Kuo didesnis sklypo plotas – tuo daugiau sprendimų, kaip išnaudoti jį funcionaliai, gražiai, kūrybiškai. Sodybų savininkams žiema – pats tinkamiausias metas pasiruošti, apsvarstyti, suplanuoti būsimus darbus. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Rasa Laurinavičienė ir Ingė Auželienė dalinasi keliais patarimais, ką galima nuveikti dabar.
Augalų dizainas – žiemą
Nors ir kaip netikėta, Rasa Laurinavičienė teigia, kad dabar idealus metas planuoti augalus ir viską, kas susiję su žaliuoju sezonu. Statiniai ir sumedėję augalai sudaro sklypo vertikales, jie suteikia struktūros, kuri matoma ištisus metus. Vėliau pavasarį šie augalai apauga lapais, o ir kiti dygsta, pražysta ir užmaskuoja tos struktūros trūkumus. Jei nepatinka vaizdas, ieškome priežasčių, tačiau augalų gausa, spalvos dažnai trukdo rasti sprendimą.
Žiemą sklypas mažiausiai užpildytas, todėl labai gerai matosi, kur yra atsiradęs tarpas, kurį reikės pataisyti pavasarį – pasodinti medelį ar kitą struktūros suteikiantį augalą.
Be to, šiltuoju sezonu spalvos traukia akį ir sunku suprasti, kodėl kartais augalų derinys nedžiugina. R.Laurinavičienė kursuose moko nusifotografuoti augalų kompoziciją ir peržiūrėti ją juodai baltą: tada spalvos neblaško ir aiškiau matome augalų, žiedynų formas, išsidėstymą. Panašiai yra ir žiemą, kai aplinka jau savaime juodai balta.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip žiemą patiems skiepyti vaismedžius patalpoje?
Kaip gelbėti kambarines gėles nuo šildymo poveikio?
Skubėkite apsaugoti vaismedžius nuo šalčio
Geriausias laikas planams
R.Laurinavičienė atkreipia dėmesį, kad pavasarį, kai saulė sušildys žemę, jau nebus laiko planavimui. Kad išvengtume chaotiškų sprendimų ir nepamatuotų pirkinių, dabar verta ieškoti idėjų, pasipaišyti augalų planelį, užsisakyti augalus iš augintojų.
Jei nuspręsite, kad norite profesionalių želdintojų pagalbos, galite kreiptis į juos dabar ir dar galite spėti pasiruošti pavasario sezonui. Dažnai kreipiamasi jau atėjus pavasariui, tačiau tada užtrunka planavimas, projekto kūrimas, sklypo paruošimas, tad gali būti, kad sodinimas prasidės tik antroje vasaros pusėje ar rudenį.
O dabar – stebėkite aplinką, analizuokite savo augalų derinius, peržiūrėkite nuotraukas, jei anksčiau fotografavote, ieškokite gražių pavyzdžių ir idėjų knygose, internete ir kursuose.
Darbai sodyboje
Kai kuriuos darbus, be planavimo, vis dėlto galime pasidaryti jau dabar. Ingė Auželienė pataria apeiti vaismedžius, patikrinti, ar vėjas nenuplėšė medžių apsaugos, ar aprišimai sveiki. Kai taip šalta, išalkę kiškiai gali pridaryti bėdos. Pėdutės sniege gali išduoti, kad po aprišimais įsimetė pelės.
Jei daugiau pasnigs, R.Laurinavičienė primena nupurtyti sniegą nuo spygliuočių, kad svoris šakų nenulaužtų. Apdenkite augalus agrodanga, kuriems tai būtina, jei to dar iki šiol nepadarėte, ypač spalvotus spygliuočius ir visžalius (pavyzdžiui, buksmedžius). Vasario mėnesį, kai labiau sušyla oras ir išsiskiria medžių sultys, lepesni augalai gali nukentėti, nes sunkiai pakenčia temperatūrų skirtumus.
Saulėta žiemos pabaiga ir ankstyvas pavasaris – kritinis momentas jūsų sodybos rožėms. Ne tiek nuo šalčio, kiek nuo temperatūros perkryčio gali net susproginėti stiebai. Tad pasiruoškime ir būtinai apdenkime.
***
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 100 Lt vertės prancūziškos kosmetikos gamintojos “L’Occitane” dovanų čekį.