Tie, kas dar nepasodino tulpų svogūnėlių, vis dar turi laiko suspėti. Dabar tam tinkamiausias laikas, nes dirva jau pakankamai atvėsusi.
Temperatūra
Sodinant tulpes dirvos temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 10 °C, tuomet tulpės geriau šaknijasi. Minimali temperatūra – 3-5 °C.
Norint nepažeisti svogūnėlio, kad vėliau jis nesusirgtų, sodinti reikia atsargiai, negrūsti į žemę. Pasodinus, lysvės žemę reikia išlyginti, kad nesikauptų vanduo ir nepūdytų svogūnėlio.
Rekomenduojama mulčiuoti durpėmis, kompostu, sausais lapais. Tulpės nebijo šalčių, tačiau svogūnėlių derlius ir žiedai bus didesni, jeigu žiemą uždengsite.
Dirva
Norint, kad tulpės prigytų sėkmingiau, paruoškite joms lygią vietą arba į pietų pusę su nedideliu nuolydžiu.
Prieš svogūnus gali būti sodintos bet kokios daržovės ar gėlės, išskyrus svogūninių ir bulvinių (Solanaceae) šeimų augalus, nes nematodinės ir virusinės bulvių, ir pomidorų ligos persiduoda tulpėms.
Tulpes patariama auginti lygiose dirvose, kurios būtų apsaugotos nuo stiprių vėjų ir saulės kaitros. Vėlyvosioms ypač tinkamas šešėlis.
Prieš sodinant tulpių svogūnėlius sausą dirvą reikia gausiai palieti. Drėgnoje dirvoje svogūnėliai pradeda šaknytis jau po 10-15 dienų, o sausoje – tik po mėnesio.
Be to, prieš kasant, patręškite perpuvusiu mėšlu, arba kompostu, antrą – azotu, fosforu ir kaliu, dar reikia tręšti ankstyvą pavasarį, kai nutirpsta sniegas. Tada geriau tręšti azoto trąšomis.
Dažniausia tulpės sodinamos 10-12 cm gylyje, jeigu sodinamos ilgesniam laikui – iki 25 cm. Sodinant tulpes giliau sumažėja jų dauginimosi galimybės. Standartinis tulpių svogūnėlių sodinimo gylis – trys svogūnėliai, jeigu lengva dirva, du – jeigu dirva sunkesnė. Dideli svogūnėliai sodinami 8-10 cm atstumu ir 20-25 cm atstumu tarp eilių. Manoma, kad geriausias derlius – 50 didelių ir 80-100 smulkių svogūnėlių kvadratiniame metre.
Šalnoms prasidėjus
Kai prasideda šalnos ir sušąla viršutinis dirvos sluoksnis, tulpes reikėtų mulčiuoti. Tam puikiai tiks durpės, pusiau perpuvęs kompostas, lapai ar šiaudai, tik nepamirškite lapus ir šiaudus pavasarį nuimti.
Svarbu:
– Į tą pačią dirvą tulpes sodinkite ne anksčiau kaip po 4 metų;
– Nesodinkite tulpių paunksnėje, nes medžiams sulapojus, neprasiskverbia saulė, susikaupia drėgmė ir susidaro palankios sąlygos ligoms vystytis;
– Prieš sodinimą tulpių svogūnėlius pravartu beicuoti. Beicavimas apsaugo nuo pirminės infekcijos, esančios dirvoje. Taip pat galima sodinamus svogūnėlius panardinti į dezinfekuojamąjį fungicidinį tirpalą 30 minučių (fundazolas, euparenas, topsinas – 20-30 g į 10 litrų vandens);
– Darbo įrankiai ir inventorius turi būti švarūs. Juos galite dezinfekuoti 5 proc. vario sulfatu arba kalio permanganato tirpalu;
– Dirvai gerinti, iškasus tulpes, rekomenduojama sėti augalus, išskiriančius fitoncidines medžiagas – medetkas, serenčius, nasturtas, garstyčias, ir rudenį juos apkasti;
– Svarbiausia, kad vietos, kurioje sodinamos tulpės, neprapūstų vėjas. Tai pagrindinė priežastis, kodėl tulpės neišgyvena.