Aitriosios paprikos patiekalui suteikia subtilų ir kartu dramatišką šilumos pojūtį – tuo įsitikinsite išmėginę šiuos įdomius receptus. O kaip aitriąsias paprikas vartoti (su sėklytėmis ar be jų), priklauso nuo jūsų…
Riešutais paskaninta perlenktoji pica („calzone“)
Naminė, nesunkiai pagaminama perlenktoji pica tiks ir darbo dienos vakarienei, ir sotiems savaitgalio pietums, o neįprastas aitriųjų paprikų ir žemės riešutų derinys vakarienei suteiks šiek tiek dramos…
Produktams paruošti – 20 min.;
Gaminti – 20 min.;
Gaminama orkaitėje;
4 porcijos.
Reikės:
1 pakelio pagamintos picos tešlos (arba 800 g naminės tešlos).
Įdarui paruošti:
5 šaukštų žemės riešutų be luobelės,
2 susmulkintų svogūnų,
1 susmulkintos aitriosios paprikos,
2 susmulkintų česnakų skiltelių,
1 šaukšto alyvuogių aliejaus kepti,
400 g ėrienos faršo (galima naudoti ir perpus maišytą maltą veršieną ir kiaulieną),
2 šaukštelių kumino,
2 šaukštelių cinamono,
apie 175 g šviežių špinatų lapų,
druskos, pipirų pagal skonį,
300 g virtų ir kubeliais supjaustytų bulvių.
Slaptasis komponentas:
Paskrudinti žemės riešutai suteikia išskirtinį, šiek tiek salsvą egzotišką prieskonį, derantį prie aitriųjų paprikų, pagerina mėsos įdaro tekstūrą.
Kaip gaminti:
1. Įjunkite orkaitę kaisti iki 230 ºC temperatūros, tuo metu keptuvėje pakepinkite žemės riešutus, kol šie taps aukso spalvos, – taip dar labiau išryškės jų skonis. Atvėsinkite ir sudėję į drobinį maišelį kočėlu paskaldykite.
2. Keptuvėje su aliejumi pakepinkite svogūnus, sudėkite česnakus ir dar šiek tiek pakepinkite. Tada sudėkite faršą, sumaišykite su svogūnais, pagardinkite prieskoniais – susmulkinta aitriąja paprika, druska, pipirais, cinamonu ir kuminu. Maišydami kepkite apie 10 min.
3. Į mišinį suberkite supjaustytas bulves, pamaišykite. Tuomet sudėkite špinatus, po poros minučių suberkite skrudintus riešutus ir gerai išmaišykite. Nukelkite nuo viryklės.
4. Tešlos lakštus padalykite į 4 galis, gabaliukus iškočiokite iki maždaug 25 cm ilgio. Įdarą padalykite į 4 dalis ir sudėkite ant vieno tešlos krašto, užlenkite kitą galą ant viršaus ir tvirtai užspauskite šakute arba užsukite kaip kibinus. Sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą ir pašaukite į orkaitę.
Alternatyva:
Vietoj picos tešlos galite naudoti šaldytą sluoksniuotą tešlą – pagaminsite aštrius mėsos pyragaičius. Nepamirškite patepti kiaušinio plakiniu – gražiau apskrus.
Gera idėja
Perlenktoji pica, Italijoje vadinama „calzone“, sukurta tam, kad būtų galima suvartoti maisto likučius, tad drąsiai derinkite tai, kas liko šaldytuve: tiek daržoves, tiek mėsą ir sūrį.
Kiniški makaronai su vištiena ir daržovėmis
Paprastas, gretai pagaminamas ir skanus patiekalas. Jis tiesiog negali nepasisekti. Tinka visai šeimai, o aštresnių pojūčių mėgėjai galės pagardinti egzotišku padažu su sezamų sėklų (tahini) pasta.
Produktams paruošti – 15 min.;
Gaminti – 10 min.;
4 porcijos.
