Daugelis mūsų namuose turime odinius baldus, kurie atrodo labai prabangiai ir stilingai. Jie interjerui įpučia jaukumo ir elegancijos, ką labai vertina šiuolaikinės šeimos. Jei norite savo odine sofa ar foteliu džiaugtis daug metų, svarbu juos tinkamai prižiūrėti ir valyti.
Bene didžiausios priežiūros reikalauja odiniai baldai, ant kurių jūs nuolatos sėdite. Norint, kad jūsų sofa ar krėslas ir po dešimties metų atrodytų lyg tik ką iš baldų salono, jums reikės truputėlį žinių ir pastangų. Kaip teisingai tokius baldus valyti ir nepažeisti jų paviršių? Apie tai pasakoja „Magrės baldai“ pardavimų vadovė Inga Juodvalkytė.
Kaip atpažinti natūralią odą?
Jei turite mažų vaikų ir labiausiai bijote dėmių ant savo naujojo baldo – praktiškiausias sprendimas yra natūrali oda. Naudojamos itališkos odos skiriasi struktūra, sudėtimi, išdirbimu. Natūrali oda gali būti koreguota ir nekoreguota. Ant nekoreguotos matosi gyvūno natūralios gyvensenos pasekmės – įbrėžimai, randai, vabzdžių įkandimai, grūdėtumas. Kuo tokių žymių daugiau išryškėja, tuo aiškiau, kad oda mažiau apdorota ir natūralesnė. Ir tai tik paryškina odos autentiškumą bei nepakartojamą grožį.
Natūrali oda yra gyvas organizmas, atskirų gaminių odos atspalvis nežymiai gali skirtis. Ant odos esantys tekstūros skirtumai, įbrėžimai, randai ar vabzdžių įkandimai, tam tikras grūdėtumas, atsiradęs ne gamybos metu, yra natūralios odos savybės. Naudojant baldus ilgesnį laiką odos atspalvis bei blizgumas gali kisti, gali atsirasti odinio apmušalo laisvumas, tai yra taip pat natūralios odos savybės.
Išorės veiksniai, kurių būtina vengti
Odinius baldus statykite toliau nuo radiatorių, orlaidžių ir oro kondicionierių (maždaug 30 cm atstumu), kad išvengtumėte staigių temperatūros bei drėgmės pokyčių
Taip pat neleiskite naminiams gyvūnams lipti ant baldų. Jų nagai gali įbrėžti odą, audinį, medienos detales. Jų seilės ir prakaitas taip pat daro neigiamą poveikį odai.
Rekomenduojama reguliariai keisti sėdėjimo vietą ir nesėdėti vienoje pusėje, nes būtent ji gali tapti akivaizdžiai labiau nusidėvėjusi.
Valymas: šlapia šluostė ar specialios priemonės?
Kiekvienu atveju audinio ir natūralios odos ilgaamžiškumas labai priklauso nuo baldo naudojimo bei priežiūros, todėl kartu su foteliu ar sofa siūloma įsigyti ir baldų priežiūros priemonių.
Nusipirkus naujus baldus tiek iš natūralios odos, tiek iš gobeleno, rekomenduojame viršutinį paviršių impregnuoti specialiomis apmušalų priežiūrai skirtomis priemonėmis, tuomet valyti baldus bus daug lengviau. Apsauginės priemonės sudaro ant audinio paviršiaus plėvelę, nepralaidžią purvui, drėgmei ir riebalams, kuri nekeičia audinio spalvos.
Dažniausios valymo klaidos
* Valymas netinkamais judesiais (reikia valyti į dėmės vidų).
* Neimpregnuojame naujų baldų.
* Nevalome atsiradusių dėmių tuo metu, kai tik jos atsiranda.
* Pasirenkame netinkamas valymo priemones.
Odai būtinas drėgmės balansas
Oda yra porėta medžiaga, lengvai sugerianti ir atiduodanti drėgmę, dėl šios priežasties daugelis baiminasi, kad odinius baldus bus labai sudėtinga prižiūrėti.
„Magrės baldai“ specialistė Inga Juodvalkytė teigia, kad odai tiesiog nuo pat pradžių reikia teisingos priežiūros. Profilaktinis valymas saugo nuo dėmių ir pailgina jos tarnavimo laiką.
