53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Terrazzo interjeras
Terrazzo interjeras / Shutterstock

Interjero dizainerė ir architektė Martyna: 5 esminiai mozaikinio betono (terrazzo) ir natūralaus akmens principai ir pritaikymo galimybės

2024-aisiais natūralumas ir funkcionalumas virto neatsiejama namų interjero dalimi. Vienas iš svarbiausių šių metų akcentų yra mozaikinis betonas (terrazzo) ir natūralus akmuo. Šios medžiagos ne tik papildo interjerą unikaliomis tekstūromis, bet ir suteikia namams ilgalaikę vertę. Aiškinamės, kuo išskirtinės šios medžiagos, o interjero dizainerė, architektė ir mozaikinio betono bei natūralaus akmens ekspertė Martyna dalinasi penkiais esminiais principais, kaip juos panaudoti savo namuose, kokie jų skirtumai, panašumai ir kaip tinkamai tokius paviršius prižiūrėti.

Kas yra terrazzo?

Terrazzo – tai mozaikinio betono rūšis, kuri naudojama interjero ir eksterjero paviršiams kurti. Ši medžiaga yra pagaminta iš cemento arba dervos pagrindo, į kurią įmaišomos įvairios smulkios medžiagos, tokios kaip marmuro, granito, stiklo, kvarco ar kitų akmenų dalelės. Šios dalelės suformuoja unikalius raštus, suteikdamos paviršiui dekoratyvumo ir tekstūros.

Terrazzo plytelės vonioje / Shutterstock
Terrazzo plytelės vonioje Shutterstock

Terrazzo yra labai tvari, ilgaamžė medžiaga, kurią lengva prižiūrėti. Ji dažnai naudojama grindims, stalviršiams, sienoms ir kitiems dekoratyviniams paviršiams.

Terrazzo populiarumas išaugo dėl jos universalumo – spalvų ir tekstūrų deriniai leidžia kurti išskirtinius, individualizuotus interjerus, kurie atitinka šiuolaikinio dizaino tendencijas.

Dėl savo tvirtumo ir atsparumo dėvėjimuisi terrazzo dažnai pasirenkama ne tik namų, bet ir viešųjų erdvių, tokių kaip oro uostai, prekybos centrai ar biurai, interjerui.

Kuo išskirtinis natūralus akmuo interjere?

Natūralaus akmens produktai yra pagaminti iš natūraliai išgaunamų akmenų, tokių kaip marmuras, granitas, kvarcitas, travertinas ar skalūnas. Šie stalviršiai ar kiti gaminiai yra ypatingai vertinami dėl savo unikalumo, ilgaamžiškumo ir estetinės išvaizdos, nes kiekvienas akmens gabalas turi savo tekstūras, raštus ir spalvų niuansus, kurie nėra vienodi.

Natūralūs akmenys yra itin tvirti, atsparūs karščiui, įbrėžimams ir kasdieniam naudojimui, todėl tokie stalviršiai tarnauja ilgus metus.

Marmuras ir granitas dažnai siejami su prabanga, todėl šie stalviršiai suteikia erdvėms estetinį žavesį.

Natūralaus akmens stalviršis / Shutterstock
Natūralaus akmens stalviršis Shutterstock

Granito ir kvarcito stalviršiai ypač atsparūs aukštoms temperatūroms, todėl puikiai tinka virtuvėms.

Nors natūralaus akmens stalviršiai yra atsparūs, kai kurie akmenys, pavyzdžiui, marmuras, gali būti jautresni dėmėms, todėl jiems gali būti reikalinga speciali priežiūra ar reguliarus impregnavimas.

Natūralaus akmens stalviršiai dažniausiai naudojami virtuvėse, vonios kambariuose ar prabangiuose interjero elementuose, suteikiant erdvėms tiek funkcionalumo, tiek estetikos.

5 esminiai terrazzo ir natūralaus akmens principai

Prekės ženklo „Lapukas ir pieštukas“ įkūrėja, interjero dizainerė, architektė kartu su vyru užsiimanti ir mozaikinio betono bei natūralaus akmens gaminių kūrimu, Martyna, atskleidė keletą pagrindinių principų, ką svarbu žinoti apie šias, šiuo metu itin sparčiai populiarėjančias, medžiagas interjere.

1. Kilmė ir išvaizda skiriasi, bet abi medžiagos natūralios

Terrazzo yra gaminama medžiaga. Tai yra marmuro šukių ir portlandcemenčio (rišančioji medžiaga, sudaryta iš kalkakmenio, molio ar skalūno bei kitų mineralinių priedų) mišinys.

Ekspertė teigia, kad šiuo metu tiekėjai gali pasiūlyti ~200 skirtingų spalvų, pradedant nuo labai smulkių, pastelinių atspalvių akmenėlių iki ryškių (žalia, mėlyna, ruda) spalvų su stambiomis, kelių centimetrų dydžio marmuro šukėmis.

