Daugybė žmonių statydami ar renovuodami savo namus dažnai daug nemąsto apie vieną labai svarbų aspektą – kaip dengti vidines sienas. Tūkstantmečius gyvavęs tinkavimas jau nebėra vienintelė alternatyva. Dabar vietoj ilgo laukimo, kol išdžius nutinkuotos sienos, galima rinktis greitesnį ir paprastesnį būdą – montuoti gipso kartono lakštus. Tačiau ar šis būdas geresnis? Ekspertų nuomone abu šie metodai turi tiek privalumų, tiek trūkumų.
Tinkavimo pranašumai
VGTU statybinių medžiagų katedros vedėjo profesoriaus Gintauto Skripkiūno nuomone, yra kelios priežastys, kodėl verčiau yra rinktis tinkavimą. Visų pirma, tvirtinant gipso kartono lakštus, tarp jų ir konstrukcinės sienos lieka tarpai. Šiuose tarpuose gali veistis kenkėjai ir pelėsis. Be to, naudojant tinką namuose galima sukurti geresnį mikroklimatą.
„Tinkas turi geresnį pralaidumą. Yra didelis vandens garų laidumas. Patalpoje drėgmė gali migruot, tuo tarpu gipso karto lakštų laidumas yra mažesnis. Taigi mikroklimatui patalpoje geriau yra tinkas. Ypač jeigu jis yra su kalkėmis, sudėtinis tinkas, gaunamas toks sluoksnis, kai kartu su konstrukcine siena susidaro geras drėgminis režimas ir palaikoma temperatūra“, – aiškino G. Skripkiūnas.
UAB „Knauf“ kompanijos techninis konsultantas Valdas Mozūras vardino ir kitus tinkavimo privalumus: visų pirma tinkuojant sienas namuose neprarandame erdvės, kadangi užtenka ir 1 cm tinko sluoksnio, kai tuo dengiant sienas sausuoju būdu bus prarasta apie 4 – 5 cm. Be to tinkavimas yra pigesnis.
Prof. G. Skripkiūnas pridūrė, kad su tinku namuose išgaunama geresnė akustika: „Akustikai reikalingas didelis tankis, didelė masė, tad mūrytos sienos akustika visą laiką bus geresnė nei gipso kartono pertvara su bet kokiu termoizoliaciniu sluoksniu. Be to, tokios sienos laikanti galia bus didesnė.“
Dar viena grėsmė kylanti su gipso kartono plokštėmis yra jų tvirtumas. Namuose elgiantis neatsargiai gana nesunkiai galima tokioje sienoje pramušti skylę, kai turint tinkuotas sienas taip neatsitiks.
Kada geriau rinktis gipskartonio plokštes?
Anot G. Skripkiūno, gipso kartonas yra pranašesnis, kai susiduriame su sienų nelygumais arba nekokybišku mūru. Norint išspręsti šias problemas tinkuojant, reikės ne vieno tinko sluoksnio, o tai užims daug laiko, kadangi reiks laukti, kol tinkas išdžius.
Taip pat rinktis gipskartonį verta planuojant statyti namuose pertvaras. Tada daromas karkasas, kuris užpildomas termoizoliacine medžiaga ir uždengiamas plokštėmis. Tai pigiau ir paprasčiau nei pertvaras mūryti.
V. Mozūras minėjo ir daugiau atvejų, kada verčiau vietoj tinkavimo rinktis gipso kartono plokštes: „Gali būti, kad pagrindas nėra tinkamas tinkavimui, kai tinkas tiesiogiai nesukimba su pagrindu. Tai gali būti metalas, medis. Arba gali būti pagrindas, kuris nėra stabilus. Tarkim senamiestyje yra namas, kurio sienos yra sutrūkinėjusios, tai toks pagrindas iš vidaus suplėšys ir tinką, nes šis negali suklijuoti sienos. Tokiu atveju palei tą sieną galima statyti nepriklausomą metalinį karkasą ir prie jo prisukti sausas gipso plokštes. Arba jei turime kokias metalines sijas, kurias reikia apdailinti, norisi jas paslėpti. Faktiškai jas galima tinkuoti, bet tai yra ganėtinai sudėtinga procedūra, todėl paprasčiau ir lengviau yra tai padaryti su gipskartonio plokščių surinkimu ir apsiuvimu.“
Kaip kitą gipso kartono plokščių privalumą V. Mozūras įvardino didesnę laisvę laviruoti kuriant interjerą. Iš šių plokčių galima sukurti laiptų, šonų, lubuose įmontuoti paslėptų šviestuvų. Tą įmanoma padaryti ir tinkavimo būdu, bet tai kur kas sudėtingesnis procesas.
Kalbėdamas apie garso izoliaciją V. Mozūras taip pat linkęs palaikyti gipso kartono plokštes: „Sausa statyba turi žymiai didesnes galimybes izoliuoti garsą, nes atsiranda galimybė įmontuoti vatą į ertmes tarp karkaso. Laviruodami įvairiais gipso plokščių tankiais, laviruodami vatos kiekiu, laviruodami profilių pasirinkimo galimybėmis mes galime išgauti ganėtinai didelius garso izoliacijos rodiklius garso. Be to galime išgauti efektyvų darbo laiką, nes nėra jokių džiūvimo procesų ir viską įvertinus galime gauti daugiau naudos nei su tinkavimu.
Be to, kalbėdamas apie akustiką, V. Mozūras buvo kiek kitokios nuomonės nei prof. G. Skripkiūnas. Anot įmonės technologo, naudojant sausą statybą ir specialias gipso kartono plokštes yra paprasčiau sumažinti aidą nei dirbant su tinko sistemomis.
Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!