53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kambarinių rožių auginimas

Kambarinių rožių auginimas, dauginimas ir priežiūra

Kambarinėms rožėms reikia skirti nemažai dėmesio. Tad, jei norite namuose gėrėtis šiomis gėlėmis – skaitykite straipsnį.

Šiek tiek istorijos apie rožes. Seniausi rašytiniai šaltiniai, kuriuose minimos rožės, teigė, jog jos kilusios iš senovės Indijos, nors manoma, kad šių gėlių tėvynė yra Persija. Pasak padavimo, gražiausia pasaulio moteris Lakšmi gimė prasiskleidusiame rožės žiede. Visatos sutvėrėjas Višnu, pabučiavęs merginą, ją prižadino ir ji tapo jo žmona. Nuo šios akimirkos Lakšmi buvo paskelbta grožio deive, o rožė – dieviškosios paslapties, kurią ji saugo aštriais spygliais, simboliu.

Kambarinės rožės

Kambariuose auginamos bengalinės, poliantinės ir arbatinės rožės. Bengalinių rožių tėvynė – Indija, o arbatinių – Kinija, tačiau šių rūšių rožes kambariuose auginti labai sunku. Šiuo metu galima įsigyti daugybės rūšių miniatiūrinių, nykštukinių rožių, kurių aukštis siekia vos 30 cm.

Nykštukinės kambarinės rožės žydi įvairių spalvų ir atspalvių žiedais. Daugelis miniatiūrinių kambarinių rožių skleidžia malonų, sodo rožėms būdingą aromatą. Kad nykštukinių rožių krūmeliai atrodytų dekoratyviau, viename vazone kartais auginama po 3 – 5 rožių krūmelius.

Neretai šioms gėlėms augti vazonuose būna pernelyg ankšta, nes per drenažo skyles matosi išlindusios šaknys, todėl rožėms trūksta maistinių medžiagų. Ankštame vazone greitai perdžiūva rožių šaknų žemės grumstas, todėl šios gėlės gali greitai žūti. Kai tik nupirktos kambarinės rožės praras dekoratyvumą, jas persodinkite į šviežią žemių mišinį, kurį sudaro perpuvusio mėšlo, durpių ir smėlio mišinys (santykiu 2:2:1).

Pasodintas rožes įdėkite į polietileno plėvelės maišelį, palaikykite kelias dienas, kad išlaikytumėte drėgmę, o vėliau vis dažniau vėdinkite. Kai kada, nepaisant visų pastangų, rožių lapai nuvysta, o blizgantys jauni lapeliai pablykšta ir lengvai susiraukšlėja. Šias rožes galite išgelbėti, jų dirvožemį gausiai paliedami, o pačias rožes kartu su jų šakelėmis 1 – 1,5 valandos pamirkę vandenyje. 

Kambarinės rožės gana kaprizingos. Jas reikia auginti ant šviesiausios palangės, nes jos mėgsta tiesioginius saulės spindulius ir šviežią orą. Vasarą kambarines rožes galima išnešti į balkoną ar į gėlyną. Kambarinės rožės nemėgsta perkaitimo: ryški šviesa ir šviežias oras – pagrindinė šių augalų sėkmingo auginimo paslaptis.

Kiti kambarinių rožių auginimo ypatumai

Jei kambarinės rožės ima mesti lapus, verta sunerimti. Rožės meta lapus, kai netikėtai apdžiūva jų šaknų žemės grumstas, jas užpuola kenkėjai ar patalpose staiga pasikeičia oro temperatūra. Vegetacinio periodo metu kambarines rožes kiekvieną savaitę patariama tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis (šiomis trąšomis gėles galima tręšti ir pakaitomis). Rožių augimo ir ypač žydėjimo metu jas būtina gausiai lieti, kad neperdžiūtų šaknų žemės grumstas ir kasdien purkšti vandeniu. Nuo rugpjūčio mėnesio kambarines rožes reikia lieti rečiau ir nustoti tręšti. Nuo spalio mėnesio kambarinės rožės ima mesti lapus. 

Jei norite, kad rožės žydėtų ilgiau, jas papildomai apšvieskite. Kai rožės numes lapus, augalus perneškite į žiemojimo vėsias, 3-10 °C šilumos patalpas. Žiemojimo vietose rožes beveik nustokite lieti, tačiau neleiskite perdžiūti šaknų žemės grumstui, nes tai rožes gali pražudyti. Jei žiemą rožes norite laikyti šiltose patalpose, jas būtinai papildomai apšvieskite. Jei taip darysite, rožės kovo mėnesį užaugins žiedpumpurius. Antrąjį kartą kambarinės rožės žydi liepos ir rugpjūčio mėnesiais.

Kambarinių rožių formavimas ir dauginimas

Rožių priežiūra. Kambarinių rožių krūmelius būtina formuoti juos apipjaustant, nes apipjaustytos rožės geriau auga ir gausiau žydi. Kovo mėnesį baigiasi kambarinių rožių ramybės periodas, todėl šiuos augalus vėl reikia įnešti į kambarius, apipjaustyti ir persodinti į naują dirvožemį: lygių dalių velėninės ir perpuvusios žemės bei smėlio mišinį. Jei kambarinių rožių nereikia persodinti, pakeiskite jų viršutinį žemių sluoksnį. Kad vėliau kambarinės rožės žydėtų gausiau ir gražiau, patariama pirmuosius 2 – 3 jų žiedpumpurius nugnybti. 

Žydėjimo metu būtina laiku nuskinti nuvytusius žiedus, kad neužsimegztų vaisiai, kurie šiuos augalus labai susilpnintų. Kambarines rožes patariama dauginti auginiais. Kiek gerai rožių auginiai įsišaknys, priklauso nuo laiko, kai Jūs pasodinote auginius įšaknyti. Geriausia įšaknyti žydinčius, nestorus auginius. Geriausia įsišaknija šviežiai paruošti rožių auginiai. Jei auginiai nors truputį apdžiūva, jie įsišaknija žymiai prasčiau. Jei oro temperatūra yra žemesnė nei 18°C šilumos, jie beveik neįsišaknija. Auginius reikia įšaknyti durpių ir smėlio mišinyje, o įprastoje žemėje jie tik supus.

Mano išsaugoti straipsniai