Reikės:
1 šaukšto aliejaus kepti,
4 vištų šlaunelių mėsos, supjaustytos juostelėmis,
250 g ryžių makaronų,
3 šaukštų sojų padažo,
2 skiltelių česnakų,
1 susmulkintos aitriosios paprikos,
po pusę raudonos, geltonos ir žalios paprikos,
250 g morkų, daržovių skustuku supjaustytų plonomis juostelėmis,
50 g stambokai supjaustytų svogūnų laiškų,
druskos, pipirų pagal skonį.
1. Įkaitinkite „Wok“ keptuvę (jei neturite, tiks ir kitokia gili keptuvė), įpilkite aliejaus ir sudėkite supjaustytą vištieną. Pakepinkite nustatę didelę kaitrą apie 5 min., kol paukštiena parusvės.
2. Tuo metu į puodą įpilkite verdančio vandens, palaukite, kol vėl užvirs, ir sudėkite ryžių makaronus. Virkite 4 minutes.
3. Į keptuvę įpilkite 2 šaukštus sojų padažo, su spaustuku įspauskite česnakus, suberkite šiaudeliais supjaustytas paprikas ir susmulkintą aitriąją papriką. Paskaninkite druska ir pipirais pagal skonį. Pakepinkite apie 2 min.
4. Sudėkite morkų juosteles ir pakepinkite dar apie 2 min.
5. Nukoškite makaronus, sudėkite į keptuvę, supilkite likusį sojų padažą, sudėkite svogūnų laiškus ir išmaišykite.
Praktiškas patarimas
Jei turite plonų ryžių makaronų (tokių kaip „angelo plaukai“), jų virti nereikia, užtektų tik apipilti verdančiu vandeniu ir palaikyti 10-15 min. Storesnius („Fettuccine“ tipo) ryžių makaronus šiek tiek pavirkite.
Egzotiškas pagardas
Paprastas šeimos patiekalas gali virsti išraiškingu valgiaraščio akcentu, jei patieksite kartu su egzotišku padažu. Nustebinkite aštresniais pojūčiais.
Reikės:
1 šaukšto sezamų aliejaus,
50 g sezamų sėklų (tahini) pastos,
3 šaukštų vandens,
3 šaukštų sojų padažo,
2 šaukštų raudonojo vyno acto,
50 g žemės riešutų aliejaus,
1 susmulkintos aitriosios paprikos,
1 susmulkintos česnakų skiltelės.
Į dubenėlį sudėkite sezamų sėklų pastą, supilkite vandenį ir trintuvu sutrinkite iki vientisos masės. Įmaišykite sojų padažą, actą, sezamų ir žemės riešutų aliejų, suberkite smulkintą aitriąją papriką ir česnakų skiltelę. Šiuo padažu paskaninkite makaronus su vištiena.
Trinta pomidorų sriuba (galime matyti pagridinėje nuotraukoje)
Aštri pomidorų sriuba suteikia šilumos – ne veltui tai iš karštosios Meksikos kilęs patiekalas. Patiekite ją su šiltais skrebučiais, o, kad būtų sočiau, galite užtarkuoti kietojo sūrio.
Produktams paruošti – 20 min.;
Gaminti – 25 min.;
4 porcijos.
Reikės:
2 šaukštų alyvuogių aliejaus,
1 svogūno,
2 skiltelių česnakų,
½ aitriosios paprikos (tinka tiek žalia, tiek konservuota),
3 raudonų saldžiųjų paprikų,
4 pomidorų,
900 ml daržovių sultinio (tinka kubeliais),
1 šaukšto pomidorų pastos,
50 ml grietinės,
bazilikų lapelių papuošti (nebūtinai),
druskos, džiovintų bazilikų ir juodųjų maltų pipirų pagal skonį.
