Artėjant Vėlinėms, tęsiame temą apie kitų šalių kapines. Juk kapinės – tai ne tik ta vieta, kur atgulama amžino poilsio, bet neatsiejamas kiekvienos šalies kultūros bei papročių atspindys, kur taip pat vyrauja mados – antkapių, želdinių bei kt. Šį kartą lankėmis Anglijoje, Birmingamo priemiestyje esančiose kapinėse. Šis miestas yra antras pagal dydį Jungtinėje Karalystėje, kuriame gyvena beveik 1 mln. gyventojų, tad palyginus su kitomis, šios kapinaitės yra nedidelės.
Be abejo, labiausiai domino kapinių želdiniai – jų sudėtis, išdėstymas, bet ne ką mažiau įdomu buvo ir laidojimo kainos, tuo labiau, kad Anglijoje gyvena daug mūsų tautiečių, kuriems tenka pasinaudoti ir laidojimo paslaugomis.
Atvirai pasakius, labiausiai nustebino, kad didžioji dalis gėlių, padėtų ant kapų buvo plastikinės, o natūralios gėlės retos, matėsi vos ant keleto kapų. Taip pat nesimatė nei vieno pasodinto augalo šalia kapo – nei medelio, nei krūmo, nei gėlės, vien tik skintos gėlės ar puokštės, dauguma dirbtinės, dar vienas kitas nedidelis vazonėlis su gėlėmis. Visus kapus supo vien tik šienaujamos žolės veja.
Tik bendruose plotuose augo pasodintos tujų ar kadagių gyvatvorės bei klevų, liepų ar kitų medžių alėjos. Gyvų gėlių asortimentas ten panašus, kaip ir pas mus: skintos chrizantemos, gvazdikai, ciklamenai, našlaitės, rožės, lelijos, gubojos, viržiai bei kt. Patogu tai, kad skintoms gėlėms šalia kiekvieno kapo įrengta speciali vieta gėlių pamerkimui, o ne vaza, kurią gali apversti dažni ir smarkūs vėjai.
Pačius kapus būtų galima suskirstyti į dvi sekcijas, kurios pasirinkimą greičiausiai lemia laidojančiųjų pageidavimai ir finansinės galimybės. Pirmoje laidojama urna ar karstas, o kapavietės plotas užima keletą kvadratinių metrų. Antroje laidojamos tik urnos, o vieno kapo plotas nesiekia nei pusės kvadratinio metro. Kapai puošiami kaip jau minėta, beveik vien tik skintomis ar vazoninėmis gėlėmis, retkarčiais dar puokštėmis. Žvakių nesimatė, matyt, čia jos nėra įprastos. Vienas kitas kapas buvo papuoštas angeliukų skuptūromis.
Tokių šeimyninių kapų, kaip pas mus įprasta, čia nesimatė, kiekvienas asmuo laidojamas atskirai. Antkapiai beveik visi vienodi, gan nedideli, didžioji dauguma iš jų juodo granito, įprastiniai pastatomi arba atvertos knygos formos.
Besilankant kapinėse yra įprasta nusiteikti rimčiai ir ne pačioms linksmiausioms mintims, bet netikėtai pamačius vietą, kur laidojami vien tik kūdikiai, toks vaizdas labai sugraudina. Čia įrengtos atskiros kapinaitės gimusiems negyviems ar labai anksti mirusiems kūdikiams.
Kiekvienam mirusiam vaikeliui palaidoti skiriama nedaug vietos, bet artimųjų pastangomis kapeliai išpuošti įvairiomis angeliukų ar gyvūnėlių skultūrėlėmis, žaislais, vėjo malūnėliais bei kita vaikiška atributika.
Sudomino kapinėse esančiame stende informacija apie kainas svarais sterlingais (1 GBP lygus apie 1,12 EUR). Kapo vieta, įskaičiavus ir duobės iškasimą, suaugusio žmogaus palaikams kainuoja 938, vaiko – 373, o kūdikio – 101 svarai. Kapo vietos nuoma 99 metų laikotarpiui kainuoja 1751, 870, ar 476 svarai pagal amžiaus grupę. Norint, kad laidotuvių metų skambėtų vargonų muzika ar gedėtojams būtų atvira koplyčia – 133 GBP. Susumavus visas laidojimo išlaidas, kukliausių laidotuvių kaina prasidėtų nuo 2500 GBP, o norint palaikus kremuoti dar prisidėtų minimum 1600 svarų.
Be abejo, lietuviškos kapinaitės ir laidojimo papročiai yra priimtiniausi, bet nemažėjant emigracijai mūsų šalyje ir vis dažnesniam lietuviui apsigyvenant svetimoje šalyje, tenka susipažinti ir su tos šalies laidojimo specifika, nes anksčiau ar vėliau kiekvienam iš mūsų teks atgulti į amžinojo poilsio kalnelius.