Svarbu įsiminti, kad oda nemėgsta pernelyg sauso oro (ji traukiasi ir skilinėja). Sureguliuokite kambario drėgmės balansą. Jis turėtų siekti bent 55 proc. Kaip tai padaryti? Juk drėgmė – ne temperatūra, todėl jos taip greitai nepakeisi. Jums gali padėti nuolatinis vėdinimas (Lietuvoje lauko drėgmė lietaus metu pasiekia 90–95 proc).
Valymo gudrybės, kurias verta įsiminti
Kalbant apie odos sandarą, reikia atsiminti, kad riebalinės medžiagos, kurios suteikia jai elastingumo, laikui bėgant išdžiūva, oda sutrūkinėja. Jei norite to išvengti, reikėtų du kartus per metus (geriausia prieš šildymo sezono pradžią ir jo pabaigoje) ištirpinti nedidelį švelnaus muilo kiekį kambario temperatūros distiliuotame vandenyje ir išvalyti didžiuosius baldo paviršius.
Taip pat galite naudoti specialias, odai prižiūrėti skirtas priemones. Visada valykite vientisus elementus – nuo siūlės iki siūlės, kad pasiektumėte visą paviršių, pavyzdžiui: sėdynes, porankius ir t.t. Pakartotinai nuvalykite su švaria šluoste ir nusausinkite su gerai drėgmę sugeriančiu audiniu.
Odą taip pat reikėtų vėl impregnuoti, įtrinant specialia priemone. Tai apsaugo paviršių ir padeda išlaikyti elastingumą. Norint išvengti dėmių, niekada nepilkite odos priežiūros produkto tiesiai ant sofos ar fotelio.
Odiniai baldai – lyg mūsų kūnas, kuriam reikia kasdienės priežiūros
Kaip ir mūsų odai, taip ir baldams reikia reguliarios priežiūros bei valymo. Juk būtent nematomi faktoriai, kuriuos kaltiname dėl veido odos pasikeitimų, lemia ir pirmalaikį sofos ar fotelio senėjimą. Saugokite savo minkštuosius baldus. Nenaudokite batų priežiūros ar kitų priemonių, kuriuose yra tirpiklių, chemikalų ar impregnavimo priemonių su alkoholiu ir t.t.
I. Juodvalkytė rekomenduoja profilaktinius kremus visoms odos rūšims, išskyrus zomšą ir nabuką. Tokios priemonės konservuoja (apsaugo nuo džiuvimo ir pleišėjimo) ir kartu impregnuoja poringą odos paviršių, puikiai apsaugodamos nuo vandens, aliejaus, alkoholio. Jos tarsi sudaro permatomą, laidų garams apvalką, kuris neleidžia nešvarumams naikinti ir žaloti odos išdirbimo.
Taigi, jums namuose užteks turėti vieną priemonę, kad nereikėtų sukti galvos, kaip po kelių metų atrodys jūsų mėgstami baldai.
Ką daryti, kad po dešimties metų baldai atrodytų lyg nauji?
Nuolatinė priežiūra ir valymas yra būtini kiekvienam foteliui ar sofai. Dulkes geriausia nuvalyti minkšta šluoste ar dulkiu siurbliu, uždėjus antgalį, skirtą baldams prižiūrėti.
Atsiminkite, kad kuo greičiau dėmės pašalinamos, tuo geriau odinei dangai, todėl neatidėliokite valymo. Visada dėmes valykite nuo kraštų link centro. Niekuomet nenaudokite valymo produktų, pagamintų skiediklio pagrindu (pavyzdžiui, terpentinas ar benzinas).
Odos valymui naudokite sausus vatos gabalėlius. Juos suvilgykite distiliuotu kambario temperatūros vandeniu ir švelniai, sukamaisiais judesiais, valykite dėmę nuo kraštų link centro. Nusausinkite minkšta šluoste.
Jei vanduo nepadeda, valykite dėmę su neutraliu, odai skirtu muilu arba tam pritaikyta priemone. Sunkiau išvalomoms dėmėms panaikinti naudokite specialių valymo pieštuką, kurį galite įsigyti daugelyje buitine chemija prekiaujančių parduotuvių.
Svarbiausia įsiminti auksinę taisyklę: odiniais baldais rūpinkitės reguliariai, nes vėliau žala gali būti nepataisoma.