Išgirdus šalies pavadinimą „Tailandas“, ko gero, daugelis įsivaizduoja kažką tolimo, egzotiško, ryškaus ir nepasiekiamo. Visgi jis ne toks jau ir mistiškas. Tačiau gamta, žinoma, skiriasi. Taigi, koks tas botanikos sodas, turintis didžiausią palmių kolekciją pasaulyje ir daugybę kitų retų augalų, ir kokio įkvėpimo galėtume pasisemti kuriant grožį savo namuose?
Bandant palyginti mūsų ir jų augalus – lauko augalai ten tie, kurie Lietuvoje auga tik kambaryje – orchidėjos, krotonai, palmės, cikai, bananmedžiai ir kiti. Nepaisant šilto klimato, nemažai augalų lapkričio – kovo mėn. ilsisi ir numeta lapus žiemai, kaip ir pas mus.
Tailando karalystė nusidriekusi Pietryčių Azijoje iš šiaurės į pietus net 1860 kilometrų. Klimatas – musoninis, šiaurinėje dalyje daugiausia vyrauja atogrąžų savanų, o pietuose – drėgnasis atogrąžų.
Didžiulis Nong Nooch botanikos sodas Tailande
Tailande yra didžiausias botanikos sodas pietryčių Azijoje, pavadintas šeimininko žmonos garbei – Nong Nooch vardu. Sodas įkurtas 1954 metais, o visuomenei atvertas 1980 m. Jo teritorija užima 81 hektarus.
Sodą projektavo patys savininkai – Tansacha šeima, valdanti dideles vaismedžių plantacijas visoje šalyje. Bet sodas išsilaiko visiškai savarankiškai ir tik iš lankytojų, kurių per dieną apsilanko keli tūkstančiai.
Sode taip pat yra daug papildomų veiklų: viešbutis, zoologijos sodas, medelynas, restoranai, dramblių ir kitokios šou programos, masažo salonai ir kiti. Šiuo metu sodui vadovauja vyriausias sūnus Kampon Tansacha.
Kas auga šiame sode?
Nong Nooch botanikos sodas pelnytai didžiuojasi pačia didžiausia palmių kolekcija pasaulyje. Sode jų yra virš 800 rūšių ir 1200 veislių, atgabentų iš viso pasaulio. Jos susodintos specialioje promenadoje ne tik pagal sistematiką, bet ir pagal kraštovaizdžio architektūros principus, kad atsiskleistų visas jų grožis.
Taip pat botanikos sode yra ir gausiausia cikinių (Cycadaceae) šeimos kolekcija pasaulyje. Šie augalai sparčiai nyksta savo augavietėse, tad Nong Nooch sodas ne tik išsaugo retas rūšis, bet ir daugina bei perduoda juos kitiems botanikos sodams.
Labai gausios ir orchidėjų kolekcijos, o ypač dendrobio ir katlėjos. Orchidėjoms įrengtas specialus, apie 0,5 hektarų dydžio namas, kuriame sudarytos idealios sąlygos orchidėjoms.
Specialiame name taip pat auginami ir keli šimtai rūšių bromelinių (pvz., ananasas) šeimos augalų.
Šie augalai savaime Tailande neauga, jie atvežti iš natūralių augimviečių Pietų Amerikoje ir Afrikoje.
Visame botanikos sode, nužydėję ir nedekoratyvūs augalai nuolat keičiami, kad būtų nuolat gražūs visas 365 dienas per metus.
„Suvargėliai“ vežami ir sodinami į atvirą gruntą, kad pailsėtų ir atsigautų.
Botanikos sodas nuolat skatina ir akcentuoja sąžiningą augalų sėklų ir sodinukų įsigijimą, reglamentuotą tarptautinėmis normomis.
Ne paslaptis, jog būtent privatūs augalų kolekcininkai padaro didelę žalą retiems augalams, be skrupulų skindami ar raudami augalus savo kolekcijoms iš natūralių augaviečių (beje, Lietuvoje irgi ši problema egzistuoja).
Kaktusų ir įvairių sukulentų kolekcijos parke pradėtos kurti prieš 30 metų. Šių kolekcijų prototipu pasirinktas Huntingtono botanikos sodas Kalifornijoje. Dauguma kaktusų pavyzdžių yra atgabenti iš Meksikos.
Vienmečių gėlių plotai parko žemę dengia kaip gigantiški kilimai. Visas vienmetes gėles sodas užsiaugina savo augyne ir parke jos sodinamos tik su vazonais, kad kai tik žiedlapiai pradeda blukti, būtų galima pakeisti naujomis, nes nužydėjusių nebeapsimoka „reanimuoti“.
Gėlynai ravimi, laistomi ir prižiūrimi tik tuomet, kai nėra lankytojų – vėlai vakare arba anksti ryte, kad nebūtų trukdoma gėrėtis augalais.
Vien tik Drugelių kalneliui kasmet pasodinama virš 50 tūkst. gėlių.
Prieš įkurdami šį sodą, jo savininkai daug keliavo po žinomiausius Europos parkus ir sodus. Jie buvo jais taip sužavėti, kad nusprendė įkurti dalelę šių sodų ir Tailande. Tad europiečiai dažnai nustemba, išvydę „mini“ Versalį arba sumažintą Stounhendžo kopiją.
Iš tailandiečių galėtume pasimokyti kruopštumo, tvarkingumo, meilės gamtai ir netikėtų kūrybinių idėjų, pavyzdžiui tokių, kaip galima kurti skulptūras iš vazonų ar kukurūzų burbuolių.
Parengė Edita Turskienė iš Lietuvos dendrologų draugijos.