53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Eksperto patarimai apie tinkavimą

Eksperto patarimai apie tinkavimą, kuriuos būtina perskaityti

Turbūt ne vienas tikras namų šeimininkas yra bandęs ar dar ketina pamėginti užlopyti kokį plyšelį sienoje, nutinkuoti naują pertvarą, o drąsesni – netgi fasadą. Jau pamėginę dirbti tokį rimtą darbą pasakys, jog nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Pateikiame glaustą, bet išsamią informaciją, apie tai, ką privalu žinoti kiekvienam, norinčiam prisiliesti prie tinko, nesvarbu, ar tai statybinis, ar dekoratyvinis tinkas.

Mūsų darbui reikės pagrindinių įrankių: tinkavimo mentės, maišytuvo (specialus antgalis, pritaisomas prie drelės, t.y. grąžto), gulsčiuko (ne trumpesnio nei 2 m), kreipiamosios (specialūs profiliai) tinko storiui ir lygumui atsižymėti, trintuvės, glaistyklės, kibiro, kastuvo ir kitų pagalbinių įrankių.

1. Pirmas rimtas žingsnis – atsakingas darbo vietos paruošimas. Viską aplink tinkuojamą vietą reikia uždengti. Geriausia iškloti plėvele, tuomet ne tik apsaugosite, pvz., grindis, langus, duris, bet ir tinkuojant nutiškus didesniam gabalėliui tinko, jį vėl galėsite lengvai nuimti ir panaudoti.

Įvairius dekoro elementus, plyšelius, rėmelius patogu apklijuoti plačia lipniąja juostele. Tokiems darbams ypač tinka ir lipniosios juostelės su plėvele.

Darbo vieta turi būti patogi ir saugi, tad, jei tinkuotiną vietą sunkiai pasiekiate, tvirtai, patogioje vietoje pasistatykite stelažą.

2. Pagrindo paruošimas. Pagrindo paruošimas priklauso nuo to, ant ko jūs tinkuosite.

a) pagrindą, kurį tinkuosite, reikia paruošti itin kruopščiai. Nuvalyti įvairius nešvarumus, dulkes, nugramdyti senus dažus. Jei buvo tinkuota anksčiau, reikia dėmesingai patikrinti, ar tinkas iš tiesų labai tvirtai laikosi. Geriausia tai atlikti padaužant plaktuku į tinką ir, jei jis nebyra, garsas nėra duslus, tuomet jį galima palikti. Jei senuoju tinku padengta maža ploto dalis, patartina jį apskritai nulupti, nudaužyti – bus tolygesnis pagrindas.

Pagrindas turi būti lygus, švarus, tvirtas, tačiau kuo šiurkštesnis. Todėl jį gruntuojame specialiu giluminiu gruntu, kurio galima įsigyti statybinių prekių parduotuvėje. Gruntą reikia rinktis pagal tai, ant kokio paviršiaus tinkuosite (pvz., ant betoninės sienos naudojamas betono-grunto kontaktinis gruntas). Apskritai, perkant įvairius gruntus, tinką bei kitus mišinius, reikia konsultuotis su pardavėju, nesumaišyti lauko ir vidaus darbams skirtų priemonių.

b) dažnai žmonės, norėdami apšiltinti namą ar sieną, renkasi putų polisterolio plokštes. Jos priklijuojamos keraminių plytelių klijais šachmatų tvarka, po to specialiais grybo formos ilgais kaiščiais pritvirtinamos prie sienos. Tada specialiu šepečiu išlyginame paviršių ir klijais priklijuojame specialų armavimo tinklelį. Po to atsargiai užliejame klijais visą tinklelį, jį tarsi paskandiname. Tuomet prieš padengiant pagrindiniu, struktūriniu, tinku, sieną gruntuojame tam pritaikytu gruntu.

