Sulaukėme klausimo iš skaitytojo: “Gyvenu aštuonių butų namo antrame aukšte. Pastačius namą, jame buvo įrengtas šildymas iš rūsio, ten buvo katilinė, vėliau buvo pajungtas centrinis šildymas. Dabar visi šildosi patys. Apačioje gyvenanti kaimynė įsirengė savo kaminą į buvusį katilinės kaminą, bet kai ji užkuria krosnį pas mus stipriai jaučiasi smalkių smarvė”.
Jis tęsia: “Kaimynė įsidėjo įdėklą, bet vistiek tas pats – kai ji užkuria, mes turime atidaryti langus. Kaimynė mums siūlo užsitaisyti sienas ir grindis. Tą mes seniai padarėme. Vistiek tas pats. Prašau patarkite, kas turi ką daryti? Kaip mums išspręsti šitą problemą?“
Konsultuoja Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Brigita Stankevičiūtė
Daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai (naudotojai) bendrojo naudojimo objektus privalo valdyti, tinkamai prižiūrėti, remontuoti ar kitaip tvarkyti. Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektams valdyti butų ir kitų patalpų savininkai steigia butų ir kitų patalpų savininkų bendriją arba sudaro jungtinės veiklos sutartį (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.83 straipsnio 3 punktas). Jungtinės veiklos sutartimis įgalioti asmenys (atstovauja sutarčių dalyvių interesams) ir daugiabučių namų savininkų bendrijų nariai statinių techninę priežiūrą gali organizuoti patys ūkio būdu arba sutarties pagrindu paskirdami namo techninį prižiūrėtoją. Daugiabučio gyvenamojo namo techninis prižiūrėtojas (priežiūros vadybininkas) privalo turėti ne žemesnį kaip aukštesnįjį inžinerinį techninį išsilavinimą.
Jeigu daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai nėra sudarę jungtinės veiklos sutarties arba neįsteigė daugiabučio namo savininkų bendrijos (DNSB), savivaldybė nustatyta tvarka skiria namo bendrojo naudojimo objektų administratorių.
Todėl siūlytina kreiptis į daugiabučių namų savininkų bendriją, jeigu ji įsteigta, arba į daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administratorių.