53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kraštotvarkos architektės patarimai

Kraštotvarkos architektės patarimai, kaip paruošti alpinariumą rudeniui

Alpinariumas – ypatingas kraštovaizdžio dizaino elementas, nes jo dekoratyvumas išlieka visais metų laikais. Paklausėme kraštotvarkos architektės Sigitos Sapieškienės (Aplinkosdekoras.lt), kaip dekoruoti tokį akmenų sodą rudenėjant.

Alpinariumas – bandymas sukurti kalnų kraštovaizdžio elementą miniatiūroje

Kraštotvarkos architektė Sigita Sapieškienė sako, kad alpinariumas – tai bandymas sukurti kalnų kraštovaizdžio elementą miniatiūroje. Tad jo sukūrimas reikalauja daug kantrybės, žinių, bei individualios kūrybos. Tačiau pasitelkus planavimą, kūrybiškumą ir sukauptas žinias, kiekvienas gali sukurti iš tiesų nuostabų bei akis džiuginantį akmenų sodą savo sklype.

Shutterstock nuotr.

Pagrindiniai aspektai įrengiant alpinariumą, pasak S. Sapieškienės, yra tinkamas vietos parinkimas. Alpinariumui labiausiai tinka saulėta vieta esanti šalia tako ar aikštelės. Toks akmenų sodas taip pat labai organiškai gali atrodyti natūralioje kalvoje. Kitas svarbus aspektas – medžiagų parinkimas (akmenys, žvyras, skalda, durpės, žemė, augalai).

Shutterstock nuotr.

Augalai ir akmenys yra pagrindiniai alpinariumo veikėjai. Kalbant apie augalus, kraštotvarkos architektė sako, kad alpinariume galima derinti įvairių rūšių, aukščių bei spalvų augalus. Dažniausiai akmenų soduose vyrauja spygliuočiai bei sausrą mėgstantys kiliminiai augalai: perkūnropės, šilokai, kalninis vaistutis.

Alpinariumas rudens kontekste

Kad alpinariumas būtų gražus ir dekoratyvus ištisus metus, S. Sapieškienė rekomenduoja derinti spygliuočius ir lapuočius augalus tarpusavyje. Lapuočiai augalai, kurie nėra dekoratyvūs pasibaigus jų žydėjimui, turėtų būti sodinami giliau alpinariume, kad būtų mažiau pastebimi po žydėjimo.

Shutterstock nuotr.

Kraštotvarkos architektė rudenėjančiam alpinariumui siūlo rinktis kuo daugiau ilgai žydinčių augalų bei augalus dekoratyviais lapais, pavyzdžiui: alūnes, ožekšnius, bruneras, raugeriškius, melsves, vaisginas. Gražiai rudeniniuose alpinariume įsikomponuoja ir kiliminiai augalai, tokie kaip – perkūnropės, šilokai, kalniniai vaistučiai, kiečiai, gvaizdės. Taip pat jame puikiai atrodo visos kalninės pušaitės, kurios rudenėjant pakeičia žalią spyglių spalvą į geltoną.

Kaip alpinariumas gali išlikti dekoratyvus ir žiemą?

Tam, kad žiemos laikotarpiu alpinariumas nebūtų nuobodus, S. Sapieškienė pataria rinktis augalus, kurie turi dekoratyvias šakas. Pavyzdžiui, jame žiemą dekoratyviai gali atrodyti sedulos, raugeriškiai, paprastasis lazdynas Contorta. Taip pat visos augalų rūšys svyrančiomis šakomis.

Mano išsaugoti straipsniai