Įkaitinkite aliejų dideliame puode ir 5 minutes kepinkite smulkiai sukapotus svogūną, česnakus ir aitriąją papriką. Saldžiąsias paprikas supjaustykite kubeliais, sudėkite į puodą ir kepkite dar 2 minutes. Pomidorus nuplikykite karštu vandeniu, nulupkite, supjaustykite, taip pat sudėkite į puodą, supilkite sultinį, įdėkite pomidorų pastos ir troškinkite uždengę 20 minučių. Nukaiskite, sutrinkite virtuvės kombainu arba trintuvu. Pagardinkite druska ir prieskoniais, įdėkite grietinės. Sriubą vėl pakaitinkite ir patiekite papuoštą bazilikų lapeliais.
Slaptasis komponentas
Deginantį aitriųjų paprikų skonį prislopina grietinė: pieno produktuose esantis baltymas kazeinas ir riebalai prislopina kapsaiciną, suteikiantį paprikoms aštrumo.
Praktiškas patarimas
Pomidorai dera su salierų stiebais, tad ir jų galima įdėti į sriubą, jei tik mėgstate.
Alternatyva
Žiemą, kai pomidorai ne itin skanūs ir kvapnūs, juos galima keisti konservuotais be odelių (sriubai išvirti reikės vienos skardinės).
Antienos salotos su vaisiais
Antiena labai dera su saldžiais vaisiais, o skonių kontrastui išryškinti į salotas beriama granatų sėklų.
Produktams paruošti – 30 min.;
Gaminti – 50 min.;
4 porcijos.
Reikės:
2 antienos krūtinėlių filė,
3 nepernokusių nektarinų,
½ stiklinės kedrinių pinijų,
1 granato,
3 saujų įvairių mėgstamų salotų,
1 saujos šviežių kalendrų (nebūtinai),
druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Padažui paruošti:
⅓ stiklinės granatų sulčių,
¼ šaukštelio rūkytos aitriosios paprikos miltelių,
1 šaukštelio medaus,
2 šaukštų alyvuogių aliejaus.
Antienos odą supjaustykite kryžmai, stenkitės nepažeisti mėsos. Įtrinkite druska ir pipirais. Sudėkite į įkaitintą keptuvę oda žemyn ir kepkite 5 minutes, kol lengvai paskrus, apverskite ir pakepkite dar kelias minutes. Sudėkite paukštieną į aliejumi pateptą kepimo indą, pašaukite į 180 ºC temperatūros orkaitę ir kepkite 15 minučių. Ištraukite, palaikykite pridengtą 10 minučių. Kai pravės, supjaustykite plonomis riekelėmis.
Nektarinus nulupkite ir taip pat supjaustykite riekelėmis. Išlaupykite granato sėklas. Pinijas paskrudinkite įkaitintoje keptuvėje.
Pagaminkite padažą – gerai išplakite visas sudedamąsias dalis. Granatų sulčių galite pasigaminti taip: vaisių spausdami paridenkite ant lygaus paviršiaus, kad sėklytės susitraiškytų, tada laikydami virš dubenėlio įpjaukite keliose vietose ir išspauskite sultis. Galite naudoti ir citrusinių vaisių sulčiaspaudę, tik pridenkite ją virtuviniu rankšluosčiu, nes labai taškysis.
Į plačią lėkštę sudėkite nusausintus salotų lapus, antienos gabalėlius, nektarinus, užberkite granatų sėklų ir kedrinių pinijų, apliekite padažu ir iš karto patiekite.
Praktiškas patarimas
Ar granatas sunokęs, galite suprasti pabarbenę į jį krumpliu. Neprinokęs skambės dusliai, prinokęs – skardžiai (panašiai kaip metalas). Pernokęs jokio aiškaus garso neskleis.
Produkto ABC
Su antiena tinka ne tik nektarinai, bet ir kriaušės, apelsinai, ananasai – ne vien švieži, bet ir konservuoti ar karamelizuoti.
Slaptasis komponentas
Kedrinės pinijos – itin aliejingos, kone sviesto faktūros spygliuočių sėklos, vertinamos dėl skonio ir maistinių savybių. Patiekalui suteikia ne tik švelnų, saldoką skonį, išryškėjantį su aštriais prieskoniais, bet ir malonų aromatą.
