53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Specialistų gudrybės: kaip išsirinkti ir suderinti spalvas

Specialistų gudrybės: kaip išsirinkti ir suderinti spalvas

Parinkti spalvą sienų dažymui yra vienas svarbiausių sprendimų remonto metu. Sumaniai priderintas atspalvis gali padidinti kambario erdvę, o neapgalvotas sprendimas – sumažinti ir sudarkyti interjerą. Taip pat svarbu parinkti spalvą pagal kambario paskirtį ir jame gyvenančio asmens charakterį, nes naujoji spalva lydės kiekvieną dieną. Patarimais dalinasi „Vivacolor“ dažų ekspertas Rokas Vičkus.

Gudrybės dažant skirtinguose kambariuose

Spalvų parinkimas ir derinimas patalpose priklauso nuo to, kokią erdvę dažysite. Dėl to, pateikiame naudingus patarimus, kaip išplėsti kambarį ar sukurti didelės erdvės įspūdį.

Pavyzdžiui, aukštoje patalpoje lubos atrodo žemesnės, jei jos nudažomos tamsiau nei sienos. Dar viena gudrybė žemesniam vaizdui sudaryti – sienas dažyti horizontaliais dryžiais. Tačiau, jei dažoma patalpa turi žemas lubas, tuomet luboms ir sienoms gali būti parenkamos vienodos spalvos – kambarys atrodys aukštesnis.

Dažnai namuose bent vienas kambarys būna ilgas ir siauras. Norint išspręsti šią dilemą, galima galinę sieną nudažyti tamsiau – patalpa taps erdvesne. Jeigu gyvenate mažame bute, geriau pasitelkite šviesius atspalvius – tai vizualiai padidins būstą. Tam gali pakakti ir vienos spalvos.

Kartais norima sieną priartinti ar atitolinti. Šią problemą galite išspręsti, jei sieną nudažysite tamsesne spalva. Be to, nebijokite žaisti atspalviais – vieną sieną nudažyti šviesesniu atspalviu, o kitas – tamsesniu. Žinoma, atsiranda rizika, kad kambarys gali atrodyti mažesnis ir ims slėgti. Tokiu atveju geriausia derinti švelnesnius atspalvius.

O jeigu apskritai neplanuojate didelių permainų, bet norite atnaujinti namų interjerą, tuomet derinkite spalvas tokiu principu: apatinę jų dalį reiktų dažyti tamsiau, o viršutinę – šviesiau, jokiu būdu ne atvirkščiai.

Shutterstock nuotr.

Spalvų derinimo taisyklės

Ne paslaptis, jog spalvos turi didžiulę įtaką mūsų gyvenimui. Nuo jų priklauso mūsų emocinė ir fizinė būklė. Siūlome taikyti spalvų rato principą, pagal kurį sukurtos derinimo taisyklės. Šį ratą sudaro trys pagrindinės spalvos: mėlyna, geltona ir raudona. Iš jų yra išvedami visi kiti atspalviai.

Shutterstock nuotr.

1. Gretimi atspalviai (dar kitaip vadinami analoginiais). Spalvų rate jie yra vienas šalia kito – viename ketvirtyje, todėl daugeliui tai paprasčiausias ir patikimiausias būdas sukurti malonų akiai derinį.

2. Priešingi atspalviai. Jeigu derinsite du atspalvius, spalvų rate esančius vienas priešais kitą, jums pavyks sukurti dinamišką erdvę. Svarbu: bent vienas atspalvis turėtų būti bent tonu tamsesnis už kitą, kitaip šios dvi spalvos konkuruos tarpusavyje ir gali trikdyti bei erzinti.

3. Atspalvių triptikas. Ši sąvoka apima tris atspalvius, kuriuos sujungus spalvų rate galime nubrėžti trikampį. Jie turi labai panašų, beveik identišką emocinį svorį ir net gali tarpusavyje nederėti, tačiau interjere sukurs originalų skambesį.

Shutterstock nuotr.

Emocinio poveikio svarba

Neįmanoma paneigti, kad spalvos paveikia mūsų nuotaiką. Vienos – suteikia energijos, kitos – nuramina, o kai kurios gali netgi sužadinti apetitą ar sukelti agresiją. Pagal tai spalvos yra skirstomos į aktyvias, pasyvias ir neutralias.

Aktyvios spalvos – tai pačios ryškiausios: raudona, oranžinė, geltona. Yra teigiama, kad raudona – tai meilės spalva, tačiau gali sukelti ir įtampą, geltona skatina kūrybiškumą, suteikia žvalumo, o oranžinė spalva stimuliuoja protą.

Shutterstock nuotr.

Neutraliomis spalvomis yra laikomos ruda, smėlio, pilka, balta, rusvai pilka. Kadangi jos nesukelia emocijų, yra vadinamos tarpinėmis. Jas pasitelkus galite sujungti skirtingas zonas arba erdves, kurias lengva ištepti. Tad šiomis spalvomis dažykite prieškambarį, koridorių, virtuvės, vonios kambarius. Žinoma, jos yra tinkamos ir kitoms zonoms, ypač, jeigu norite interjere sukurti kontrasto įspūdį. Juk tamsesni tonai, šalia esančias spalvas gali paryškinti, o šviesesni – prislopinti.

Shutterstock nuotr.

Pasyviomis spalvomis yra laikomos šios: mėlyna, žalia, violetinė. Jos tinka kurti raminančią, atpalaiduojančią atmosferą. Tad jas geriausia naudoti miegamojo erdvėje, o taip pat derinant, parenkant kelis skirtingus atspalvius, galima pasitelkti ir kitų zonų „šiltinimui“.

Specialistų paslaptys

Nusprendus perdažyti kambarius, ekspertai pirmiausiai siūlo pasinaudoti lengvai įgyvendinamu patarimu. Paprašykite konsultanto spalvų paletės – ją parsinešus į namus galėsite įsivaizduoti, kaip tam tikra spalva atrodys kambaryje, kurį norite perdažyti. Kitas svarbus aspektas – spalvas geriausia apžiūrėti, rinktis dienos šviesoje, nes tas pats atspalvis skirtingame apšvietime gali atrodyti vis kitaip, dėl to ir yra labai svarbu spalvą išsirinkti ne parduotuvėje, o namie.

Rinkdamiesi atspalvį atminkite, kad paletėje spalva atrodo šviesesnė, nei užtepta ant paviršiaus, todėl visada rinkitės šiek tiek šviesesnį toną, nei norėtumėte matyti rezultatą.

Shutterstock nuotr.

Dar viena gudrybė – jei jau ruošiatės perdažyti sienas, paimkite baltą A3 formato popieriaus lapą, o tada su lipnia juosta priklijuokite jį prie sienos ir dėkite spalvų paletę – taip išvengsite senos spalvos įtakos.

Ir, žinoma, pats svarbiausias apsisprendimo žingsnis – kai jau pasirinksite norimą spalvą, tuomet vertėtų įsigyti 1 litrą sutonuotų dažų. Nudažius nedidelį plotą ant sienos, galėsite įsitikinti, ar tai tikra tokia spalva, kokios tikėjotės.

Mano išsaugoti straipsniai