. Nors dizaino variantų linoleumas neturi tiek daug, kiek vinilas, pasirinkimas vis tiek didžiulis: vienspalvės, spalvotos, akmens, betono ar medžio masyvo imitacijos dangos.

Didžiausi linoleumo vonioje privalumai – aukštos kokybės linoleumas, specialiai pritaikytas drėgnoms patalpoms, yra atsparus vandeniui ir ilgaamžis, raštas nenusitrina, danga maloni vaikščioti basomis, šiek tiek sugeria garsą, ekologiškas, draugiškas aplinkai. Jis yra lengvai valomas ir prižiūrimas, atsparus dėmėms. Kaina nebus labai didelė. Didžiausi trūkumai – pirmą mėnesį gali skleisti linų sėmenų kvapą, nuo didelio saulės kiekio pradeda gelsvėti, nelabai atsparus įbrėžimamas, o jei nėra tinkamai užsandarintas, gali būti pažeidžiamas dėl ilgalaikio drėgmės poveikio. Taip pat linoleumas gali būti slidus, kai yra šlapias, todėl reikėtų naudoti kilimėlius.

Mano išsaugoti straipsniai