53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Birželio mėnesio darbai sode

Birželio mėnesio darbai sode, darže ir gėlyne

Birželio mėnuo – spartaus augalų augimo, lapelių skleidimosi mėnuo, todėl reikia pasirūpinti, kad vaismedžiai ir krūmai gautų daug šviesos, šilumos, vandens ir maisto medžiagų.

Nusiteikite darbams

Trys svarbiausi darbai darže ir sode – ravėjimas, drėkinimas ir purenimas. Tai padės užtikrinti, kad augalai gaus pakankamai vandens ir maistinių medžiagų.

Piktžoles reikia išrauti su visomis šaknimis, kad neataugtų. Ravėti patariama po lietaus ar laistymo. Naikinti būtina ir ant komposto augančias piktžoles. Kompostą perkasti, išsausėjusį – palaistyti.

Pasirodžius pirmiesiems daigams, šiek tiek papurenkite dirvą, daržovės geriau augs, joms bus lengviau maitintis, pagerės dirvos aeracija, taip pat sunaikinsite dalį piktžolių. Daigus reikia praretinti, kad jiems nepritrūktų vandens, saulės šviesos ir maisto medžiagų. Prieš tai rekomenduojama palieti dirvą, kad daigeliai lengviau išsirautų.

Per karščius daržoves reikia dažnai, o svarbiausia – gausiai laistyti, kitaip jos gali apkarsti. Daug drėgmės reikia kopūstams, salotoms, ridikams, špinatams, salierams, pomidorams, gerokai mažiau ­­– agurkams ir pupelėms. Išdžiūvusi dirva turi būti giliai drėkinama.

Būtina reguliariai laistyti šiltnamiuose augančius agurkus ir pomidorus, dažnai tręšti azoto trąšų tirpalu, šiltnamį vėdinti ir palaikyti tinkamą (15–30 laipsnių) temperatūrą.

Daržas, sodininkas
Daržas, sodininkas
Shutterstock nuotr.

Skurdžias daržoves reikėtų patręšti mineralinėmis trąšomis, tačiau svarbu nepersistengti.

Gėlių lysves taip pat reikia patręšti, laistyti, ravėti ir purenti (po lietaus). Vegetacijos laikotarpiu gėles gali apnikti ligos, užpulti kenkėjai, todėl nepakenktų profilaktika – pavyzdžiui, purkšti fitoncidinių savybių turinčių augalų (daugelio laukinių augalų, kai kurių gėlių, daržovių ir beveik visų prieskoninių augalų) nuovirais. Gėlynų augalai tręšiami mineralinėmis trąšomis, galima dar palaistyti natrio ir fosforo turinčiomis trąšomis. Rožės ir chrizantemos gausiai tręšiamos mineralinėmis trąšomis ir karvių mėšlo tirpalu. Išravėjus gėlyną patariama išpurenti ir pamulčiuoti dirvą.

Pastebėjus, kad lysvėse įsiveisė kurklių, gerai sudrėkinus dirvą ar po stipraus lietaus jas pabarstyti metafoso milteliais.

Birželį sodo augalus ima naikinti įvairių vabzdžių lervos, amarai, erkės. Požymiai, kad sode įsikūrė kenkėjai – susiraukšlėję lapai, išmarginti dėmėmis. Svarbu ne tik kovoti su pačiais kenkėjais, bet ir sunaikinti kenkėjų pažeistas vaismedžių numestas vaisių užuomazgas.

Sėja ir sodinimas

Birželis – paskutinis daržovių sėjos mėnuo. Mėnesio pradžioje sėjami burokėliai, morkos ir ridikai, žiediniai ir gūžiniai kopūstai, krūminės pupelės, lapinės salotos, pakartotinai – špinatai, krapai. Birželio pradžioje taip pat galima atsėti nuskurdusius agurkų daigelius. Į mineralinėmis trąšomis patręštą žemę sodinami pomidorai. Antroje birželio pusėje sodinami vėlyvieji ropiniai kopūstai. Žirnius galima sėti visą birželį, bet pasėti anksčiau duos didesnį derlių.

Birželio mėnesį sėjamos daugiametės gėlės, o į nužydėjusių gėlių vietą, kai nebegresia šalnos – vienmetės. Tai vasarinės šilumą mėgstančios gėlės – serenčiai, begonijos, petunijos, nasturtos ir t. t. Mėnesio pabaigoje sėjamos dvimetės gėlės, tokios kaip saulutės, našlaitės, neužmirštuolės, gvazdikai ir kt.

Mano išsaugoti straipsniai