Švenčių dienomis puansetijos ant stalo ar palangės savo ryškiai raudonos ir žalios spalvų deriniu kuria šventinę nuotaiką. Ryškios ir spalvingos puansetijos yra neatsiejamos nuo Kalėdų laikotarpio. Šios gėlės suteikia daugybę šventinio dekoravimo galimybių. Jas išlaikyti ir prižiūrėti nėra lengva, tad svarbiausiais patarimais dalijasi „Ermitažo“ ekspertė Kristina Zmejauskienė.
Pirmieji žingsniai
Įdomu tai, kad gamtoje puansetija (arba dar kitaip vadinama karpažole) užauga iki 3–4 m aukščio. O kambariuose puošniausiosios karpažolės gali užaugti iki 1,5 m. Ne paslaptis, kad didžiausia augalo puošmena – raudoni pažiedlapiai, kuriuos nežinant galima supainioti su žiedais. Iš tiesų, šios pažiedės laikomos kur kas gražesnėmis nei tikrieji žiedai, kurie yra smulkūs, išaugantys pažiedžių centre. Svarbu žinoti, kad įvairių rūšių karpažolių pažiedlapiai gali būti įvairių spalvų – baltos, rausvos ar rožinės. Tačiau tikriausiai pastebėjote, jog Lietuvoje dažniausiai parduodamos raudonos spalvos gėlės.
Puansetijos yra jautrios šalčiui, todėl nusipirkę šį augalą, stenkitės parnešti jį namo kuo geriau apsaugoję nuo šalčio ir vėjo. Dažniausiai parsinešus puansetiją iš parduotuvės bent keli gėlės lapai pagelsta ir nukrenta. Dėl to nerimauti nereikėtų – taip augalas reaguoja į naujas gyvenimo sąlygas.
Raskite idealią vietą
Augalas yra šilumamėgis, tad puansetiją reikia saugoti nuo šalto skersvėjo ar oro. Tinkamiausia vieta puansetijai – šviesi, ir nors augalas mėgsta šilumą, tačiau jį reikėtų laikyti šešėlyje ir saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Tiesa, galite parinkti į pietus orientuotą palangę, tačiau neprispauskite augalo prie šalto lango stiklo – tai gali pakenkti lapams. Optimaliausia temperatūra žydėjimo metu yra 16-20 ⁰C – tokioje erdvėje puansetija jus džiugins ilgiau.
Laistymas
Puansetijas reikia reguliariai laistyti ir palaikyti tolygią drėgmę. Tai reiškia, kad žemė turi būti drėgna, bet ne šlapia. Šis augalas negali perdžiūti, tačiau taip pat ši gėlė ir neturi mirkti vandenyje, todėl vos palaistę išpilkite iš lėkštutės nutekėjusį vandenį. Rekomenduojame šias gėles tręšti kas 2 savaites žydintiems kambariniams augalams skirtomis trąšomis.
Kaip puansetijas vėl priversti žydėti
Jeigu pasibaigus kalėdiniam laikotarpiui puansetijas tinkamai prižiūrėsite, galite priversti jas vėl pražysti. Laistykite jas iki pavasario vidurio, tada leiskite išdžiūti ir stiebams susitraukti. Laikykite vėsiai. Pavasario pabaigoje nupjaukite stiebą, palikdami virš dirvožemio vos penkis centimetrus, tuomet persodinkite į naują vazoną. Gerai laistykite ir laikykite šiltai, o kai pasirodys naujos atžalos, tręškite kambariniams augalams skirtomis trąšomis.
Po mėnesio perkelkite augalą į pavėsingą vietą, vidurvasarį nuskabykite šoninius ūglius, tada vėl parneškite į namus. Padėkite puansetiją saulėtoje vietoje, reguliariai laistykite ir tręškite. Nuo rudens vidurio augalą nuo 17 valandos iki 8 valandos laikykite visiškoje tamsoje. Netrukus jis sukraus žiedus ir pradžiugins jus ryškiomis spalvomis.
Svarbu žinoti! Šių gėlių išskiriamos sultys, kurios primena pieną, yra nuodingos. Jos nesikaupia augalo paviršiuje, tad tiesiog auginant gėlę, didelės rizikos nėra. Visgi genint ar persodinant galima užsidėti pirštines, kadangi karpažolių sultys dirgina odą, akis, burnos gleivinę. Be to, puansetijas reikėtų saugoti nuo naminių gyvūnų ir mažų vaikų.