53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pirties įrengimas: kaip išsirinkti krosnelę?

Pirties įrengimas: kaip išsirinkti krosnelę?

Krosnelė – šilumą teikiantis objektas, kurį pirties entuziastai meiliai vadina karkasinės arba rąstinės pirties širdimi. Renkantis krosnelę dėmesį reikia atkreipti į įvairius jos aspektus: tipą, galingumą, dydi, akmenis ir t.t. Šiame tekste plačiau aptarsime kelis svarbius aspektus, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis šį šilumos objektą.

Kokios yra pirties krosnelių rūšys?

Malkinės krosnelės. Malkinė krosnelė yra neatsiejama tradicinės pirties įvaizdžio dalis, kuri pabrėžia senųjų tradicijų laikymąsi. Jos dažniausiai yra naudojamos rąstinėse pirtyse (itin retai namo viduje įrengtose pirtyse).

Žinoma šiandien malkinių krosnelių išvaizda yra pasikeitus, palyginus su senesniais laikais naudotomis iš akmenų mūrytomis krosnelėmis, šiuolaikinės krosnelės paprastai yra metalinės ir turi naudingus ir patogius patobulinimus. Tokia krosnelė pirties akmenis šildo šiluma, kurią skleidžia degančios malkos. Malkinėms krosnelėms yra reikalingas kaminas bei pakura, kuri gali būti įrengta garinėje arba priepirtyje. Lyginant šias krosneles su elektrinėmis, reikia pabrėžti, kad malkinėms krosnelėms yra taikomi didesni priešgaisrinio saugumo reikalavimai.

Elektrinės krosnelės. Elektrinė krosnelė – šiuolaikinė krosnelė, kurios šilumos šaltinis yra elektriniai tenai. Tokių krosnelių galingumas svyruoja nuo 2,5 iki 18 kW. Patogu yra tai, kad jų temperatūrą yra lengvai reguliuojama (temperatūrą galima nustatyti laipsnio tikslumu).

Lyginant jas su malkinėmis krosnelėmis, verta paminėti tai, kad joms nereikia kamino bei pakuros, taip pat joms yra taikomi švelnesni priešgaisriniai reikalavimai. Kita vertus, elektrinėms krosnelėms galioji kiti saugumo reikalavimai – tokios krosnelės turi būti tinkamai įžemintos.

Į ką svarbu atsižvelgti renkantis pirties krosnelę?

Kokią krosnelę rinktis: malkinę ar elektrinę, vieningo ir konkretaus atsakymo nėra. Pasirinkimas paprastai priklauso nuo individualaus žmogaus norų ir pageidavimų. Malkinė krosnelė yra tinkamesnė tiems, kurie pirtį įsivaizduoja kaip procesą, tam tikrą “ritualą”, o elektrinė – tiems, kurie nori greito rezultato. Renkantis krosnelę specialistai pataria atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

Galingumas.

Be galo svarbu tinkamai išsirinkti krosnelės galingumą, ji neturėtų būti per mažo galingumo, kita vertus, per daug galinga krosnelė patalpą įkaitins greičiau nei iki reikiamos temperatūros įkais akmenys, o tai kenkia garo kokybei. Krosnelės galingumas yra tiesiogiai susijęs su pirties tūriu, tad tam, kad sužinotumėte kokio galingumo krosnelės jums reikės, pirmiausia reikia apskaičiuoti pirties kubatūrą (pavyzdys: jei pirtis yra 9 kubinių metrų tūrio, tuomet reikia ne mažesnės nei 9 kilovatų galios krosnelės).

Drėgnumas.

Prieš renkantis krosnelę, svarbu apsispręsti koks pirties tipas jums labiausiai patinka. Apsvarstykite kokia jums pirtis yra malonesnė: drėgnesnė ar sausesnė? Oro drėgnumas pirtyje priklauso nuo krosnelės akmenų įkrovos (kuo daugiau akmenų, tuo drėgnesnė galės būti pirtis ir atvirkščiai). Sausose pirtyse, kuriose temperatūra yra apie 80–110 laipsnių, o oro drėgmė yra iki 30%, paprastai yra naudojamos atviros krosnelės su nedideliu akmenų kiekiu. O Pačiose drėgniausiose pirtyse, kuriose vyraujanti oro temperatūra yra 80 laipsnių, naudojamos uždaros krosnelės.

Mano išsaugoti straipsniai