Meksikietiška pica
Mums įprasta Meksikos virtuvę sieti su takais (taco), buritais (burrito), kesadilijomis (quesadilla), enčiladomis (enchilados) – patiekalais, gaminamais su totilijomis. Tačiau ar gali būti meksikietiškų picų? Gali, jei pagrindui naudosite tortilijas, o įdarui – pupeles ir aitriąsias paprikas.
Produktams paruošti – 30 min.;
Gaminti – 15 min.;
4 porcijos.
Reikės:
1 virtos arba orkaitėje keptos vištienos krūtinėlės filė,
2 šaukštų alyvuogių aliejaus,
½ saldžiosios paprikos,
2 skiltelių česnakų,
1 mažo raudonojo svogūno,
500 ml konservuotų raudonųjų pupelių su pomidorų padažu,
4 tortilijų,
150 g sūrio padažo „Tex mex“,
200 g salsos padažo,
1 žalios aitriosios paprikos,
1 raudonos aitriosios paprikos,
1 avokado (nebūtinai),
žiupsnelio džiovintų raudonėlių, maltų kvapiųjų pipirų,
saujos šviežių prieskoninių žolių: petražolių, kalendrų ar gražgarsčių,
druskos pagal skonį.
Vištieną galite pagaminti iš vakaro – ją iškepkite ar išvirkite pagal mėgstamą receptą, tik svarbu, kad nebūtų aštri, nes aštrumo picai suteiks kiti produktai.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų, sudėkite kubeliais supjaustytą svogūną ir saldžiąją papriką, sukapotas česnakų skilteles, pakepinkite, kol suminkštės. Į virtuvinį kombainą sudėkite daržoves, pupeles su trupučiu skysčio ir sutrinkite. Masę vėl grąžinkite į keptuvę, ten pat sudėkite riekelėmis supjaustytą vištieną. Gerai išmaišykite ir pakaitinkite, pagardinkite prieskoniais, jei reikia, pasūdykite.
Tortilijas pašildykite tuo pat metu, kai gaminate įdarą. Jas kelias minutes kaitinkite arba griliaus keptuvėje, arba orkaitėje, suvyniotas į foliją, kad paviršiuje neatsirastų „burbulų“.
Šiltas tortilijas patepkite sūrio padažu (jį prieš tai būtų gerai trumpai pašildyti mikrobangų krosnelėje), ant viršaus sudėkite trintų pupelių ir vištienos įdarą, riekelėmis supjaustytą avokadą, užpilkite salsos padažo.
Picas papuoškite prieskoninėmis žolėmis ir nepamirškite užberti smulkiai supjaustytų aitriųjų paprikų – jų kiekis priklauso nuo to, kokio aštrumo valgius mėgstate. Kadangi aštriausia paprikų dalis yra vidinės pertvaros, jas galite išpjauti. Picas kuo greičiau patiekite ir valgykite, kol neatvėso.
Slaptasis komponentas
Avokadas aštriai picai suteikia skonių pusiausvyrą – jo, kaip tortilijų, skonis yra neutralus. Kad supjaustytas nepajuoduotų, apšlakstykite citrinų sultimis.
Alternatyva
Picą pagardinti galite ne tik salsos, bet ir kitokiu pomidorų padažu – labai tiktų naminis.
Svarbus patarimas
Gaminant šį patiekalą reikia sparčiai suktis, nes įdaras, tortilijos ir padažai turi būti karšti vienu metu.
Gera idėja
Vietoj sūrio padažo „Tex mex“ galite naudoti labai plonai supjaustytą pusiau kietąjį sūrį (tinka bet kurios rūšies, svarbu, gerai lydytųsi). Kai tik pakaitinsite tortilijas, iš karto dar karštas užklokite sūrio riekelėmis – jos išsilydys ir kartu prilaikys ant viršaus uždėtą įdarą, kad nenubyrėtų.
