Medinės grindys šiandien nebėra vien tik iš rąsto išpjautos, išdžiovintos lentos, kurias šimtmečius naudojo žmonija. Modernių technologijų pagalba yra atsiradusios įvairios medinių grindų rūšys, kurios skiriasi savo išvaizda, atsparumu bei montavimo ypatumais. Labiausiai paplitusios yra masyvo bei daugiasluoksnės medinės grindys. Paklausėme specialistų, kuo skiriasi medinių grindų rūšys ir kaip išsirinkti tinkamiausią jų variantą savo namams.
Masyvo grindys
Masyvo grindys yra ypatingos tuo, kad tai yra visiškai natūrali grindų danga. Ši danga yra ne tik estetiškai patraukli ir namų erdvei teikianti išskirtinumo, bet kartu ji yra labai tvirta bei ilgaamžė. Grindų lentos išsiskiria ir tuo, kad gali būti atnaujintos keletą kartų. Tačiau reikia neužmiršti, kad mediena yra gyva medžiaga, kuri sugeria ir išgarina drėgmę. Dėl sugertos drėgmės mediena plečiasi, o kai drėgmė garuoja – ji traukiasi, tad per šildymo sezoną tarp lentų gali atsirasti mažų plyšelių, kurie vasarą, padidėjus drėgmei, išnyksta.
„Medžio gausa“ atstovė Daiva Degimė pastebi, kad dažniausiai naudojamos grindų lentos iš spygliuočių medienos yra pušinės, o iš lapuočių – ąžuolinės. Pušinės grindų lentos yra ekonomiškas variantas, tačiau ši mediena yra gana minkšta, bijo mechaninių pažeidimų. Patartina vengti pušį ir eglę kloti „agresyvesnėse“ vietose (koridoriuje, laiptinėje, virtuvėje). Šios grindys labiau tinka miegamųjų, vaikų kambarių grindims (t.y. ten, kur nevaikštoma su batais, aukštakulniais).
Ąžuolo grindys yra tikra puošmena kiekvienuose namuose, galima rinktis įvairius tokių grindų paviršiaus padengimo būdus: alyvavimą, lakavimą, dūminimą, sendinimą, kai šepečių pagalba išryškinamos medienos rievės ir sustiprinamas išskirtinis medienos rašto grožis. D. Degimė teigia, kad ąžuolo grindys yra atsparesnės nei pušinės/eglinės grindų lentos, mažiau bijo aukštakulnių ar nukritusių daiktų, tačiau nereikia apsigauti, kad jų nereikės saugoti. Masyvo grindų priežiūra yra sudėtingesnė nei parketlenčių priežiūra: jas valyti galima tik specialiais valikliais; išsiliejus vandeniui ant tokių grindų, jį reikia kuo skubiau pašalinti. Taip pat specialistė pastebi, kad ąžuolas yra gerokai brangesnė mediena už pušies medieną (kvadrato kaina svyruoja nuo 25 iki 50 eurų ir daugiau, tuo tarpu pušinių grindų kvadratas nuo 7 iki 25 eurų).
Daugiasluoksnės medinės grindys (parketlentės)
Parketlentės pasižymi didele raštų bei dizaino įvairove. Tokios dangos įrengimas yra gana paprastas, ją galima naudoti ir ant šildomų pagrindų. Paruoštos naudoti parketlentės yra stabilios ir lengvai priežiūrimos. Trūkumai: daugiasluoksnes medines grindis atnaujinti galima vos 1-2 kartus, jos taip pat pasižymi kiek prastesne akustika nei masyvo grindys (labiau kaukši).
„Geros grindys“ atstovas Andrius Jasiulionis pastebi, kad parketlentės yra populiariausia pasaulyje medinių grindų rūšis, užimanti daugiau nei 80 proc. medinių grindų rinkos. Tokios grindys būna pagamintos iš kelių medienos sluoksnių, dažniausiai 2-3. Viršutinis sluoksnis (~3-4 mm storio) – kietmedžio sluoksnis gaminamas iš įvairų medienos rūšių, jis gali būti įvairaus dizaino ir raštų. Apatiniai sluoksniai – balansiniai sluoksniai, kurie apriboja medienos deformacijas. Visi sluoksniai suklijuojami statmenai vienas kito, taip 70 – 80 % sumažinant medienos deformacijų keliamas problemas.
Specialistas teigia, kad parketlenčių populiarumas gali būti siejamas su keliomis priežastimis. Viena iš jų – joms pagaminti reikia kur kas mažiau tauriosios medienos nei masyvo grindims. Tai padeda taupyti ir tvariai valdyti gamtos resursus. Kita itin populiari šių grindų savybė – speciali jungimo sistema (dažniausiai jai apibūdinti vartojamas terminas Click, Lock), leidžianti grindis pakloti itin greitai, nenaudojant parketo klijų bei nereikalaujanti specialių įgūdžių. Parketlentės taip pat dažniausiai jau yra padengtos apsauginiu sluoksniu – laku ar alyva, tad paklojus grindis, jas iškart galima naudoti.
Kamštinės grindys
Kalbėdamas apie medines grindis, A. Jasiulionis pamini ir kitą, mažiau žinomą, medinių grindų rūšį – kamštines grindis. Jos ypatingos tuo, kad jų gamybai naudojama kamštinio ąžuolo žievė, kuri per kelis metus vėl atsistato, taip skatindama medžio regeneracines savybes. Specialistas pastebi, kad tai unikalios medinės grindys neturinčios sau lygių komforto, tylos bei šilumos prasme. Kadangi kamštiena yra puiki šilumos bei garso izoliacinė medžiaga, namuose paklotos kamštinės grindys yra tyliausios ir šilčiausios iš visų medinių grindų. Šių grindų paviršius elastingas, jis puikiai amortizuoja žingsnius, tad jomis itin gera ir patogu vaikščioti.
Šių grindų privalumai: tylios, šiltos, patogios vaikščioti, greitai įrengiamos (Click sistema), ekologiškos – jų gamybai nėra kertami medžiai. Trūkumai: neturi atnaujinimo galimybės, jautrios abrazyvo poveikiui (įbrėžimams).