53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kininis miskantas - rudens augalas
Kininis miskantas - rudens augalas / Shutterstock nuotr.

Kiemo pasididžiavimas rudenį – kininis miskantas: viskas, ką svarbu žinoti apie šį augalą

Rudenį, kai dauguma vasarą pražydusių gėlių jau seniai nustoja žydėti, gėlynai dažnai praranda savo spalvų ryškumą. Tačiau ne visi augalai nustoja puikuotis. Kininis miskantas (lot. Miscanthus sinensis) yra vienas iš tų nuostabių rudeninių augalų, kuris savo elegancija ir švelniomis formomis praturtina aplinką net ir tada, kai viskas aplinkui ima nykti. Šis aukštas, grakštus augalas ne tik puošia sodus, bet ir suteikia jiems unikalų charakterį, ypač vėlyvą rudenį ir žiemą. Dalinamės naudingomis įžvalgomis ir naujausiais patarimais apie miskantų priežiūrą Lietuvoje.

Miskantas – bene madingiausias šių metų rudens augalas

Kininis miskantas šiais metais tiesiog užkariauja kiemus, sodus ir terasas visame pasaulyje! Jei norite, kad kiemas būtų be abejonės stilingas ir šiuolaikiškas – šių augalų pasisodinti yra būtina.

Pastaruoju metu smilginiai augalai, tokie kaip kininis miskantas, sulaukia vis didesnio susidomėjimo tarp sodininkų ir kraštovaizdžio dizainerių. Šios smilgos sugrįžta į madą dėl savo gebėjimo sukurti minimalistinį, tačiau elegantišką vaizdą, kuris tinka tiek moderniems, tiek tradiciniams kiemams ir terasoms.

Kininis miskantas, kaip rodo jo pavadinimas, kilęs iš Rytų Azijos, daugiausia Kinijos, Japonijos ir Korėjos. Jis priklauso miglinių (Poaceae) šeimai ir yra daugiametis žolinis augalas. Nors Europoje jis pradėtas auginti tik XIX amžiaus pabaigoje, per pastaruosius dešimtmečius jis tapo tikru sodų dizaino favoritu.

Miskanto smilgos užauga nuo 1 iki 2,5 metrų aukščio, priklausomai nuo veislės. Pavasarį kininis miskantas ilgai delsia pabusti po žiemos šalčių. Kol kiti augalai, skubėdami atskleisti savo spalvas, žydi, miskantas leidžia jiems būti dėmesio centre. Tačiau, kai vasaros viduryje daugelis augalų praranda savo grožį, ateina kininio miskanto valanda.

Grakštumas be ryškių žiedų

Nors kininis miskantas neturi didelių, ryškių žiedų, jo grožis slypi subtilume. Smilgų šluotelės formuoja kuplią, ažūrinę krūmo formą, kuri įgijusi savo pilną aukštį, pradeda žavėti savo lengvais, švelniais žiedynais.

Kininis miskantas – rudens puošmena
Kininis miskantas – rudens puošmena / Shutterstock nuotr.

Miskanto žiedynų spalvos nėra ryškios, jos dažnai būna švelnios ir pastelinės – nuo rusvų ir sidabrinių iki rausvų ar gelsvų atspalvių. Tačiau būtent šios subtilios spalvos suteikia rudens augalui išskirtinumo, o jo elegantiškas, banguojantis siluetas įspūdingai puošia sodo erdves net iki žiemos.

Vėjyje linguojantys miskanto stiebai ir žiedynai sukuria nuostabų vaizdą ir garsą, suteikdami sodui dinamiškumo ir gyvybės net ir vėlyvą rudenį. Žiemą, kai miskanto žiedynai apsidengia šerkšnu ar sniegu, jie tampa tikrais gamtos meno kūriniais ir nuostabia kiemo dekoracija.

Didžiulė veislių įvairovė

Miskantas turi daug veislių, kurios skiriasi savo dydžiu, lapų spalva bei struktūra. Kai kurios veislės užauga iki 2–2,5 metrų aukščio ir tampa tikrais sodo milžinais.

Kitos veislės yra žemesnės, tačiau nepraranda savo žavesio – jos pasiekia tik 1 metro aukštį.

Lapai gali būti ne tik tradiciniai žali, bet ir margi, sidabriški, gelsvi ar net rausvi. Dėl šios įvairovės kininį miskantą galima derinti įvairiose sodo kompozicijose.

