Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo per kurį reikia suspėti tinkamai paruošti daržą bei sodą žiemos sezonui. Tad kokie svarbiausi darbai laukia šį mėnesį?
Lapkričio mėnesio darbai darže
* Lapkričio mėnesį dar galima sėti kai kuriuos ankstyvuosius žalumynus, kuriuose esančiais vitaminais galima bus džiaugtis pirmoje pavasario pusėje. Sėkite salotas, krapus, ridikėlius, petražoles, porus, svogūnus, morkas, burokėlius ir pan. Pasėjus daržoves, svarbu iškart lysves apmulčiuoti durpėmis, kad pavasarį dirva neišdžiūtų ir greičiau sudygtų pirmasis derlius.
* Po didesnių šalnų nepamiškine pamulčiuoti daugiamečius prieskoninius augalus.
* Dabar yra tinkamas metas nuimti šakninių salierų derlių. Šį darbą reikia nudirbti iš karto, kai tik nuvys jų lapai.
* Prieš žiemą daržą reikia nuravėti, išvalyti, pašalinti užsilikusius įrankius, vazonus ir panašiai. Tokiame švariame darže įvairiems kenkėjams ir ligų sukėlėjams bus daug sunkiau peržiemoti.
* Taip pat neužmirškite šiltnamio. Jeigu jo dar neparuošėte žiemai, dabar tam yra tinkamas metas. Pašalinkite iš šiltnamio visas augalines liekanas, išneškite šiukšles ir darbo įrankius. Kruopščiai jį išvalykite. Iš vandens sistemų išleiskite vandenį. Tada paruoškite dirvą – perkaskite bei patręškite.
* Jeigu kovojate su kurkliais, galite paruošti jiems spąstus. Po pirmųjų šalčių galite mėšlu apdėti vaismedžių pomedžius. Kenkėjams tai pasirodys kaip puiki žiemojimo vieta. Tada, užėjus didesniems šalčiams, mėšlą reikia iškratyti ir palikti kenkėjus sušalti.
Lapkričio mėnesio darbai sode
* Kaip darže, taip ir sode – reikia pasirūpinti švara. Lapkritį reikia sugrėbti paskutiniuosius lapus bei surinkti nukritusius vaisius. Žinoma, neužmirštant ir ant medžių užsilikusių sukamštėjusių vaisių. Sudėkite tai į iškastą duobę, kurioje laikote augalines liekanos.
* Dabar yra geras metas užsiimti vaismedžių balinimu. Šis darbas svarbus todėl, nes tokiu būdu jie yra apsaugomi nuo temperatūros svyravimų ir kaitrios žiemos bei pavasario saulės, dėl kurios gali supleišėti žievė.
* Pasirūpinkite smėlio sėkloms stratifikuoti bei skiepūgliams laikyti. Taip pat iškaskite poskiepių žiemos skiepijimui.
* Jeigu gyvenate netoliese miško ir į jūsų sklypą užklysta stirnos bei kiškiai, reikia apžiūrėti tvorą ir užlopyti skyles. Jeigu tvoros nėra, medelių kamienus galima apgaubti tinkleliu.
* Kadangi vaismedžių šaknys yra jautrios žiemos šalčiams, pradėjus šalti, jas reikėtų pamulčiuoti durpėmis, smulkinta medžių žieve, pjuvenomis ar kita panašia organine medžiaga.
* Lapkritį reikia pasirūpinti sodo paukšteliais. Pagaminkite lesyklėles su stogeliu ir apsaugomis iš šonų (pavyzdžiui, grotelėmis), kad į vidų negalėtų patekti didesni paukščiai.
* Baigus darbus, pasirūpinkite sodo įrankiais, juos išvalykite ir sudėkite į jų sandėliavimui skirtą patalpą.