Sanpaulija (lot. Saintpaulia), liaudyje dar vadinama Afrikos žibuokle – kambarinis augalas, kuris namuose dažniausiai atsiranda būtent rudenį ir žiemą, kai norisi žiedų ir spalvų. Kad puošnioji gėlė ilgai džiugintų akį, pateikiame patarimus, kaip teisingai sanpauliją prižiūrėti.
Nors sanpaulijos gali pražysti bet kuriuo metų laiku, patalpoje jas įprasta auginti būtent rudenį ir žiemą, kai lauko gėlės jau nužydėjusios. Šis augalas gana nereiklus, tad jam tinkamos sąlygos yra praktiškai kiekvienuose namuose. Ko gero todėl sanpaulijos tokios populiarios.
Sanpaulijų lapai tvirti, standūs, apaugę trumpais plaukeliais, o žiedai dažniausiai būna garbanoti, pilnaviduriai, kuplūs.
Kad gerai augtų ir gražiai žydėtų, šiam augalui reikia keturių pagrindinių dalykų: pastovios temperatūros (šilumos), reguliaraus laistymo, užtektinai šviesos ir ne per sauso oro.
Kaip prižiūrėti kambarinę sanpauliją?
Nors sanpaulijos gan nereiklios, jos, panašiai kaip orchidėjos, nemėgsta būti dažnai kilnojamos ir pernešamos iš vienos vietos į kitą – tada jos ne taip gausiai žydi.
Svarbi sąlyga – sanpauliją reikia sodinti į nedidelį vazoną, tačiau ji neturėtų likti tame pačiame, kuriame ją įsigijote.
Geriausia įsigytą sanpauliją persodinti į kitą vazoną su maistinėmis medžiagomis praturtintu dirvožemiu.
Rinkdamiesi tinkamiausią vietą šiam augalui, nepamirškite, kad sanpaulijoms patinka šviesa, bet jos nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, todėl statyti vazonėlį ant palangės vargu ar geras sumanymas.
Geriausia temperatūra – nuo 17 iki 23 laipsnių šilumos.
Kaip tinkamai laistyti sanpauliją?
Laistyti sanpauliją reikia įpilant vandens į lėkštelę po vazonu, ir paliekant, kol augalo šaknys jį sugers. Patyrę sanpaulijų augintojai pataria niekuomet nelieti vandens ant šio augalo lapų, nes jie paruduoja ir ima pūti.
Tam, kad pagrindinė šaknis išaugtų ilgesnė, rekomenduojama nuskabyti apatinius lapelius. Taip pat, net jei augalas atrodo perdžiūvęs, negalima paskubomis pripilti per daug vandens.
Geriau pripilkite vandens į lėkštelę po vazonu, o vazoną apklokite maišeliu, kad žemė taip greit neišdžiūtų.
Kada sanpauliją persodinti?
Persodinti sanpauliją reikia tik tuo atveju, jei ji nežydi. Iš žemės ištrauktą sanpaulijos šaknį reikia apipjaustyti, nupjaunant pridėtines šaknis ir paliekant tik pagrindinę šaknį, kurią reikia įkišti į žemę.
Kad šaknis geriau prigytų, vazoną reikia užkloti plastikiniu maišeliu, neprispaudžiant augalo, ir taip palaikyti apie dvi savaites, taip užtikrinant tarsi šiltnamio sąlygas.
Taip pat sanpauliją, kuri prastai jaučiasi viduje, galima pasodinti lauke gėlių lysvėje – jei jai patiks, šiltuoju metų laiku ji džiugins jus savo žiedais.
Ką daryti, kad sanpaulija gausiau žydėtų?
Dar keli naudingi patarimai dėl lapelių skabymo. Tam, kad sanpaulija gausiau žydėtų, neleiskite jai prisiauginti per daug lapų – lapelius reikia periodiškai nuskabyti.
Laukinėje gamtoje sanpaulijos gyvena ilgai, bet kambarinės sanpaulijos retai kada žydi kelerius metus iš eilės, todėl kai augalas sunyksta, jį reikia pakeisti kitu, nes vargu ar pavyks jį atgaivinti net papildomai tręšiant.
Užtikrinti augalui maistinėmis medžiagomis praturtintą dirvožemį svarbiausia jo augimo laikotarpiu.