Renkantis bet kurią stogo dangą, nereikėtų atsižvelgti vien tik į dangos kvadratinio metro kainą. Pirmiausia vertėtų sudaryti pilną visų medžiagų ir darbų sąmatą. Suskaičiuoti reikia viską: medinei konstrukcijai reikalingų medžiagų ir darbų kainą, stogo dangą ir jos dengimo darbų kainą, labai svarbu įvertinti ir įvairių priedų kainas. Viską susumavę įsitikinsite, kad stogo dangos lakštų kaina sudaro nedidelę visos stogo sąmatos dalį, bet galutinė gera stogo išvaizda, ilgaamžiškumas ir garantijos pasirinkus kokybiškesnę dangą skiriasi akivaizdžiai.
1. Pagrindiniai stogo dangos pasirinkimo kriterijai
Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso profilio rašto pasirinkimo galimybės. Čerpiniai profiliai tinka visiems stogams, kurie turi ne mažesnį nei 14 laipsnių nuolydį. Mažesnio nuolydžio stogams galima rinktis trapecinius profilius (nuo 9 laipsnių) arba klasikinius, falcinius, profilius (nuo 7 laipsnių).
Plieninių stogo dangų spalvų pasirinkimas labai platus, tačiau patartina rinktis natūralesnes, prie kraštovaizdžio labiau derančias spalvas – tokios spalvos yra nepavaldžios laikui, madoms, greitai neatsibosta, jas yra lengviau suderinti su namo spalva.
Kad vėliau netektų nusivilti rezultatu, pravartu išbandyti ir gamintojų svetainėse pateikiamus stogo ir namo spalvų derinimo įrankius. Tai išties labai lengvas, greitas ir patogus būdas išreikšti savo idėjas, aptarti stogo dizainą su draugais, artimaisiais, statybos ar dizaino specialistais.
2. Pranašumai
Plieno lakštai yra tvirti, netrapūs, lengvi ir lengvai apdorojami. Tokios dangos sumontavimas nereikalauja ypatingų stogdengių įgūdžių ar įrankių, pjaustant šiuos lakštus nesusidaro kenksmingų sveikatai dulkių, dūmų, tad stogo dengimo darbai vyksta itin sparčiai. Kiekvieno lakšto ilgis apskaičiuojamas ir gamykloje nupjaunamas pagal konkrečios stogo vietos, kur jis bus tvirtinamas ilgį, tad lakštai dažniausiai jungiami tik kraštais.
Dengiant stogą plienine danga nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtesnių medinių gegnių – grebėstų konstrukcijos. Kokybiškais polimerais padengti plieniniai stogai išsiskiria sandarumu ir ilgaamžiškumu, ilgai išlaiko nepakitusią spalvą, gerą išvaizdą. Be to, plieninėms dangoms neribojamas nei šalčio ciklų skaičius, nei maksimalus nuolydžio kampas, ji gali būti montuojama kad ir 90 laipsnių kampu, t.y. vertikaliai. Šiuo metu naujų namų kvartaluose pastebima sparčiai populiarėjanti dizaino tendencija, kai klasikinio tipo stogo dangos naudojamos ne tik stogo, bet ir fasado apdailai.
Plieninio stogo ar fasado eksploatacija nesudėtinga, pakanka minimalios priežiūros. Lietus, sniegas puikiai nuplauna apnašas, purvas neįsigeria, šių dangų nemėgsta pelėsis, samanos ar kerpės.
3. Trūkumai
Montuojant plieninę stogo dangą labai svarbu jos nepažeisti mechaniškai. Jokiu būdu negalima net šalia stogo dangos naudoti abrazyvinių metalo pjovimo diskelių, nes taip galima nudeginti, pažeisti antikorozinį sluoksnį, prarasti garantiją. Lakštams pjaustyti yra skirti specialūs, kaitros nesukeliantys įrankiai. Profesionalūs stogdengiai žino, kad būtina avėti švarius batus minkštais padais, nuvalyti metalo drožles švelniu šepečiu, stogo komplekte gamintojo pateikiamais korekciniais dažais užtaisyti pastebėtus įbrėžimus ir t.t. Prieš imantis darbų visada verta pasiskaityti gamintojo pateikiamas montavimo instrukcijas, jose pateikiama daug naudingų patarimų ir iliustracijų.
Dažnai baiminamasi, kad įsigijus plieninę stogo dangą, lietui lyjant bus girdimas barbenimas. Specialistai vieningai sutaria, kad jei stogas ar palėpės perdengimas bus tinkamai apšiltintas, triukšmo namo viduje nesigirdės. Dažniausiai šiltinimui naudojamas bent 25 cm mineralinės ar stiklo vatos sluoksnis, kuris puikiai izoliuoja ir garsą. Dažniausiai miegamieji, vaikų kambariai projektuojami antrąjame namo aukšte, iškart po stogu.
Žmonės dar mano, jog metalinis stogas vasarą įkaista. Tačiau tai irgi tik mitas, jei stogas yra apšiltintas, ir jei tarp šilumos izoliacijos ir stogo dangos yra tvarkingai įrengti ventiliacijai skirti oro tarpai. Ventiliuojamą oro tarpą būtina įrengti visada, nesvarbu, kokia danga dengiamas stogas. Kuo stogo danga labiau įkaista, tuo oras greičiau kyla į viršų ir pasišalina į lauką. Tad įkaitęs oras neužsilaiko, šilumai nėra jokios galimybės įveikti storą apšiltinimo sluoksnį ir patekti į pastato vidų.
