Šilti saulės spinduliai ir jos sunokinti nektarinai – garantuotas receptas gerai nuotaikai. Vasara neatsiejama nuo kaulavaisių, iš kurių pirkėjų mėgstamiausi yra būtent nektarinai. Šių sultingų, gaiviai saldžių vaisių populiarumo priežasčių apstu – tai ne tik geras skonis bei kaina, naudingų medžiagų gausa, bet ir jų universalumas. Jau nemažai yra atradę grilintus nektarinus ar derina juos su sūriais, paukštienos patiekalais, o prasidedant vasarai tikrai pravers ir 3 lengvai paruošiamų salotų receptai.
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja per dieną suvalgyti 2–3 porcijas vaisių. Šiltuoju metų laiku tai visiškai ne problema, nes šviežių vaisių įvairovė tik plečiasi.
„Lietuvos pirkėjai moka sumaniai apsipirkti ir daug dėmesio kreipia į sezoniškumą. Daugelis jau spėję patys įsitikinti, kad būtent sezoniniai vaisiai išsiskiria savo kokybe, šviežumu ir gera kaina. Todėl vasarą į pirkinių krepšelius keliauja ne tik uogos, arbūzai, bet ir kaulavaisiai. Gegužės mėnesį prasidėjęs jų sezonas jau įsibėgėja, tad ir kainos krenta, jiems skelbiamos geros akcijos“, – sako G. Kitovė.
„Racioną praturtinti nektarinais išties verta. Juose daug vitaminų ir mineralų, įskaitant betakaroteną, kuris suteikia jiems geltonai raudoną spalvą. Be to, jie labai tinka ir norintiems palaikyti sveiką svorį – sultinguose nektarinuose yra apie 85 proc. vandens, todėl tai ypač gaivus ir nekaloringas vaisius. Didelis privalumas yra saldumu išsiskiriantis kaulavaisių skonis, tad vasarą jie gali pakeisti ir saldumynus“, – pasakoja daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Ar reikia dėti į šaldytuvą?
Ar nektarinai ir persikai – tas pats? Panašumų yra daug, tačiau akivaizdūs ir skirtumai. Nektarinas yra tiesiog viena iš persikų rūšių, tačiau šie vaisiai skiriasi odele, tvirtumu ir šiek tiek – skoniu.
„Jeigu persikų odelė pasižymi lengvais pūkeliais, tai nektarinai yra lygūs ir blizgūs. Skirtingai nei persiko, nektarino minkštimas lengvai atsiskiria nuo kauliuko, jį valgyti paprasčiau, todėl jis dažniau pasirenkamas kaip atskiras skanus užkandis. Be to, nektarinai yra tvirtesni, jie ne taip suminkštėja gamybos procese. Todėl juos labiau mėgstama naudoti tuose receptuose, kur nesinori ypač minkštos tekstūros. Skonio skirtumai labiausiai priklauso nuo konkrečių veislių, tačiau paprastai laikoma, kad nektarinai yra kiek saldesni, taip pat ir aromatingesni“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Ji atkreipia dėmesį, kad tiek persikai, tiek nektarinai neturi tvirtos žievelės, todėl yra jautrūs transportavimui ir laikymui. Jie greitai pernoksta aukštoje temperatūroje, o pažeisti ilgai neišstovės.
„Dėl šios priežasties šiuos vaisius geriausia laikyti šaldytuve, 3-5 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Tačiau juos verta išimti bent valandą prieš valgymą, nes kaulavaisių skonis geriausias, kai jie yra kambario temperatūros. Tačiau jeigu nusipirkote kietesnius nektarinus, palikite juos ant virtuvės spintelės – per dieną ar kelias jie sunoks ir bus skanūs valgyti“, – pataria „Iki“ vaisių žinovė.
Nektarinai tampa pagrindu daugybei skanių patiekalų, kuriuos galima valgyti iškart arba pasiruošti atsargoms. Šis universalus vaisius naudojamas naminiams konservams, pavyzdžiui, džemams ir kompotams, gaminti. Nektarinais taip pat dažnai gardinami ledų desertai, tortai ir vaisių salotos. Iš jų galima gaminti gardžius egzotiškus kokteilius, pavyzdžiui, su mangais, melionais ar bananais.
Yra didelė grupė gurmanų, kurie vertina saldų nektarinų skonį pikantiškuose patiekaluose. Saldus jų minkštimas puikiai dera su kitais vaisiais, daržovėmis, įvairių rūšių mėsa, sūriu ir jūros gėrybėmis. Vaisių gabalėliai nuostabiai derės ir salotose su, pavyzdžiui, sūriu, gražgarstėmis ar net burokėliais.
