Jei kas nors paklaustų, kokia uoga labiausiai primena šiltas vasaros dienas, neabejotinai atsakytumėte, kad tai yra braškės. Raudonos, saldžios, saulės nubučiuotos — jos pradžiugina ne vieną iš mūsų. Juk nėra nieko geriau, kaip nuėjus į savo lysvių darželį prisiskinti kupiną dubenėlį uogų, atsisėsti terasoje, ar lauko pavėsinėje, skanauti prisirpusias braškes ir mėgautis vasarišku oru. O, kur dar uogienės, kompotai ir sirupai… Šiems gardėsiams neatsispirtų nei vienas smaližius.
Tačiau, norint mėgautis gardžiomis braškėmis, uogienėmis ir kitais skanumynais, reikia žinoti, kurios braškių veislės duos geriausią derlių. Kaip ir kada sodinti braškes? Kokius daigus pasirinkti? Praktiški patarimai, kuriais dalinasi Nojus.lt.
Braškių sodinimo metas
Braškės nėra labai reiklus augalas, tačiau norint sulaukti gausaus derliaus reikia atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Braškių daigai sodinami pavasarį, kovo mėnesį (į šiltnamius), arba, įprastai, balandžio mėnesio pabaigoje iki liepos vidurio — derliui šiems metams, ir rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais sekančių metų derliui, lysvėse. Jei norite sulaukti vėlyvojo derliaus, braškes sodinkite vasarai įpusėjus. Gausiausiai braškės dera humusingame priesmėlyje ir priemolyje, rūgščioje arba artimoje neutraliai reakcijai dirvoje (pH nuo 5 iki 6,8). Braškės reikia tręšti, tik labai svarbu nepadauginti azotinių trąšų, nes krūmeliai augins didelius lapus ir negausiai žydės.
Veislės, kurios garantuos gausų derlių
Norint, kad braškių derlius būtų ne tik didelis, bet ir ankstyvas, vertėtų sodinti braškes šaldytais daigais. Šie braškių daigai iš anksto paruošti sodinimui, o pirmasis derlius pasirodo jau po 6-8 savaičių.
Lambada. Tai vidutinio ankstumo braškių veislė, skirta gurmanams. Ypatingai gero skonio, ryškiai raudonos spalvos ir puikios formos. Derlius nėra itin gausus. Braškių krūmeliai auga statmenai, turi nedaug ilgų žiedkočių. Veislė neatspari Verticilium genties grybams ir braškių miltligei.
Alba. Labai ankstyva braškių veislė. Pasižymi itin geru skoniu ir gausiu derliumi. Uogos didelės ir gražios formos. Krūmas puikiai veši. Veislė atspari šaknų ligoms ir žiemos sąlygoms. Tinkamos transportavimui.
Honeoye. Viena populiariausių braškių veislių pasaulyje. Vidutinio ankstyvumo. Pasižymi itin geru, ilgalaikiu derliumi. Braškės išsilaiko šviežios net keletą dienų po skynimo, ilgą laiką nepraranda išvaizdos bei skonio savybių. Uogos — kūgio formos, didelės. Odelė ryškiai raudona, tamsesnio atspalvio. Minkštimas šviesiai raudonas, sultingas. Ši veislė tinkama auginti po priedangomis ankstyvajam derliui gauti. Braškių kereliai auga gausiai, lapai šviesiai žali. Žiedynai išauga iki lapijos paviršiaus. Veislė mažai jautri lapų ligoms ir uogų puviniams. Honeoye vidutiniškai jautri pašaknio ligoms. Kereliai pakankamai atsparūs žiemos sąlygoms.
Kimberly. Tai vidutinio ankstyvumo braškių veislė. Uogos didelės, apvalios formos, aromatingos. Ilgai išlieka šviežios. Uogos standžios, tinkamos ilgų distancijų gabenimui. Augalas neatsparus deguliagrybiams ir Verticilium genties grybams.
Vima® Zanta. Vidutinio vėlyvumo braškių veislė. Uogos vidutinio dydžio, standžios, sultingos ir aromatingos. Minkštimas gali būti nuo šviesiai rausvos iki ryškiai raudonos spalvos. Veislė tinkama transportavimui. Augalas atsparus Verticilium genties grybams, tačiau, mažiau atsparus braškių miltligei.
Malling™ Centenary. Viena naujausių ankstyvųjų braškių veislių. Uogos stambios, standžios ir puikaus skonio. Sunokusios uogos saldžios ir labai aromatingos. Malling™ Centenary braškės pasižymi itin dideliu derlingumu. Ši veislė atspari Verticilium genties grybams, braškių miltligei ir šaknų ligoms.
Savam darže užaugintos — pačios skaniausios
Jei turėjote abejonių, ar verta auginti braškes, jų likti neturėjo. Šią vasarą skanaukite savo darželiuose užaugintas uogas, eksperimentuokite virtuvėje virdami skaniausias uogienes, mėgaukitės braškių ir plaktos grietinėlės asorti su mylimu žmogumi. Auginti braškes taip paprasta, o derlius džiugina ne tik puikiu skoniu, bet ir įsimintiniausiomis akimirkomis.