53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Agurkai – šviežios ir sultingos vasaros gėrybės

Agurkai – šviežios ir sultingos vasaros gėrybės

Agurkas – mažai kaloringa vasaros daržovė, kuri yra mėgstama praktiškai visų sodininkų ir daržininkų. Iš vieno pasodinto agurko, teisingai jį auginant, galima gauti net 15 agurkų, dėl ko agurką galima vadinti vienu iš labiausiai derlingų augalų.

Agurkai gerai auga ir šiltnamiuose, ir atviroje žemėje, o dėl jų ūselių daugelis agurkų rūšių gali papuošti jūsų sklypą, įdomiai apraizgančių tvorą arba špalerius. Tokios agurkų rūšys vadinasi laipiojančiomis, o be ūsiukų – krūminėmis. Visos agurkų rūšys gali pilnai uždengti lysvę savo žaluma.

Agurkų auginimo ypatumai pirmiausia yra susiję su jų vartojimo tikslais – šviežioms salotoms ir maistui, rauginimui arba konservavimui.

Taigi, šviežioms salotoms skirti agurkai paprastai yra ilgesni, siekiantys apie 60 cm ir yra auginami tik šiltnamiuose ant specialių atramų. Tuo tarpu šių agurkų giminaičiai, kurie auginami atviroje žemėje, visada yra trumpesni ir storesni. Būtent šviežioms salotoms skirti agurkai pirmieji pasirodo ant mūsų stalo.

Rauginimui naudojami specialūs trumpi agurkų vaisiai, arba kornišonai, kurie auginami atviroje žemėje arba šiltnamyje (tiesa, šiltnamyje auginti agurkai nebus tokie tvirti ir traškūs).

O štai marinavimui naudojami išskirtinai tų rūšių agurkai, kurie yra auginami tik atviroje žemėje, be to, juos reikia nuskinti dar visai jaunus arba labai mažus.

Shutterstock nuotr.

Agurkams reikalinga saulė ir trąšos – pageidautina žemę patręšti humusu dar prieš pasodinant agurkus ir reguliariai juos tręšti šiems augant ir vystantis.

Tie sodininkai, kurie nori sulaukti rekordinio agurkų derliaus, neturėtų pamiršti, kad jų sėkmė priklauso nuo pakankamo agurkų laistymo ir tręšimo bei savalaikio subrendusių vaisių surinkimo (priešingu atveju jūsų agurkėliai nebemegs naujų užuomazgų).

Vien tik paprasto noro pasodinti agurkus jūsų sode nepakanka jų sėkmingam derliui. Jums reikės kasdien jais rūpintis, visaip saugoti, reguliariai tręšti ir pravalyti, prižiūrėti šakojimąsi ir žemės drėgmę. Tačiau visos jūsų pastangos su kaupu atsipirks – gausiu natūraliai išaugintų, traškių, šviežių, sultingų ir taip mėgiamų agurkėlių derliumi.

Birželio mėnesį šiltnaminiai agurkai genimi. Ant pirmos eilės šakų šalia žiedų formuojasi antros eilės šakos. Ant antros eilės šakų paliekama tik arčiausiai pagrindo po vieną arba dvi užuomazgas. Vėliau nugnybamos ūglių viršūnės ir retinama. Sudžiūvę ir ligoti augalo lapai pašalinami. Derėtų kuo anksčiau pašalinti visus nebūdingos veislei formos vaisius. Nereikia palikti ant augalo peraugusių agurkų, nes dėl to dažniausiai mažėja derlius.

Mano išsaugoti straipsniai