Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Būtiniausi darbai sode ir darže birželio mėnesį

Būtiniausi darbai sode ir darže birželio mėnesį

Birželis – tai mėnuo, kai sodo darbai įgauna vis didesnį pagreitį. Straipsnyje pateikiame informaciją, ką reikėtų sodinti, sėti ir kam apskritai reikėtų skirti daugiau dėmesio savo gamtos kampelyje.

Dauguma sodininkų sodindami bei sėdami atsižvelgia į fenologijos ir mėnulio kalendorius. Fenologijos sėjos kalendorius remiasi besikartojančiais gyvosios ir negyvosios gamtos reiškiniais, panašiomis augimo sąlygomis, kurios vyksta periodiškai.

Remiantis šiuo kalendoriumi, birželio 5–17 d. (pražydus rugiams) sėjama: ropės, krapai (rudens derliui), ridikai (rudens derliui). Tiesa, ridikais jau galėsite mėgautis liepos arba rugpjūčio mėnesiais, svarbu, kad sėjant tarp jų būtų 20 cm tarpai. Sodinami: agurkai ir moliūginės daržovės.

Pražydus erškėčiams birželio 7–22 d. kitų metų derliui sėjamos rūgštynės, o sodinamos paprikos ir
pomidorai.

Remiantis mėnulio kalendoriumi palankios dienos baklažanų, moliūgų, aguročių sodinimui yra birželio 21–24 d., agurkams ir kukurūzams 10–11 d., žirniams ir pupelėms 17–20 d., kopūstams ir špragams 17–20 d., bulvėms 21–24 d., morkoms ir pastarnokams 27–28 d., saldiesiems pipirams 19–20d., krapams ir kmynams 10,11,15,16,19, 20 d., ridikėliams 24, 27–28 d., salotoms ir špinatams 10,11 d., pomidorams 19–20 d.

Būtiniausi darbai

Birželio mėnesį atsigavus gamtai pats metas naikinti piktžoles. Labai svarbu naikinti ant komposto krūvų beįsikuriančias piktžoles, kol jos nesubrandino sėklų. Taip pat atidžiau reikia stebėti vietas, kuriose ima augti dilgėlės, usnys, dirvinės našlaitės. Šakniavaisių pasėlius purenti pradėkite nuo 3–5 cm gylio, vėliau iki 12–14 cm. Tai pagerins dirvožemio oro apykaitą ir augalų mitybos sąlygas.

Daug nervų sugadina ir kiti kenkėjai, bet atminkite auksinę taisyklę – esant aukštesnei kaip 25 laipsnių temperatūrai, jokių cheminių preparatų naudoti negalima.

Derėtų nepamiršti purenti ir mulčiuoti dirvą. Kadangi šiuo metu pjaunama veja, nebūtina pirkti mėšlo ar durpių, dirvos paviršių galite padengti ir pačių nupjauta veja.

Daugiau apie vejos sodinimą ir priežiūrą.

Orui vis labiau šiltėjant svarbu daugiau dėmesio skirti ir daržovėms, kurios yra jūsų šiltnamyje. Šiltnamius būtina nuolat vėdinti, esant pastoviai aukštai temperatūrai, galite šiltnamį pašlakstyti kreidos ar kalkių skiediniu. Daugiausiai šiltnamiuose auginamus pomidorus ir agurkus reikia tręšti, tam pravers 0,3 proc. azoto trašų tirpalai. Tačiau nepertreškite, nes kitaip daržovės taps neatsparios ligoms. 

Agurkai turi būti reguliariai laistomi ir laikomi ne žemesnėje nei 30 laipsnių temperatūroje dieną, ir ne žemesnėje nei 16 laipsnių naktį. Tačiau svarbu atminti, jog agurkai nemėgsta šalto vandens. Taip pat ir paprikos, baklažanai.

Lengviausiai auginami prieskoniniai augalai, kaip melisos, gelsvės, peletrūnai, nereikalauja daug dėmesio, tačiau birželio mėnesį neseniai pasodintų augalų dar neskabykite.

Ne vienas sode augina vynuoges, kriaušes ar obuolius. Birželio antroje pusėje apribokite vaismedžių aukštį. Taip pat patikrinkite perskiepytus vaismedžius – įskiepis jau turi būti prigijęs. Svarbu, kad jiems augti būtų sukurtos palankios sąlygos.

Daugiau apie vynuogių sodinimą ir priežiūrą;
apie obelų sodą – kaip išsirikti tinkamą veislę ir poskiepį;
apie vaismedžių genėjimą.

Auginantiems vynuoges derėtų žinoti, kad reikia palikti tik penkis lapus, bežiedžius ūglius galite apskritai pašalinti. Kriaušes reikėtų kuo daugiau laistyti, jei vyrauja karštas ir sausas oras, svarbu, kad vanduo pasiektų vaismedžio šaknis, tad šalimais medžio galite padaryti tarpus su kastuvu.

Tai metas, kai daugiau priežiūros reikia ir lepiosioms rožėms. Svarbu šalinti nužydėjusius žiedus, nes tai trukdo naujų formavimuisi. Nepamirškite šių sodo puošmenų tręšti. Geriausia, 30–40 g/kv.m.

Daugiau apie ekologišką rožių auginimą

Sėkite daugiametes gėles. Jei sėklų turite nedaug, sėkite į vazonėlius, o kad juose geriau laikytųsi drėgmė, vazonėlius įkaskite durpėse, pavėsyje.

Mano išsaugoti straipsniai