53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Alpinariumo įsirengimas – nuo ko pradėti?

Alpinariumo įsirengimas – nuo ko pradėti?

Alpinariumas – akmenų ir augalų kompozicija, kuri kuria Alpių peizažo įspūdį. Toks akmenų sodas yra ypatinga sklypo puošmena, kuri žaviai atrodo visais metų laikais. Tam, kad alpinariumas nuosavame sklype atrodytų kuo natūraliau, visų pirma, jam reikia tinkamai parinkti vietą, dirvožemį ir teisingai priderinti akmenis prie augalų. Dalinamės žiniomis apie tai.

Trumpai apie alpinariumų kilmę

Akmenų sodai gali būti skirtingų rūšių ir formų, visgi geriausiai žinomi yra japoniški akmenų (zen) sodai bei alpinariumai. Japoniški akmenų sodai, yra siejami su zen budizmu. Šie sodai, palyginus juos su alpinariumais, yra minimalesni, jų kompozicijos yra kiek paprastesnės, dažniausiai su vienu centriniu objektu. Alpinariumai yra susiję su keliautojais iš vakarų. Vakaruose akmenų sodais pirmiausia susidomėjo anglų keliautojai, kurie susižavėjo Šveicarijos Alpėse augančiais augalais ir nusprendė dalį jų atsigabenti į savo kraštą. Taigi alpinariumai paprastai yra siejami su bandymu atkurti Alpių peizažą.

Shutterstock

Kaip parinkti vietą alpinariumui?

Kad alpinariumas nuosavame sklype neatrodytų kaip svetimkūnis, reikia pasistengti jam tinkamai parinkti vietą. Paprastai alpinariumai gražiausiai žiūrisi tuose sklypuose, kuriuose yra natūralus šlaitas. Žinoma, galima ir dirbtinai sukurti kalnelį (tinkamiausias nuolydis akmenų sodui yra 10 laipsnių). Esant šlaitui akmenys atrodo tarytum savo natūralioje vietoje.

Nekaip atrodys, jei alpinariumas bus įrengtas po aukštais medžiais, viduryje vejos, prie įvažiavimo į kiemą. Geriau šiam sodui parinkti jaukų vidinio kiemo kampą arba vietą esančią šalia išėjimo į kiemą ar terasos. Taip pat alpinariumas gali žaviai atrodyti šalia nedidelio tvenkinio ar tekančio vandens. Specialistai pastebi, kad akmenų sodui svarbu parinkti tokią vietą, prie kurios nebūtų sunku prieiti, kadangi alpinariumuose dažnai yra naudojami smulkūs augalai į kurias malonu žvelgti iš arti.

Renkant vietą alpinariumui reikia atsižvelgti ne tik į reljefą, bet ir į saulės prieinamumą. Jam labiausiai tinka saulėta sklypo vieta. Ekspertai sako, kad geriau alpinariumo neįrenginėti šiaurinėje arba visiškoje pietinėje pusėje.

Shutterstock

Kokius akmenis pasirinkti?

Taigi kuriant alpinariumą, reikia stengtis sukurti natūralumo įspūdį, todėl akmenų parinkimas irgi yra labai svarbus. Specialistai pirmiausia pataria akmenų sodui naudoti vienos rūšies ir panašios spalvos akmenis. Su lietuvišku peizažu gražiausiai dera paprasti lauko rieduliai, kurie mūsų aplinkoje atrodo natūraliai ir harmoningai. Tokie akmenys neturėtų būti skaldyti, būtent jų apvalume bei grublėtume slypi visas grožis. Kai kuriais atvejais, dėl išskirtinio namo fasado bei kitų architektūrinių detalių, galima panaudoti ir kitokius akmenis: granitą, bazaltą, dolomitą.

Kiek akmenų naudoti alpinariume, priklauso tik nuo asmeninio skonio bei sklypo dydžio. Vieniems patinka, kai akmenys dominuoja, o kitiems – kai yra tik fonas, kuris įrėmina įvairiausius augalus. Žinoma, visada patartina turėti šiek tiek daugiau akmenų, kad dėliojant kompoziciją, būtų galima turėti didesni pasirinkimą.

Shutterstock

Dirvožemio ypatumai

Kalbant apie dirvožemį, jis neturėtų būti labai derlingas, nes derlingame grunte augalai greitai augs, išsikeros ir užstos akmenis, taip alpinariumas praras visą savo dekoratyvumą. Paprastai tokio akmenų sodo dirvožemiui naudojami durpių, komposto, smėlio ar žvyro mišiniai. Visgi svarbiausia, kad alpinariumo gruntas būtų laidus vandeniui, todėl prieš įrengiant alpinariumą reikia suformuoti drenažo sluoksnį.

Mano išsaugoti straipsniai