Tikimės, kad Jūsų gėlyne besipuikuojančios rožės peržiemojo sėkmingai ir šiais metais galėsite džiaugtis jų elegantiškais žiedais. Pavasariniai darbai rožyne yra labai svarbus rožių paruošiamasis etapas, kuris užtikrina tinkamą tolimesnį jų augimą. Šiame tekste aptarsime rožių nudengimo ir pavasarinio genėjimo ypatumus.
Rožių nudengimas
Rožių nudengimas – labai atsakingas momentas. Ne vienas gėlyno entuziastas gali pritarti nuomonei, kad šis darbas yra lygiai toks pat svarbus, kaip ir pats rožių uždengimas. Atidengiant rožes svarbiausia tai daryti palaipsniui, po truputi pratinant jas prie natūralios aplinkos. Ekspertai perspėja – jokiu būdu jų nudengti negalima iš karto.
Reikia stengtis šias gėles atidengti tinkamu laiku, to nereiktų daryti per anksti, nes staigi temperatūros kaita gali stipriai pakenkti stiebams, o ryškūs saulės spinduliai gali apdeginti jautrias rožių šaknis. Nudengimu paprastai reikia pradėti užsiimti kovo pabaigoje – balandžio pradžioje, atsižvelgiant į oro sąlygas. Lietuvoje, dėl mūsų klimato sąlygų, rožės visiškai atidengiamos dažnai yra tik balandžio viduryje arba net jo pabaigoje.
Kai žemė atšyla, pirmiausia nuo rožių reikia nuimti agroplėvelę, kad rožės gautų oro (jei buvo dengta tik eglišakėmis, jas reikia šiek tiek pakelti arba keletą jų nuimti). Tada po kelių ar keliolikos dienų yra nuimama dauguma eglišakių, taip pat nuimamas mulčias (mulčią nuimti patariama temperatūrai pakilus bent iki 3 laipsnių šilumos). Tai padarius, ant rožių reikia palikti kelias eglišakes, kad gėlių krūmai nepatirtų streso. Rožės visiškai nudengiamos yra tada, kai naktimis nebešąla ir nusistovi pastovus oras. Bet kokius šių gėlių atidengimo darbus visada rekomenduojama atlikti apsiniaukusią dieną, kad intensyvūs saulės spinduliai neapdegintų šiuo metu jautrių augalų.
Pavasarinis rožių genėjimas
Kad dailiais rožių žiedais būtų galima džiaugtis vasarą, pavasarį jas būtina genėti. Prieš imantis šio darbo, labai svarbu pasirūpinti tinkamais įrankiais. Naudoti galima tik aštrius ir švarius įrankius. Netinkamų (neaštrių ir purvinų) įrankiu naudojimas gali labai smarkiai pakenkti augalui. Plonų šakelių genėjimui rekomenduojama naudoti sekatorių, o storoms šakelėms gali prireikti ir sodo žirklių arba nedidelio pjūklelio. Prie genėjimą šie įrankiai būtinai turi būti dezinfekuoti.
Šis darbas paprastai yra atliekamas balandžio viduryje, kartais ir šiek tiek vėliau, priklausomai nuo oro sąlygų. Pavasarinio rožių apkarpymo metu pirmiausia yra pašalinamos visos negyvos ir ligotos šakos, paliekami tik sveiki ir stiprūs stiebai. Taip pat rekomenduojama pašalinti ir kai kurias šakas, kurios auga į krūmo vidų, kad krūmo viduryje lengvai cirkuliuotų oras ir šakos gautų daugiau šviesos. Rožių šakos yra kerpamos nuožulniai, paliekant 0,5–1 cm virš akutės. Kartas nuo karto rekomenduojama visiškai pašalinti 2 arba 3 senas (daug storesnes) šakas. Jas iškirpti reikia kuo arčiau grunto. Praėjus porai savaičių po genėjimo, reikia išpkarpyti silpnus ūglius, taip pat tuos, ant kurių dar neišsprogę pumpurai.
Atlikus genėjimą, reikia nuo žemės pašalinti visas augalines atliekas ir jas sudeginti. Tada dirvą reikia supurenti. Rekomenduojama po genėjimo rožes ir dirvą aplink jas nupurkšti fungicidais, tam tinka 1 % koncentracijos bordo skystis.