Aitriųjų paprikų šou
Aitriųjų paprikų yra keli šimtai (o gal ir daugiau…) rūšių – skiriasi jų spalva, dydis, kilmės šalis ir, žinoma, aštrumas. Kraštuose, kur aitriosios paprikos yra privaloma daugelio patiekalų sudedamoji dalis, nurodomi tikslūs jų pavadinimai. Ir mums pravartu juos žinoti.
PEPPERONCINI. Taip angliškai vadinamos itališkos saldžiosios paprikos, tačiau iš tiesų jos turi šiek tiek aštrumo ir yra vos karstelėjusio skonio. Vaisiai ilgi, žalios ar geltonos spalvos, odelė plona, raukšlėta. Salotoms ar padažams ruošti naudojami smulkiai sukapoti. Dažniausiai sūdytomis pepperoncini gardinami kebabai, užkandžiai. Dar jos džiovinamos, malamos ir gaminami paprikų milteliai.
JALAPENO. Lietuviškai vadinamos Chalapos paprikomis. Tai nykščio dydžio žalios spalvos plonos paprikos apvaliu galu, švelnaus deginančio skonio – jų aštrumas labai įvairus. Tinka troškiniams, kariui, picomis, padažams pagardinti. Marinuotų acte dedama į sriubas ir užkandžius. Jų derlius paprastai nuimamas, kol vaisiai dar būna žalios spalvos. Sunokusios raudonos laikomos mažiau kokybiškomis ir džiovinamos bei rūkomos – tada jos vadinamos chipotle, įgauna saldumo ir nepamainomos ruošiant meksikietiškus padažus.
FRESNO. Išvaizda, aromatu ir aštrumu panašios į jalapeno, tik dažniausiai būna raudonos spalvos. Jų mes įprastai ir įsigyjame prekybos centruose. Aštrus „pipirinis“ skonis dera su pačiais įvairiausiais patiekalais.
BIRD’S EYE (arba THAI CHILI PEPPER). Mažos, apvalios formos, plonu užsirietusiu galu skaisčiai raudonos spalvos paprikos grėsmingai kandžios, todėl jas vartoti reikia labai saikingai. Pagaminus patiekalą vaisiai paprastai išimami, nes valgyti juos – menkas malonumas. Jeigu jų dedama į valgius, reikia supjaustyti plonomis juostelėmis. Būtinos tailandietiškoje virtuvėje – aštrus deginantis jų skonis tradiciškai prislopinamas kokosų pienu ir palmių cukrumi.
HABANERO (arba SCOTCH BONNET). Vienos aštriausių paprikų. Apie jas įdomiau išgirsti nei paragauti… Gali būti raudonos, žalios ir geltonos spalvų. Tinka įvairiems padažams pagardinti.
ANAHEIM. Pailgi vaisiai gan švelnaus, netgi saldoko skonio. Nepamainomi ruošiant salsos padažus, dedama į kečupus. Tinka mėsos, daržovių, ankštinių ir ryžių patiekalams paskaninti – suteikia ne tik aštraus skonio, bet ir malonaus aromato. Galima net įdaryti ar dėti į daržovių apkepus.
BANANA. Dar vadinamos vaškinėmis vengriškomis paprikomis, gelsvos spalvos, švelnaus, aštroko aromato.
SERRANO. Nedidelės kulkos formos aštrios paprikos, dažniausiai vartojamos šviežios, bet kartais ir konservuojamos.
TABASCO. Vidutinio dydžio, plona odele, sultingos. Dažniausiai naudojamos tabasko ir kitiems padažams acto pagrindu gaminti, nes aštrumą galima reguliuoti įlašinant jų sulčių.
POBLANO. Populiarios tamsiai žalios ar net beveik juodos spalvos paprikos. Didelės, vidutinio aštrumo, forma šiek tiek primena saldžiąsias paprikas. Geriausia dėti į ilgai gaminamus troškinius – taip atsiskleidžia jų skonis. Gali būti džiovinamos.