Jei triukšmas ar palėpės įkaitimas keltų menkiausią problemą, žmonės greitai nusiviltų, tikrai nerekomenduotų plieninių stogų savo draugams, artimiesiems. Šiais laikais komunikacija apie bet kokį produkto trūkumą, jei tik jis yra pagrįstas, plinta itin sparčiai. Nekokybiškas produktas neturi jokių galimybių išpopuliarėti, nei ilgėliau išsilaikyti rinkoje. Be abejo, stipraus lietaus metu būnant lauke šalia plieninio stogo, pavėsinėje arba, tarkime sodo namelyje su neapšiltintu stogu, bus girdimas triukšmas, gali prikaisti palėpė. Bet jei stogas neapšiltintas, triukšmo ir palėpės įkaitimo neišvengsite pasirinkus bet kurią stogo dangą.
4. Plieninio stogo lakšto apsauginiai sluoksniai
Manyti, kad plieninė stogo danga – tai tik plienas ir dažai, šiais, nanotechnologijų laikais, būtų labai klaidinga. Kaip ir kitose srityse, stogų gamintojai laboratorijose nuolat kuria, tobulina ir pagreitintomis atmosferinio poveikio sąlygomis testuoja savo gaminių ilgaamžiškumą. Pirmiausiai plieno lakštas padengiamas cinko sluoksniu, toliau eina pasyvuotasis sluoksnis, specialus gruntas ir tik tuomet išorinis polimerinis padengimas. Be to, ant vidinės pusės per visą lakšto plotį, gamykloje gali būti priklijuojamas ir specialus antikondensacinis, antibakterinis veltinio sluoksnis, ženkliai pagerinantis ir akustines stogo dangos savybes.
Verta atkreipti dėmesį, kad visi tie sluoksniai būtų padengti kokybiškai. Nes, kaip ir automobilių pramonėje, dažai gali būti identiški, tačiau vienų gamintojų kėbulai tarnauja ilgai, o apie kitus …kuriami anekdotai – čia viską nulemia darbų atlikimo kokybė, cinko, dažų sluoksnių pasiskirstymo tolygumas.
5. Kaip atskirti kokybišką stogo dangą?
Specialios markės plienas suteikia lakštui tvirtumo – kuo storesni lakštai, tuo tvirtesni. Standartinis plieno storis, matuojamas neskaitant cinko, grunto, polimerų sluoksnių, yra 0,50 mm, o aukščiausios kokybės produktų, kaip pvz. „Ruukki Classic Authentic” ar „Ruukki Classic NextGen” – 0,60 mm. Minimalus cinko sluoksnis turėtų būti 275 g/m2.
Na o išorinis polimerinis padengimas gali būti kelių rūšių, nuo jo labiausiai priklauso stogo išvaizda, ilgaamžiškumas, atsparumas atmosferos poveikiui ir UV spinduliams. Be to, kalbant apie plieninius stogus, pati žaliava dar ne viską pasako apie galutinio gaminio kokybę. Jei profiliavimui bus naudojama prasta ar susidėvėjusi įranga, netinkama darbo aplinkos temperatūra, tuomet dar gamybos metu gali atsirasti pažeidimai, dažų mikroįtrūkimai, pertempimai. Todėl visuomet reikia gamintojo prašyti rašytinės garantijos galutiniam produktui, ne vien „plikų” plieno lakštų charakteristikų.
6. Ar galima plieninį stogą susimontuoti pačiam?
Žinoma, jei esate linkęs ir jums gerai sekasi meistrauti, visada galima pasikliauti savo rankomis. Tačiau būtina pasverti, ar taip tikrai daug sutaupysite. Pirmiausia savarankiškas stogo dengimas – tai nemenkos laiko sąnaudos. Prie bendros sąmatos be visų reikalingų medžiagų reiks priskaičiuoti ir specialius įrankius, kurių daugiau gyvenime gali ir nebeprireikti, jei neplanuojate tęsti stogdengio karjeros. Nusprendus pačiam užsidengti savo namo stogą, prieš imantis darbų patartina pasiskaityti gamintojo pateikiamas montavimo instrukcijas, pasikonsultuoti su pardavėju, patyrusiais stogdengiais.
7. Kokios dažniausios stogo montavimo klaidos?
Dažniausiai pasitaikančios klaidos montuojant plieninį stogą – mechaniniai paviršiaus pažeidimai, netinkamai įrengti oro tarpai vėdinimui, stogo plėvelės ar šilumos izoliacijos sluoksnis. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į specifinių mazgų sandarumą, apskardinimą: aplink kaminus, stogo langus, stogo ir fasado sandūrose ir panašiose vietose, naudoti tinkamas sandarinimo medžiagas.
8. Plieninio stogo tarnavimo laikas ir garantijos
Stogo ilgaamžiškumas, gera išvaizda labiausiai priklauso nuo gaminio kokybės klasės. Pavyzdžiui, „Ruukki 30“ kokybės klasės poliesteriu padengtoms dangoms suteikiama 10 metų estetinių ir 30 metų techninių savybių garantija. Na o aukščiausios, „Ruukki 50 Plus“ kokybės klasės dangai – net 20 metų estetinių savybių ir 50 metų techninių savybių rašytinė garantija. Tad akivaizdu, kad lyginant skirtingas kokybės klases, bendroje stogo sąmatoje suma gali skirtis vos keliais šimtais eurų, tačiau stogo dangos ilgaamžiškumas, gera išvaizda skirsis kone dvigubai, turtas daug ilgiau išlaikys savo investicinę vertę.