53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Statybiniai matavimo prietaisai: linuotės ir gulsčiukai

Statybiniai matavimo prietaisai: linuotės ir gulsčiukai

Devynis kartus pamatuok, dešimtą – pjauk. Šį posakį žinome visi ir ne vienas galėjome tuo įsitikinti praktiškai – klaidų taisymas kainuoja brangiai, jei apskritai turime prabangą jas ištaisyti. Ne kitaip ir remonto metu. Laimei, egzistuoja platus pasirinkimas tiems, kurie siekia viską atlikti kuo tiksliau.

Liniuotės

Dauguma meistrų mėgsta dirbti su metalinėmis matavimo liniuotėmis. Visų pirma tai susiję su tuo, kad tokios liniuotės paprastai yra naudojamos pjaunant, todėl iškyla didesnio kontakto su įrankiu rizika. Vienas iš tokio kontakto pavyzdžių yra linoleumo pjovimas. Metalas, iš kurio pagaminta liniuotė, neleidžia peiliui įpjauti į jį. Jeigu naudosite medinę ar plastikinę liniuotę, tuomet peilis lengvai ją įpjaus.

Kokybiškos metalinės liniuotės yra pagamintos iš nerūdijančio plieno. Liniuotės skalė nenusitrina, kadangi ji yra išėsdinta. Darbams naudojamų patogiausių liniuočių ilgis dažniausiai neviršija 1000 mm (1 metras), o plotis – nuo 20 iki 50 mm.

Kita liniuotės rūšis – sudedamas metras. Jis, kaip ir liniuotė, gali būti pagamintas ir iš medienos, ir iš plastiko, ir iš metalo. Jei meistrai pirmenybę teikia metalinei matavimo liniuotei, to paties negalima pasakyti apie metalinį sudedamą metrą. Todėl ir dirbtuvėse galima pamatyti sudedamų metrų, pagamintų iš įvairių medžiagų.

Pagrindinė sudedamo metro paskirtis – atstumo tarp dviejų taškų išmatavimas. Kokybei nuolaidų nedarantys medinių ir metalinių sudedamų metrų gamintojai apdirba juos tam tikromis būtinomis medžiagomis (antikorozininėmis ar antiseptinėmis priemonėmis), o sutvirtinti jungiamieji elementai neleidžia metrui klibėti. Sudedamo metro ilgis dažniausiai yra 1000 mm– 2000 mm.
.
Gulsčiukas

Gulsčiukas – tai įrankis, skirtas horizontalios plokštumos tikrinimui, o taip pat ir nedidelių kampų nustatymui. Gulsčiukas – tai keturiabriaunis su jame įmontuota ampule, kuri pripildyta spiritu, o nesuklysti padeda nedidelis oro burbuliukas. Kai plokštuma yra horizontalioje padėtyje, burbuliukas yra ampulės viduryje. Naudojami ir gulsčiukai su dvejomis ampulėmis, kurios padeda vienu kartu pamatuoti ir dviejų viena kitai statmenų plokštumų horizontalumą.

Nežiūrint į tai, kad gulsčiukas atrodo itin paprastas, šis įrankis turi keletą atmainų. Pavyzdžiui, magnetinis gulsčiukas su įtaisytais magnetais. Tokį prietaisą galima patogiai naudoti ant metalinių paviršių, o taip pat ir ant gipskartonio ar ant konstrukcijų, kuriose yra metalinių elementų. Dėl magnetų šį įrankį galima „priklijuoti“ prie paviršių taip atlaisvinant meistro rankas.

Šiuolaikiniai gulsčiukai – tai skaitmeniniai ir lazeriniai prietaisai. Daugelis klasikinių įrankių mūsų laikais turi skaitmeninius analogus.

Skaitmeniniai gulsčiukai neturi įprasto oro burbuliuko. Vietoje ampulės su skysčiu ir burbuliuku yra įmontuotas ekranas, kuris skaičiais parodo pamatavimus. Neabejotinas patogumas meistro atžvilgiu yra signalas, kuris duodamas, kai matavimo rezultatas yra idealus. Egzistuoja daugybė tokio modelio atmainų, pavyzdžiui, magnetinio ir skaitmeninio gulsčiuko savybių turintis įrankis, t. y. dirbant su metaliniais paviršiais jis pagelbėja meistrui atlaisvindamas jo rankas.

Mano išsaugoti straipsniai