Tuo įsitikinusi ukrainiečių biuro „Beloded Landscaping“ kūrybinė komanda, vadindama kraštovaizdžio projektą „Alpyika“ širdžiai pačiu brangiausiu. Smagu, kai vertindamas savo nuveiktą darbą gali juo taip džiaugtis ir didžiuotis.
„Ant tvenkinio kranto esantis 35 arų sklypas pakerėjo savo ramybe ir nuošalumu. Sodo vizija kilo beveik akimirksniu: namas išskirtinai modernios architektūros, tad šalia esantis senais gluosniais apaugęs tvenkinys galėjo atsiskleisti visu grožiu tik natūraliame kraštovaizdyje. Todėl apie jokį kitą stilių net kalbos negalėjo būti!“ – sako viena projekto autorių, biuro „Beloded Landscaping“ įkūrėja ir tikroji draugijos „Society of Garden Designers“ narė Lyudmyla Bilodid.
Monochrominiame žaliame sode vyrauja spygliuočiai augalai. Tačiau želdynai neatrodo nuobodžiai, nes medžių ir krūmų formos, struktūros be galo skirtingos, išraiškingos.
Pasak Lyudmylos, jos mėgstamiausias medis – juodoji pušis (Pinus nigra subsp. nigra), suformuota kaip italinė pušis (pinija), auganti Viduržemio jūros pakrantėse. Tiek ji, tiek paprastoji pušis (Pinus sylvestris), vaizdingai vadinama „vėjo nupūsta“ ir suformuota taip, kad atkartotų pastato stogo siluetą, yra nuostabūs kraštovaizdžio akcentai net ir nedideliame sode. Šalia namo terasą puošia bonso formos kalninė pušis (Pinus mugo subsp. mugo). Spygliuočių kompoziciją gražiai papildo išsidraikiusiomis šakomis, tarsi šokanti Lamarko medlieva (Amelanchier lamarckii) – tai labai emocingas augalas, suteikiantis erdvei lengvumo.
„Sodas yra vieta, kur žmonės praleidžia daug laiko ir čia be galo reikšminga kiekviena detalė – apgalvota ir tikslingai įkomponuota. Taip, turiu minty apšvietimą. Kurdami kraštovaizdį naudojome du apšvietimo scenarijus: šviestuvai suprojektuoti terasų pakopose ir prie medžių. Jie skleidžia tik šiltą baltą šviesą, kuri pabrėžia medžių kamienų, kaip struktūrinių sodo elementų, grožį“, – įsitikinusi kraštovaizdžio dizainerė.
Žinoma, formos ir struktūros yra labai svarbus kraštovaizdžio elementas, be kurio neišsiverčia jį kuriantis profesionalas, tačiau, kaip patikslina Lyudmyla, profesionalai turi ir „slaptą ginklą“ – tai aromatas. Monochrominį žalią sodo koloritą pavasarį pagyvina ir nuobodulį išsklaido pastelinės dėmės – čia pražysta ritmiškai įkomponuoti be proto svaiginamai kvepiančių Mejerio alyvų ‘Palibin’ (Syringa meyeri ‘Palibin’) krūmai. Jų pasodinta ir prie namo, ir netoli tvenkinio – alyvų aromatas ir vandens gaiva kuria pozityvią ir džiaugsmingą nuotaiką.
„Kraštovaizdžio dizaineriui didžiausias džiaugsmas tada, kai sodas atrodo lyg visada čia buvęs, pačios gamtos, o ne žmogaus sukurtas. Tai viena priežasčių, kodėl sodiname tik didelius augalus – jie iš karto padeda pasiekti norimo efekto ir suformuoja struktūrą – tokią, kokios tektų ilgai laukti kitu atveju. Seno, brandaus sodo įspūdį padėjo sukurti šalia tvenkinio augantys seni gluosniai, kurie čia buvo dar prieš pastatant namą, Lamarko medlievos bei pelkiniai ąžuolai (Quercus palustris), rudenį nusidažantys raudonai oranžine spalva.
Žemesnės terasos suformuotos pasodinus tokių pačių, kaip ir prie namo, pagalvėlių formos kalninių pušų, žemaūgių rododendrų (dar vadinamų japoninėmis azalijomis) Rhododendron ‘Diamant’. Augalų „kupolai“ suteikia reljefui romantiško švelnumo, subtilaus natūralumo. Kompoziciją tobulai papildo svogūninės gėlės ir varpinės žolės: pirmosios pražysta pavasarį, antrosios visu grožiu suspindi rudeniop. Pagrindinei kraštovaizdžio koncepcijai išryškinti dizaineriai naudojo natūralius lauko riedulius, parinkę jiems tokias vietas, lyg būtų atsitiktinai išmėtyti – taip pavyko pabrėžti peizažo natūralumą.
Projekto autoriai – kraštovaizdžio dizaineriai Lyudmyla Bilodid, Kateryna Cherednyk, Diezhkin Sergiy („Beloded Landscaping“). Nuotraukos – Alexandr Algelovsky, Iren Udovenko, „Beloded Landscaping“.