ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Vandeniniai ar aliejiniai dažai?

Vandeniniai ar aliejiniai dažai?

Atrodo taip paprasta – nusprendžiate, kad sieną, grindjuostes arba baldus reikia nudažyti, tad tereikia nusipirkti dažus, ar ne? Paprasta tai atrodo tik tol, kol susiduriate su begaliniu dažų pasirinkimu. Ar reikėtų rinktis akrilinius dažus, emulsinius dažus, lygius, blizgius, pusiau blizgius, matinius dažus? Ar reikalingas gruntas? Ar saugu dažyti, jei netoliese yra vaikų? O dar labiau glumina tai, jog skirtingų rūšių dažais galima daryti tą patį darbą, tačiau rezultatai bus labai skirtingi.

Prieš padarant brangiai kainuojančią klaidą, verta išsiaiškinti dažų ypatybes (ir ne tik todėl, kad geri dažai yra brangūs, bet ir todėl, kad jūsų dažomas objektas gali būti pažeistas arba paliktas neapsaugotas). Apskritai, namų ūkyje naudojami dažai yra skirstomi į dvi rūšis: vandeninius ir aliejinius dažus. Žinoma, yra ir kitų dažų rūšių, tačiau šios dvi yra naudojamos dažniausiai. 

Vandeniniai dažai

Dar vadinami lateksiniais, akriliniais arba emulsiniais dažais. Iš tiesų, natūralaus latekso nėra jokiuose dažuose – jis pagamintas iš sintetinių polimerų. Visiškai paprastai kalbant, kai užtepate dažų sluoksnį ant sienos, užtepate ir plastiko sluoksnį. Vandeniniai dažai kadaise buvo tinkami tik vidinėms sienoms. Jie nebuvo tinkami medienos dirbiniams ar grindims. Tačiau dabar vandeniniais dažais galima dažyti gana daug ką namuose, be to, jie sudaro apie 80 % parduodamų dažų. Spalvų pasirinkimas yra didelis, o blizgesio rūšių yra nuo matinio iki blizgaus. Vandeniniai dažai paprastai nėra intensyvaus kvapo, todėl juos yra saugu naudoti vaikų kambariuose, tačiau visada būtinai perskaitykite informaciją etiketėje, kad tuo įsitikintumėte.

Kur naudoti vandeninius dažus

Vandeniniais dažais galite dažyti sienas, lubas, medieną, durų ir langų rėmus, grindjuostes, baldus ir net išorines sienas. Visada perskaitykite gamintojo rekomendacijas. Jei dažote anksčiau nedažytą plotą, jums bus reikalingas tinkamas gruntas. Jei dažote anksčiau vandeniniais dažais dažytą plotą, galite apsieiti ir be grunto, nebent drastiškai keičiate spalvą, pavyzdžiui, iš tamsios į šviesią.

Aliejiniai dažai

Dar vadinami alkidiniais dažais. Aliejiniai dažai kadaise buvo vieninteliai dažai. Jei norėjote vandeninių dažų, tekdavo naudoti kalkes (vandens, gesintų kalkių ir kreidos tirpalą) arba pieno dažus. Paprastai alkidiniai dažai yra ilgaamžiškesni už lateksinius. Jie ne taip linkę luptis, tačiau laikui bėgant ir nuo intensyvios saulės šviesos jų spalva gali išblukti. Kol šie dažai džiūna, jie turi stiprų savitą kvapą. Be to, jie džiūsta ilgiau. Tačiau tai gali būti ir privalumas, nes bedžiūstant išsilygina teptuko žymės. Aliejinius dažus reikia valyti su tirpikliais.

Ką dažyti aliejiniais dažais

Aliejiniai dažai geriausiai tinka medžio paviršiams, pavyzdžiui, durims, rėmams, grindjuostėms, grindims ir baldams. Nors tai ir nerekomenduotina, tačiau jais galite dažyti ir sienas. Anksčiau nedažytiems paviršiams bus reikalingas gruntas, tačiau jei dažysite prieš tai aliejiniais dažais dažytą plotą, teks švitriniu popieriumi pašiaušti jo paviršių, kad geriau prikibtų naujieji dažai. Ko gero, svarstote, kodėl turėtumėte rinktis aliejinius dažus, jei yra tinkamų vandeninių dažų. Jei paviršiui būtina ilgaamžė apdaila, tuomet aliejiniai dažai yra geriausias pasirinkimas. Be to, su šiais dažais pavyks sukurti specialius dažų efektus, pavyzdžiui, marmuro imitaciją (nors dabar jau yra ir vandeninių dažų, kurie taip pat gali tai padaryti).

Atsargumo priemonės dažant

Prieš pradėdami dažyti, visada perskaitykite gamintojo instrukcijas. Vėdinkite kambarį. Jei dažote aliejiniais dažais, dėvėkite apsauginę kaukę ir niekada nenaudokite jų šalia atviros ugnies. 

Jei norite atsikratyti senais aliejiniais dažais skardinėse, atiduokite juos į artimiausią savivaldybės/miesto atliekų surinkimo bazę, nes jie turi specialią tam reikalingą įrangą. Tas pats galioja ir dideliam kiekiui nugramdytų dažų atplaišų.

Mano išsaugoti straipsniai