Populiariausios ir Lietuvoje tinkamiausios kininio miskanto veislės

Kininio miskanto veislių įvairovė yra stulbinanti. Lietuvoje populiariausios ir tinkamiausios kininio miskanto (Miscanthus sinensis) veislės yra pasirinktos dėl jų prisitaikymo prie šaltesnio klimato ir dekoratyvinės vertės. Štai kelios iš jų:

  1. ‘Gracillimus’. Viena populiariausių kininio miskanto veislių. Ji pasižymi siaurais, elegantiškais, lanko formos lapais, kurie rudenį nusidažo bronziniais atspalviais. Auga iki 1,5–2 metrų aukščio ir yra tinkama sodinti grupėmis arba kaip akcentas gėlynuose.
  2. ‘Morning Light’. Ši veislė išsiskiria plonais, šviesiai dryžuotais lapais, kurie sukuria lengvumo įspūdį. Augalas siekia apie 1,5 metro aukštį ir labai gražiai atrodo sodinant pavieniui arba derinant su kitais augalais. Tai viena iš elegantiškiausių miskanto veislių.
  3. ‘Zebrinus’. Veislė, žinoma dėl savo išskirtinių geltonų juostelių per lapus. Užauga iki 2 metrų aukščio ir suteikia sodo erdvei žaismingumo bei originalumo. Žiedai pasirodo rudenį ir tampa rausvai sidabriniai.
  4. ‘Ferner Osten’. Šis miskantas turi gražius, raudonus žiedynus, kurie vėliau tampa sidabriniai. Lapai yra siauri, rudenį įgauna rausvą atspalvį. Užauga iki 1,8 metro aukščio ir puikiai tinka dekoratyviniams sodo kompozicijoms.
  5. ‘Silberfeder’. Viena iš veislių, kurios žiedynai itin dideli ir sidabriškai baltos spalvos. Lapai taip pat puošnūs, platūs ir šiek tiek lenkti. Užauga iki 2–2,5 metrų aukščio ir puikiai atrodo net vėlyvą rudenį.
  6. ‘Strictus’. Ši veislė yra labai panaši į ‘Zebrinus’, tačiau jos lapai turi tiesesnes, aiškesnes juostas, o augalas auga vertikaliai. Tai ideali veislė tiems, kurie nori griežtesnės, formalesnės augalo išvaizdos. Auga iki 2 metrų aukščio.
  7. ‘Kleine Fontäne’. Žemesnė veislė, užauganti iki 1–1,2 metro aukščio. Turi siaurus, žalios spalvos lapus ir raudonus žiedynus, kurie vėliau tampa šviesūs. Dėl kompaktiško dydžio puikiai tinka mažesniems sodams.

Kininio miskanto sodinimas ir priežiūra

Kininis miskantas geriausiai jaučiasi saulėtose, gerai vėdinamose vietose, kur nėra drėgmės pertekliaus. Tai labai atsparus augalas, kuris lengvai prisitaiko prie įvairių klimato sąlygų. Tačiau reikėtų vengti sodinti jį drėgnose vietose, nes per didelis vandens kiekis gali pakenkti jo šaknims.

Tinkamai pasodintas ir prižiūrimas miskantas tampa ilgalaike ir minimalios priežiūros reikalaujančia gėlyno puošmena.

Pagrindinės miskanto auginimo ypatybės

Kininis miskantas yra gana nereiklus augalas, tačiau keletas pagrindinių sąlygų padės jam klestėti:

Šviesa. Mėgsta saulėtas vietas, nors toleruoja ir dalinio šešėlio sąlygas.

Dirvožemis. Geriausiai auga derlingame, gerai drenuojamame dirvožemyje.

Laistymas. Npors subrendęs augalas yra gana atsparus sausrai, reguliarus laistymas, ypač pirmaisiais metais, padės jam gerai įsitvirtinti.

Tręšimas. Pavasarį galima patręšti kompleksinėmis trąšomis, tačiau per daug tręšti nereikia.

Genėjimas. Ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant naujam augimo sezonui, nupjaukite pernykščius stiebus maždaug 15 cm aukštyje nuo žemės.

Nugenėtas kininis miskantas pavasarį
Nugenėtas kininis miskantas pavasarį / Shutterstock nuotr.

Miskantas kieme: kaip jį derinti?

Miskantas puikiai tinka tiek individualiems sodinimams, tiek deriniams su kitais augalais. Jis gražiai atrodo vienas, pasodintas viduryje vejos, kur tampa pagrindiniu kraštovaizdžio akcentu.

Taip pat miskantas gali būti sodinamas šalia kitų augalų, pavyzdžiui, levandų ar hortenzijų, kurios savo spalvų gama dar labiau išryškina jo grakštumą.

Miskantų kompozicija su hortenzijomis
Miskantų kompozicija su hortenzijomis / Shutterstock nuotr.

Be to, net ir nužydėjus rudenį, šio augalo žiedynai vis dar lieka vertinga sodo puošmena.

Jie gali išlikti ant augalo visą žiemą, o sniegui užklojus, švelniai siūbuoti vėjyje, sukurdami pasakišką ir jaukų žiemos kraštovaizdį. Šios savybės daro kininį miskantą ne tik praktišku, bet ir estetiškai vertingu augalu.

Daugiau apie populiarius rudens augalus ir gėles skaitykite čia.

Mano išsaugoti straipsniai