Mokslo metų pradžia moksleivių tėvams visuomet yra kantrybės išbandymų metas. Bet yra keletas dalykų, kurie gali palengvinti daugybę gyvenimiškų situacijų. Pirmiausia – požiūris. Nereikia tikėtis, kad mokslo metų rutina nusistovės per vieną, dvi dienas, o vaikai klusniai vykdys įsakymus. Tėvų vaidmuo yra ne vadovauti, bet mokyti. Rutinos, tvarkos, savarankiškumo.
„Jei namuose pirmokas, tiems tėvams, kurie dar prieš metus pasirūpino ergonomiškais baldais, stalu ir kėde, kurie „augs“ kartu su vaiku, pakaks juos pritaikyti naujam ūgiui.
O jei stalo ir kėdės dar nėra – pats laikas investuoti į tinkamus baldus, nes tai investicija į vaiko sveikatą. Tas pats galioja ir antrokų, ir visų kitų amžiaus grupių vaikų tėvams. Netinkamo dydžio stalas ir kėdė daug blogiau, nei per dideli ar per maži batai.
Deja, bet yra žmonių, manančių, kad stalas tiks bet koks, o kėdžių namuose ir taip pakanka“, – kalbėdama apie pasiruošimą mokslo metams sakė švedų ergonomiškų baldų gamintojos, kompanijos „AJ produktai“ padalinio Lietuvoje generalinė direktorė Eglė Gasiūnienė.
Kėdę moksleivių tėvams ji pataria rinktis iš kėdžių biurui asortimento. Taip yra racionaliau, nes jos yra skirtingų, lengvai vaikams pritaikomų dydžių.
Šio gamintojo baldams, t.y., ir kėdėms suteikiama garantija siekia 7 metus. „Visai gali būti, kad vienos kėdės užteks iki pat mokyklos užbaigimo.
Jei tektų keisti ratuką ar kurią kitą detalę, turime didelį atsarginių dalių asortimentą“, – pridūrė bendrovės vadovė.
Stalą, jei tikimasi jį naudoti ilgus metus, irgi geriau rinktis ne iš mokyklinių, bet iš biuro stalų kategorijos, tokį, kurio aukštį bus galima reguliuoti, kad tiktų prie jo ir sėdėti, ir stovėti.
Ilgai sėdėti vaikams ypač nesveika
Mažesni vaikai prie stalo namuose praleidžia mažiau laiko, tačiau vyresnių klasių moksleiviams kartais sėdėti prie stalo namuose tenka valandų valandas.
Daug kalbama apie tai, kaip nesveika ilgai sėdėti biure suaugusiems žmonėms. Bet vaikams ilgas sėdėjimas kenkia dar labiau.
Jie privalo nuolat judėti, kad už laikyseną atsakingi raumenys vystytųsi simetriškai, neiškryptų stuburas, kad augtų sveiki, tiesūs.
Nereiktų užmiršti, kad vaikystėje yra periodai, kai stuburas ir krūtinės ląsta auga greičiau, nei spėja sutvirtėti raumenys, raiščiai, todėl judėjimas šiais tarpsniais, mergaitėms – nuo 4 iki 6 ir nuo 12 iki 14 metų, o berniukams – nuo 6 iki 8 ir nuo 14 iki 16 metų, yra gyvybiškai būtinas.
„Rekomenduojame namuose turėti bent vieną aktyvaus sėdėjimo baldą – kėdę balną, kamuolį. Jo užteks visiems šeimos nariams, kai dirbant prie stalo norėsis pajudėti. Išlaikyti pusiausvyrą atsistojus ypač smagu ant balansinės lentos“, – pastebėjo E. Gasiūnienė.
Tvarka padeda susikaupti
„Susitvarkyk kambarį!” – paliepimas, kurį ir užaugę žmonės dar ilgai girdi ataidintį iš vaikystės.
Gerai, jei tėvai buvo supratingi, išmokino tvarkytis. Jei ne, tai tvarka visada buvo sąlyginė, tiesiog stalčiuose, spintose ar po lova bet kaip iškaišioti daiktai, kurių amžinai tekdavo ieškoti.
Tėvai, prieš liepdami vaikui susitvarkyti kambarį, turėtų patys atlikti nemažai namų darbų: pasirūpinti tinkamais baldais, spintomis, lentynomis, dėžėmis, stalčiais ir stalčių komodomis, padėti surūšiuoti daiktus, kiekvienam paskirti vietą.
O jei kambario tvarkymą iš pat pradžių pavyktų paversti bendru žaidimu, nebereikėtų taip dažnai ir kartais tuščiai kartoti tos pačios visiems pabodusios frazės.
Pavyzdžiui kartu su vaikais sukurti ir sukabinti žymeklius, kiekvienos rūšies daiktų, žaislų, žaidimų, drabužių, knygų vietai pažymėti. Vaikams patinka rūšiuoti.
Tvarką palaikyti lengviau, kai kambaryje iš viso nėra nenaudojamų daiktų, nusibodusių, išaugtų žaislų, jų lūženų, netinkamo dydžio drabužių.
Jei drabužiai sukabinti ir sudėti pasiekiamoje vietoje ir jų nėra pernelyg daug, pradinukai, jei dar nemoka, išmoks patys išsirinkti ir apsirengti.
Tvarka padeda susikaupti ties pamokų ruoša, neblaško dėmesio. Tvarkingame kambaryje nesunku rasti reikalingus daiktus, o tai ypač svarbu rytais, kai namuose visi skuba.
Ugdo organizacinius įgūdžius
Mokyklą lankantys ir ją pradedantys lankyti vaikai privalo išmokti dar vieno svarbaus dalyko – planuoti laiką ir savo veiklas.
Gerai matomoje vietoje ant sienos pakabintoje lentoje sužymėjus pamokas, užsiėmimus būreliuose, susitikimus su draugais, vizitus pas gydytojus, išvykas į kiną, teatrą ir pan., lengviau susidaryti bendrą kasdienybės vaizdą ne tik vaikui, bet ir tėvams.
Planavimo lenta yra vienas svarbiausių baldų mokyklinio amžiaus vaiko kambaryje, kuris ugdo organizacinius gebėjimus.
„Šiemet, kaip ir kiekvienais metais, prieš rugsėjį didelė dalis klientų yra moksleivių tėvai. Norėčiau priminti, kad esame ergonomiškos aplinkos kūrimo specialistai.
Moksleivių kambariai šiuo aspektu yra pakankamai sudėtinga erdvė, nes joje reikia suderinti kelias funkcijas.
Kol maži, vaiko kambaryje, kuris yra ir miegamasis, reikalinga darbo prie stalo zona ir žaidimų erdvė. Vėliau ją keičia erdvė įvairiems pomėgiams – muzikai, piešimui, sportui, kolekcionavimui ir t.t.
Vaikystė yra pats kūrybiškiausias žmogaus gyvenimo etapas. Ir mūsų, ir tėvų užduotis yra sukurti kaip galima patogesnę ugdymo aplinką.
Iš didžiulio asortimento išrinkti tinkamus daiktus reikalinga specialisto pagalba, todėl mūsų biuro-ekspozicijos durys Vilniuje atviros“, – pasitarti kvietė E. Gasiūnienė.