Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Svarbiausi žingsniai

Svarbiausi žingsniai, kaip paruošti veją žiemos miegui

Pavasarį bei vasarą žaliuojanti veja – tikras malonumas savininko akiai. Kad kitą pavasarį būtų mažiau darbo ir galima būtų anksčiau džiaugtis sveika vejos išvaizda, reikia tinkamai veją paruošti žiemos miegui. Pateikiame pagrindinius žingsnius, kaip tai padaryti.

Žolės pjovimas

Prieš vejai pereinant į ramybės etapą, ją reikia patrumpinti. Tai tinka daryti spalio pradžioje, prieš pirmąsias šalnas. Ruošiant veją žiemos miegui, labai svarbu per daug jos nenutrumpinti, nes jai bus sunkiau peržiemoti. Tačiau negalima palikti jos ir per ilgos, nes jei žolė per žiemą nemažai paaugs, gali kilti įvairių ligų pavojus. Paprastai veja rudenį pjaunama 3–4 cm aukštyje.

Grėbimas

Iki pirmojo sniego nuo vejos reikėtų pašalinti visus lapus. Nors vegetacijos laikotarpiu lapai jau nebetrukdo vejai augti, bet jie gali tapti ligų židiniais, juose gali kauptis drėgmė.

Jeigu nusprendėte lapais mulčiuoti veją, juos pirmiausia reikia susmulkinti, taip pat reikia atkreipti dėmesį ar ant jų nematyti ligų požymių. Tinkamai paruoštas lapų mulčias gali apsaugoti veją nuo žvarbaus žiemos vėjo ir išdžiuvimo.

Tręšimas

Vėlyvas rudeninis tręšimas yra svarbus sėkmingam žolės peržiemojimui. Nors šiuo metu augimas jau yra apstojęs, tačiau šaknys vis tiek gerai įsisavina trąšas. Šaknų stiprinimui reikia naudoti kalio ir fosforo trąšas. Šiuo metu nebetinka naudoti azoto trąšas, nes jos skatina augimą, o tai vejai šiuo metu nereikalinga.

Patariama rinktis tokias trąšas, kuriose yra 10-15 proc. fosforo, nes fosforas yra itin reikalingas šaknų tvirtėjimui. Kalio ir fosforo trąšos ne tik padeda žolės šaknims sutvirtėti, bet taip pat sustiprina jos atsparumą ligoms ir šalčiams.

Aeravimas

Aeravimas, arba kitaip – vejos vėdinimas, procesas, kurio tikslas į viršutinį dirvos sluoksnį įleisti oro. Tai yra daroma paprastomis šakėmis arba aeratoriumi su besisukančiais voleliais.

Aeravimas suteikia galimybę dirvožemiui bei žolės šaknims gauti daugiau deguonies, todėl nauja veja bus vešlesnė, pavasarį bus mažiau piktžolių.

Jeigu velėna yra labai sukietėjusi, tai jai padės atsigauti, lengviau sugerti drėgmę. Dekoratyvines vejas patariama aeruoti vieną kartą per metus, o vejas ant kurių vyksta intensyvesnis judėjimas – du kartus per metus.

Šukavimas

Jei per vasarą susikaupė negyvos žolės (parudavusi žolė – akivaizdžiausias požymis), ją reikia iššukuoti. Veltinį yra būtina pašalinti, nes tai ženklas, kad veja turi problemų. Šukuoti veją reikia grėbliu arba skarifikatoriumi.

Mano išsaugoti straipsniai