Tiekėjai taip pat gali pagaminti mozaikinį betoną pagal specialius užsakymus su individualiai parenkama spalva ir marmuro šukių dydžiu.

Terrazzo stalviršis / Shutterstock
Terrazzo stalviršis Shutterstock

Nors pagrindinės terrazzo sudedamosios dalys yra natūralios, tai nėra natūraliai egzistuojanti medžiaga gamtoje – tai žmogaus sukurtas produktas.

Tuo tarpu natūralus akmuo kasamas karjeruose. Tai yra visiškai natūrali, gamtoje randama medžiaga ir konkreti akmens rūšis turi savo spalvą bei raštą.

Šiuo atveju gamtai užklausos nepateiksi. Milžiniški, keletą tonų sveriantys akmens luitai kasami kalnų kasyklose ir pjaustomi į plokštes. 

2. Skiriasi kaina

Anot architektės, mozaikinis betonas dažniausiai yra perpus pigesnė medžiaga negu natūralus akmuo.

Terrazzo kaina gali didėti, jei pasirenkami prabangūs dizainai su brangesnėmis medžiagomis. Unikalūs dizainai arba didesnė dalelių koncentracija gali padidinti kainą.

Natūralaus akmens stalviršiai yra brangesni dėl to, kad tai vientisa natūrali medžiaga, dažnai reikalaujanti sudėtingesnio apdirbimo ir transportavimo.

Marmuro stalviršis / Shutterstock
Marmuro stalviršis Shutterstock

Natūralaus akmens rūšis, akmens išgavimo vieta, pjovimo ir apdirbimo sudėtingumas bei retumas tiesiogiai daro įtaką kainai.

Marmuras su unikaliomis gyslomis ar kvarcito plokštės gali būti ypač brangios.

3. Abi medžiagas prižiūrėti reikia atsargiai, bet visada galima atnaujinti

Specialistė pabrėžia, kad tiek mozaikinis betonas, tiek ir natūralus akmuo bijo ryškiai dažančių maisto produktų ir rūgšties savyje turinčių valiklių.

Paliktos ant stalviršio, raudono vyno, burokėlių, sojos, garstyčių ir kt. produktų dėmės gali įsigerti į šviesaus akmens paviršių (ant tamsaus akmens, natūralu, tokių dėmių neįžiūrėsi).

Akmens sala virtuvėje / Shutterstock
Akmens sala virtuvėje Shutterstock

Taip pat rūgštiniai produktai nuima akmens blizgesį, jis pasidaro matinis, kartais net šiurkštus.

Tačiau kuo natūralus akmuo ir mozaikinis betonas yra dėkingas – tai pilno kūno medžiagos. 2-3 cm (ploniausi galimi stalviršiai, kartais būna ir storesnį darome) storio stalviršius labai nesudėtingai galima atnaujinti.

Nušlifavus ir iš naujo impregnavus, akmuo vėl atgauna savo pirminę išvaizdą. Tad šios abi medžiagos gali ilgai tarnauti.

Geriausia tokių medžiagų stalviršius valyti su šiltu vandeniu sudrėkinta šluoste po kiekvieno maisto ruošimo ir valgymo.

4. Panaudojimo galimybės labai plačios

Dėl savo savybių (kietumas, atsparumas degumui) mozaikinį betoną ir natūralų akmenį galima naudoti tiek lauke, tiek ir viduje. Montuojami fasadai, lauko plytelės, laiptų pakopos, mažosios architektūros elementai – suoliukai, staliukai ir pan.

Grindims naudojamos šiurkštinto paviršiaus plytelės ir laiptų pakopos. Stalviršiams, palangėms ir sienų ar baldų dekorui naudojamas matinis arba blizgus paviršius, priklausomai nuo projekto ir interjero stiliaus.

Labai dažnai mozaikinis betonas dėl savo patrauklios kainos (lyginant su natūraliu akmeniu) pasirenkamas visuomeninių pastatų grindims, laiptinėms, ten kur būna dideli žmonių srautai. 

5. Nuo virtuvės iki vonios stalviršio

Interjere mozaikinis betonas ir natūralus akmuo dažniausiai naudojamas virtuvės stalviršių gamybai. Kadangi dažnai virtuvės/valgomojo/svetainės erdvė namuose būna bendra, tad vientisumui išlaikyti iš tokios pat stalviršio plokštės gaminami kavos staliukai, palangės, židinio ar TV baldo apdaila. 

Taip pat vis daugiau klientų renkasi natūralius stalviršius ir praustuvus vonios kambariuose.

Terrazzo vonioje / Shutterstock
Terrazzo vonioje Shutterstock

Kadangi mozaikinis betonas yra pigesnė medžiaga, tad norit išlaikyti bendrą stilistiką ir vientisumą, vonios kambariuose klijuojamos mozaikinio betono sienų/grindų plytelės, o iš tokios pat spalvos plokštės gaminamas stalviršis arba praustuvas.

Mano išsaugoti straipsniai