3. Pagrindinis tinkas. Jo storis turi būti 4–6 mm. Norint paviršiaus plotą padengti dekoratyviniu tinku, visų pirmą jį reikia nutinkuoti paprastu, pagrindiniu, struktūriniu tinku. Šį tinką galima įsigyti jau pagamintą, jį pagal įpakavimo instrukciją tereikės visai paprastai paruošti. Nugruntuoti ir padengti pagrindiniu tinku reikia visą plotą, kurį esate numatę tinkuoti, nes šis tinkas turi džiūti apie 1 mėnesį prieš padengiant dekoratyviniu tinku.

4. Dekoratyvinis tinkavimas. Išdžiūvusį paviršiaus plotą, padengtą pagrindiniu tinku, reikia vėl kruopščiai nugruntuoti specialiu gruntu. Šis gruntas ne tik suteikia paviršiui šiurkštumo, geresnį sukibimą, bet ir padeda palaikyti drėgmę, neleidžia staigiai uždžiūti ir nubyrėti dekoratyviniam tinkui. Labai svarbu iš karto apsispręsti, kokį plotą vienu kartu sugebėsite nutinkuoti dekoratyviniu tinku. Šis sprendimas padiktuos, į kokio dydžio plotelius teks suskirstyti tinkavimui paruoštą plotą.

Mažieji ploteliai turi susikirsti ties įvairiais kampais, langų ar durų rėmais, kad vėliau pratęsus tinkavimą nesimatytų sujungimo vietų, siūlių. Specialistai pataria, kad norint kokybiškai nutinkuoti paviršių dekoratyviniu tinku, reikia mažiausiai trijų žmonių grupės, ir darbus paskirstyti taip: vienas žmogus padengia tam tikrą plotelį plonu dekoratyviniu tinku (užtepa mente), kitas įtrina šį tinką plačia metaline trintuve, o trečias užbaiginėja – užtaiso, aptrina kraštelius, sulygina siūles. Viskas turėtų vykti vienu metu, nes šis tinkas pakankamai greitai džiūna. Bendras abiejų tinkų sluoksnio storis turėtų būti apie 2–3 cm.

5. Dekoratyvinis tinkas. Jis būna pačių įvairiausių rūšių. Bet ar jums pavyks išgauti tokį efektą, kuris pavaizduotas ant įpakavimo, priklausys nuo to, ar jūs tinkamai atliksite visus paruošiamuosius darbus ir ar atidžiai vykdysite nurodymus bei paaiškinimus, esančius ant pakuotės. Išskirtinį dėmesį reikėtų atkreipti į tai, jog, kokiais judesiais jūs užglaistysite, užtrinsite šį tinką (spiraliniais judesiais iš išorės į vidų, ar paprastai iš kairės į dešinę, ar iš viršaus į apačią), tokį gausite ir raštą bei ornamentą.

Nors pastaruoju metu yra galybė įvairių dažų bet kokiam tinkui, tačiau specialistai pataria, jog reikėtų rinktis konkrečios spalvos dekoratyvinį tinką. Jūs ne tik sutaupysite darbo ir išvengsite papildomų dažymo įrankių pirkimo, tačiau svarbiausia, jog tokį tinką pažeidus, spalva toje vietoje išlieka tokia pati, o pažeidus dažytą tinką, aiškiai matyti pagrindinis – pilkas – tinkas.

6. Pabaigai. Baigus tinkuoti dekoratyviniu tinku, jau maždaug po 1 paros galima pradėti nuiminėti įvairias plėveles, lipniąsias juosteles, kuriomis saugojome mums nenorimą nutinkuoti paviršių. Kadangi tinkavimo (ypač lauko) darbai atliekami vasarą ar pavasarį, t. y. atšilus orams, tai labai svarbu yra tai, kad tinkas neperdžiūtų.

Taigi tinkavimas yra labai rimtas darbas, todėl tai puikus būdas patikrinti savo statybinius gabumus bei sutaupyti nemenką sumą pinigų, tačiau, prieš imant į rankas mentę, rekomenduojame adekvačiai įvertinti savo jėgas, antraip ne tik nesutaupysite, bet ir patirsite nuostolių.

Mano išsaugoti straipsniai