Statydami svajonių namus, jeigu galimybės leistų, dažnas iš mūsų įsirengtų bent jau pilį, kur atvykusiems svečiams būtų galima išskirti kelis kambarius, o saulėtais rytais mėgautis pusryčiais kur nors bokšto viršuje. Tačiau praktiškai tai įvertinę (dažniausiai lemia šildymo kaina bei faktas, kad tektų samdyti nemažai aptarnaujančio personalo), apsistojame ties 1-3 aukštų namais. Namo aukštingumo pasirinkimą lemia keli svarbūs veiksniai, tokie kaip turimo sklypo plotas ir name gyvenančių asmenų skaičius, tačiau jeigu galite laisvai rinktis, ar reikėtų mąstyti apie vienaaukščio namo statybas?
Pasiteiravome architektų, ką galėtumėme įvardinti kaip išskirtinius vienaaukščio namo bruožus ir kaip tokį namą reikėtų lyginti su dviaukščiu.
Architektas–projektų vadovas Antanas Jonauskis, UAB „Kupola“: „Vieno aukšto namelyje visi kambariai ir erdvės išdėliotos viename aukšte, nereikia įrenginėti laiptų, kurie kainuoja nemažai, tačiau toks namas turi didesnį pamatų ir stogo plotą, kuris taip pat daro įtaką statybai skirtiems finansams.
Rengiant vieno aukšto tokio namo projektą, pravartu turėti didesnį nei šešių arų sklypą. Vieno aukšto namas sklype užima daugiau vietos, todėl norint aplink turėti daugiau laisvos erdvės į tai reikėtų atkreipti dėmesį. Jeigu vieno aukšto namas yra didelis, jame atsiranda koridoriai, kurie įeina į bendrą plotą. Vyrauja nuomonė, kad vieno aukšto namas papraščiau pastatomas bei apšiltinamas, todėl jis neva turėtų būti ekonomiškesnis, bet tai nebūtinai yra taisyklė.
Dviejų aukštų name svetainė, darbo kambarys, virtuvė, san. mazgas, katilinės, paprastai išsidėlioja pirmame aukšte. Antrame aukšte tradiciškai įrengiamos miegamosios zonos. Tai galbūt suteikia daugiau privatumo atvykus svečiams, ar kai tiesiog norisi vienatvės. Taip pat sumažėja pamatų bei stogo plotas, tačiau atsiranda stiprenės perdangos tarp pirmo ir antro aukšto poreikis, be to, reikia įrenginėti laiptus, kurie daugelį gąsdina dėl savo įrengimo kainos, saugumo bei patogumo atėjus tam tikram gyvenimo tarpsniui ar sunegalavus. Neatmeskime to, kad sklype dviejų aukštų namelis irgi užima mažiau vietos.
Klausimas, kurį namą pastatyti pigiau, vertas ilgų diskusijų, nes kiek žmonių, tiek nuomonių. Kiekvienas prisitaiko sau projektuojamą namą pagal savo poreikius – vieni nori gražaus vaizdo per antro aukšto langą, kitiems smagiau, kai viskas yra viename aukšte. Vieni perka didesnį sklypą ir dėl to gali rinktis, kokį namą statys, kiti pradeda taupyti jau pirkdami sklypą ir mieliau renkasi dviejų aukštų namą. Manau kad namo aukštingumas priklauso tik nuo individualių poreikių ir norų“.
Architektas Marijus Surdokas, Gethouse.lt: „Didžiausias vieno aukšto namo privalumas yra paprastas namo naudojimas – judant iš vienos patalpos į kitą, nereikia vargti keliant kojas ant laiptų pakopų. Šį faktą pastaruoju metu pradeda vertinti vis daugiau individualių namų statytojų. Dažniausiai užsakomi yra 80–140 kv.m. vieno aukšto namų projektai, tačiau pasitaiko ir užsakovų pageidaujančių 460 kv.m. ploto namo, kuriame nebūtų nei vieno laipto.
Namų statytojams vienas svarbiausių pasirinkimo kriterijų yra namo kaina. Vieno aukšto name yra didesnis pamatų ir stogo plotas. Tad jeigu jūsų sklype yra blogi gruntai, arba norite brangios stogo dangos (pavyzdžiui, čerpių) – vieno aukšto namas jums bus brangesnis negu dviejų aukštų. Bet jeigu gruntai stiprūs ir renkatės pigesnę stogo dangą – jūsų statybos bus šiek tiek pigesnės: statybos metu nereikės montuoti tarpaukštinės perdangos – neišleisite pinigų perdangos plokštėms, jų montavimui ir krano nuomai; atliekant fasado apdailą, nereikės nuomotis pastolių –visus darbus galėsite atlikti stovėdami ant ožio; nereikės pirkti laiptų, kurie vidutiniškai kainuoja 2000–6000 eurų.
Namo estetinė fasadų išvaizda yra ne mažiau svarbi už naudojimo patogumą ir statybos kainą. Vieno auškšto namas nėra toks grakštus ir dominuojantis aplinkoje, kaip dviejų aukštų namas. Vieno aukšto namas yra tarsi aplinkos dalis, bet ne dominuojantis objektas. Jeigu norite turėti monumentalų, akis į viršų priverčiantį pakelti pastatą – jums reikėtų rinktis dviejų ar daugiau aukštų būstą“.
Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!