Salotos per 10 min.: nektarinai + burata + pomidorai
„Tai bene lengviausiai pagaminamos salotos vasarai – tereikės supjaustyti nektarinus ir pomidorus. Visus ingredientus sudėjus į lėkštę, atskirai ruošti užpilo ar padažo net nereikės. Tobulai kreminę tekstūrą salotoms sukurs minkštas, šviežias ir burnoje tirpstantis buratos sūris“, – sako kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 10 min.
Reikės: 2 prinokusių nektarinų, 2 didelių pomidorų, 15 vynuoginių ar vyšninių pomidorų, 1 buratos, saujos šviežių baziliko lapelių, 1 šaukšto ypač tyro alyvuogių aliejaus, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų, balzaminio acto, paprikos dribsnių (pasirinktinai).
Gaminame:
- Supjaustykite didelius pomidorus skiltelėmis arba griežinėliais, vyšninius perpjaukite pusiau. Nektarinus supjaustykite griežinėliais. Viską išdėliokite lėkštėje arba dideliame dubenyje.
- Į pomidorų ir nektarinų vidurį įdėkite šviežią buratą.
- Papuoškite bazilikų lapeliais, apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir balzaminiu actu. Pagardinkite druska bei pipirais ir pabarstykite paprikos dribsniais. Patiekite iš karto.
Sveika spalvų puokštė: nektarinai + burokėliai + avokadas + feta
„Burokėliai vasarą keliauja į šaltibarščius, bet verta jiems duoti kelią ir į salotų lėkštę. Burokėliai salotas praturtins naudingomis medžiagomis, jų saldumas nuostabiai derės su šviežių nektarinų gaiva. Ne paskutinėje vietoje ir tai, kad šios salotos paprasčiausiai labai gražiai atrodys – ryškios spalvos tiesiog kvieste kvies valgyti“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė.
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 20 min.
Reikės: 3 nektarinų, 1 avokado, 3 virtų burokėlių, 150 g fetos, 150 g gražgarsčių ar kitų salotų, 30 ml obuolių sidro acto, 30 ml alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų, 2 česnako skiltelių, ½ svogūno.
Gaminame:
- Paruoškite padažą: sumaišykite actą, aliejų, išspaustas česnako skilteles ir smulkintą svogūną, pagardinkite druska ir pipirais. Palikite padažą kuriam laikui kambario temperatūroje, kad skoniai susimaišytų.
- Nektarinus, avokadą, burokėlius supjaustykite skiltelėmis.
- Į lėkštę dėkite gražgarstes, ant jų – nektarinus, avokadus ir burokėlius. Pritrupinkite fetos sūrio ir apšlakstykite padažu.
Užkūrus grilį: nektarinai + cukinijos + mėta
„Lietuviams grilinti vaisiai jau ne naujiena – jie drąsiai į kepsninę deda arbūzus, bananus, ananasus, persikus. Nektarinai taip pat puikiai tinka kepimui ant grotelių. Jie tvirti, todėl juos lengva grilinti, o iškepti apdovanoja puikiu skoniu. Be to, taip paruošti šie vaisiai derės ne tik salotose, bet gali virsti ir tobulu desertu. Tiesiog nektariną perpjaukite pusiau, patepkite aliejumi ir pakepkite ant grotelių. Tuomet patiekite su šaukštu ledu ir šiek tiek medaus“, – siūlo G. Urbonavičiūtė.
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 25 min.
Reikės: 4 nektarinų, 2 nedidelių cukinijų, saujos gražgarsčių, saujos šviežių mėtų, saujos šviežių bazilikų, 1 citrinos, 1 šaukšto alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų, pakepintų moliūgų sėklų.
Gaminame:
- Perpjaukite nektarinus per pusę, tada supjaustykite juos į 4-8 dalis. Cukinijas supjaustykite plonomis juostelėmis išilgai. Lengvai apšlakstykite aliejumi.
- Grilio keptuvėje arba tiesiai ant grotelių kepkite cukinijas ir nektarinus po 2-4 minutes iš abiejų pusių arba kol atsiras grilio žymių.
- Tuo tarpu bazilikus, mėtas, citrinų sultis, alyvuogių aliejų, druską ir pipirus sudėkite į virtuvinį kombainą ir sumaišykite iki vientisos masės.
4. Sudėkite keptus nektarinus ir cukinijas į didelę lėkštę su gražgarstėmis ir užpilkite padažu. Pabarstyti pakepintomis moliūgų sėklomis. Salotos skanu tiek šiltos, tiek atvėsusios.