Patys įvairiausi vištienos patiekalai ir daržovių salotos (šiltos, šaltos), troškiniai ir sriubos – visa tai gali būti gaminama su kruopomis. Kokiomis – skonio reikalas, tačiau kvietinės kruopos prie šių valgių taip pat puikiai tinka, suteikia jiems tekstūros ir „individualumo“.
Greičiau negu greitai…
Kvietinių kruopų rūšių yra įvairiausių: ne tik manai ar skaldytos kruopos, bet ir kuskusas bei bulguras. Abiejų pastarųjų didžiausias privalumas tas, kad su jais galima eksperimentuoti ir sunku suklysti. Beje, kuskusas pagaminamas per kelias minutes – tai kvietinių kruopų greit paruošiama versija. Iš tiesų kuskusas – savotiškos dirbtinės kruopos (kai kas netgi vadina jas makaronais), gaminamas iš manų ir miltų pagal tam tikrą technologiją. Bulguras – iš dalies paruoštas produktas, gaminamas iš išvirtų, išdžiovintų kviečių, pašalinus sėlenas. Tiesa, abejų rūšių kruopos gali būti įvairių dydžių, tad virimo laikas šiek tiek skirsis – geriausia pasikliauti tuo, kas rašoma ant pakuotės. Beje, kuskusą patartina virti garuose, o bulgurą prieš ruošiant reikėtų pamirkyti šaltame vandenyje – sutrumpės gaminimo laikas ir kruopos nebus lipnios.
Galimybės taupyti laiką paprastai nesame linkę ignoruoti, tad kuskuso ir bulguro atsargų, saugiai supiltų į sandarius indelius (nes kartais nutinka taip, kad į kruopas kėsinasi nežinia iš kur į namus atsikrausčiusios maistinės kandys), visada pravartu turėti po ranka.
Be to, tiek kuskusas, tiek bulguras dažniausiai gaminami iš kietųjų visagrūdžių kviečių (jie mitybos prasme vertingiausi), bet gali būti naudojamos ir kitos kruopos (juk ne visi toleruoja glitimą…). Informacija ant pakuotės padeda susigaudyti, kas iš tiesų yra „ten, viduje“.
Kur berti kuskusą
Kažin kuris garsus virtuvės šefas kuskusą yra pavadinęs produktu „transformeriu“ – jis prisitaiko prie daugybės ingredientų, pradedant vaisiais ir daržovėmis, baigiant mėsa, visų rūšių žuvimis, jūrų gėrybėmis ir net saldumynais. Tai idealus vegetariškų ir mėsos patiekalų pagrindas, kuskuso gali būti beriama į visas salotas. Kruopas geriausia maišyti tiek su šviežiomis, tiek su grilyje keptomis daržovėmis. Tinka baklažanai, morkos, smidrai, ankštinės pupelės, žirneliai. Ir netgi džiovinti vaisiai, tokie kaip razinos, spanguolės ar abrikosai.
Kad kuskusas puikiai dera su vištienos ar kalakutienos valgiais, visi esame išbandę, tačiau juo tinka gardinti ir žuvienę bei avienos sriubą. Jei kyla abejonių, gal tos įvairovės pernelyg daug, Ispanijos virtuvės tradicijos jas greit išsklaido – ten su kuskusu, kaip garnyru, dera viskas.
Čiobreliai, raudonėliai, mairūnai, bazilikai – nepamainomi prieskoniai valgiams su kuskusu ruošti. Jei jis gaminamas su žuvimis ar vaisiais, tobulai tinka mėtos. Su kiauliena ruošiamus valgius galima pagardinti šalavijais, šie visada dera su riebia mėsa. Į kuskusą nereikėtų berti peletrūnų.
Kuskusas – idealus daugelio daržovių ir mėsos patiekalų pagrindas, nes puikiai sugeria skonį ir aromatą tų produktų, su kuriais yra derinamas. Tinka su kalendromis, bazilikais ir mėtomis.
Išbandykite! Desertas su džiovintais vaisiais
Išvirkite kuskusą, kaip nurodyta ant pakuotės, išpurenkite, įdėkite gabalėlį sviesto. Džiovintus vaisius (abrikosus, figas ir spanguoles) perliekite verdančiu vandeniu. Kuskusą sumaišykite su vaisiais, įberkite šviežių ar džiovintų mėtų ir pakepintų žemės riešutų. Sudėkite į karščiui atsparų dubenį, ant viršaus pridėliokite žaliųjų citrinų riekelių (jos suteiks gaivaus skonio ir aromato) ir pašildykite orkaitėje.
Su kuo valgyti bulgurą
Bulguras primena trijų – kuskuso, kvietinių skaldytų ir perlinių kruopų – skonių derinį. Jis idealiausiai tinka tiek sočioms, troškinius ar guliašą primenančioms sriuboms, tiek pagrindiniams patiekalams ruošti. Puikiai dera su menke ir veršiena, galima naudoti šviežių daržovių salotoms iš pomidorų, agurkų, saldžiųjų paprikų.
Valgius su bulguru tinka gardinti čiobreliais, rozmarinais, mairūnais, kardamonu, gvazdikėliais ir cinamonu. Su šiomis kruopomis verčiau nemaišyti pomidorų ar aitriųjų paprikų padažų, netinka ir burokėliai bei kopūstai.