Jeigu rudenį aptikote vienokių ar kitokių kenkėjų, vadinasi, pavasarį teks purkšti augalus ne tik nuo ligų, bet ir nuo vabzdžių. Kad balandžio ir gegužės mėnesiais būtų mažiau darbų, verčiau nešvaistykite laiko jau dabar.
- Surinkite sudžiuvusius ir voratinklių aptrauktus lapus – čia įsitaisęs gudobelinis baltukas ir kiti kenkėjai.
- Jeigu įmanoma, atskirose vietose (apskritimuose aplink medžių kamienus, lysvėse ir tarplysviuose) perkaskite žemę. Taip sunaikinsite kenkėjų lizdus: jie nebus apsaugoti nuo šalčio ir natūralių priešų – paukščių.
- Pagerinkite dirvožemio struktūrą: praktiškai visų žemėje gyvenančių kenkėjų lervos mėgsta drėgmę ir yra dažniau sutinkamos velėnuotuose sklypuose ir sunkiame molingame dirvožemyje, kuriame telkšo vanduo. Dirvožemio kultivavimas, drenažas, organinių trąšų, kalkių ar dolomito miltų naudojimas rūgščiose dirvose – visa tai sukuria nepalankias sąlygas lervoms veistis.
- Po derliaus nuėmimo sutvarkykite medžių ir krūmų vainikus: iškarpykite visas sergančias, nulaužytas ir silpnas šakas, pašalinkite likusius supuvusius vaisius. Nukritusius lapus ir augalų liekanas sudėkite į komposto krūvą, tada užberkite žemės ar durpių sluoksniu. Tačiau jeigu juos stipriai pažeidė kenkėjai, sudeginkite.
- Nupjaukite ir sudeginkite ūglius, ant kurių galima aptikti cecidijų (kenkėjų sukeltų deformacijų) su jose žiemojančiomis lervomis. Apžiūrėkite putino krūmus, nulaužykite sudžiuvusius ūglius ant šakų galų ir juos sunaikinkite.
- Surinkite ir sunaikinkite atskirus kenkėjus.
- Nuo šakų ir kamieno pašalinkite negyvą žievę. Kartu su ja nuimkite vikšrų kokonus ir kenkėjų lizdus, ir iškart sudeginkite. Medžių ir krūmų kamienų kenkėjai, kurių buvimą dažniausiai išduoda apskritos skylės žievėje – tai labai rimta problema, prieš kurią nereikėtų užsimerkti. Taip pat galite apipurkšti specialiais preparatais.
- Pritraukite į sodą žiemojančių paukščių. Jeigu pakabinsite lesyklėles, atsikratysite labai daug vabzdžių.