53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Gaminių iš vilnos priežiūra: kaip išvalyti dėmes ir panaikinti specifinį kvapą?

Gaminių iš vilnos priežiūra: kaip išvalyti dėmes ir panaikinti specifinį kvapą?

Vilna – viena stebuklingų gamtos dovanų, bene geriausiai saugančių nuo žvarbaus oro. Dar mūsų protėviai vilna slopindavo skausmą, įveikdavo uždegimus, stiprindavo organizmą. Ši medžiaga nepraranda populiarumo ir dabar. Vilna puikiai praleidžia orą, sugeria ir išgarina drėgmę, todėl palaiko pastovią kūno temperatūrą. Dėl šių unikalių savybių vilnonės antklodės bei drabužiai puikiai šildo žiemą. Tačiau natūralūs gaminiai reikalauja nemažai priežiūros. Kaip išnaikinti blogą kvapą, skalbti ir valyti vilną patarti sutiko UAB „Flokati“ direktorė Asta Kančelskienė ir UAB „Aurum Lana“ marketingo direktorė Vida Dauderienė.

Kvapas simbolizuoja kokybę

Vilnos gaminiai, kaip ir daugelis natūralių gaminių (pavyzdžiui, oda) turi specifinį kvapą. Jį visiškai išnaikinti neretai yra labai sudėtinga.

Anot A. Kančelskienės, jei naujas vilnos gaminys skaniai kvepia, verta suabejoti jo kokybe. Jei vilnos kvapas atrodo per stiprus, tokį gaminį patariama vėdinti sausoje aplinkoje, saulės atokaitoje. Jei esate ypač jautrus vilnos kvapui, patartina gaminį išskalbti ar išvalyti.

Tuo tarpu V. Dauderienė prasitarė, kad jei vilnos gaminys skleidžia ypatingai aštrų specifinį kvapą, tai gali reikšti, jog jis pagamintas iš nelabai aukštos kokybės vilnos (nepakankamai gerai apdorotos).

„Vilnos kvapas turi būti šiek tiek juntamas, kitaip galima suabejoti, ar tai tikrai yra 100% vilna. Kvapas paaštrėja padidinto drėgnumo patalpoje ar, pavyzdžiui, lietingu oru, kai naudojame gaminį lauke.

Kvapas sumažėja išvėdinus vilnonį gaminį gerai vėdinamoje patalpoje ar vasaros metu lauke, pučiant vėjeliui, o taip pat jį išskalbus, jei reikia, – net kelis kartus“, – patikino specialistė.

Skalbimas – 30 laipsnių temperatūroje

Ji informavo, kad vilnonė patalynė nemėgsta dažno skalbimo. Tačiau jei tai būtina padaryti, geriau gaminius skalbti rankomis.

Jei jau skalbiama skalbimo mašinoje, temperatūra turi būti ne didesnė kaip 30 laipsnių. Per karštame vandenyje gaminys gali susitraukti.

Reikia naudoti tik skystą skalbimo priemonę su lanolinu, nes skalbimo milteliai sunkiai išskalaujami iš vilnos gaurų, o lanolinas atstato plauko riebalus.

Skalbti ir skalauti reikia vienodos temperatūros vandenyje, nes nuo temperatūros pokyčių gaminys taip pat gali susitraukti.

Išskalbus rankomis reikia gaminį padžiauti vonioje, o po to jį išdžiovinti patiesus ant džiovyklės – vasarą lauke, pavėsyje, netiesioginiuose saulės spinduliuose, o žiemą – kambaryje.

Gali išgydyti ligas

Pasak, A. Kančelskienės, vilna yra ypatingai naudinga visiems žmonėms. Vos gimusiems kūdikiams patariama užmauti vilnos kojinaites, nes jos skatina mažylio kraujotaką ir neleidžia kojytėms sušalti.

Neišnešioti kūdikėliai guldomi ant vilnonių paklotėlių. Miegodami vilnonėje patalynėje vaikai mažiau serga alerginėmis bei kvėpavimo takų ligomis, vilna vaikus saugo ir nuo bronchito.

Vilkint natūralios vilnos gaminius kūdikio odelė neprakaituoja, todėl neatsiranda erzinančių žaizdelių.

„Vilnonė patalynė septynis kartus geriau nei tradicinė sugeria prakaitą ir jį išgarina, todėl žmogus miegodamas jaučiasi puikiai.

Taip pat ji it gyva, palaiko malonią šilumą: kai karšta, vilnos plaukeliai pasišiaušia ir praleidžia orą, kai šalta – priglunda ir šildo.

Be to, vilnoniuose siuviniuose nesiveisia dulkių erkės ir kiti mikroorganizmai, todėl vaikai ir jautrūs suaugusieji rečiau serga alerginėmis ir kvėpavimo takų ligomis.

Tyrimais įrodyta, kad vilnos riebalai (lanolinas) ne tik apsaugo vilną nuo teplumo, bet ir malšina sąnarių, stuburo bei kitus skausmus, padeda išvengti inkstų ir širdies ligų, gerina kraujotaką.

Be to, vilnonė patalynė dėl savo jaukumo teigiamai veikia ir psichinę sveikatą, malšina stresą. Todėl miegodami vilnonėje patalynėje tiesiog geriau pailsime“, – pasakojo specialistė.

Dėmių valymas pagal specialistes

Alaus dėmės
Alaus dėmę valykite vyno acto ir vandens tirpalu. Po to pamirkykite ir išskalbkite skalbimo priemonėmis turinčiomis balinančių medžiagų.

Aliejinių dažų dėmės
Pavalyti dėmę dažų tirpikliu, audinį pamerkti ir išskalbti.

Emulsinių dažų dėmės
Kol dažai dar drėgni, plaukite dėmę šaltu vandeniu. Jei dažai jau išdžiuvę – pavalykite dėmę dažų tirpikliu, pamirkykite ir išskalbkite.

Kavos ir arbatos dėmės
Skalbkite audinį skalbimo milteliais su balinančiomis medžiagomis karščiausiame vandenyje, kuris leidžiamas šiam audiniui skalbti.

Jei dėmės dar nepavyko išsiskalbti, baltus skalbinius pavalykite 20 proc. vandenilio peroksido tirpalu (9 dalys vandens, 1 dalis peroksido). Po to dar kartą išskalbkite.

Kramtomoji guma
Suskaldykite ledo gabaliuką ir užberkite ant dėmės, susiurbkite, užpilkite tirpiklio, po keleto minučių nusausinkite. Pakartokite tai keletą kartų. Arba audinį įdėkite į šaldymo kamerą, palaikykite, išėmus pavalykite dėmę iš išvirkščiosios audinio pusės benzinu arba spiritu.

Kraujo dėmės
Pamirkykite audinį ar jo dalį su kraujo dėme šaltame sūriame vandenyje. Palaikius, išskalbkite 30-40 C temperatūros vandenyje.

Lūpų dažų dėmės
Ant dėmės uždėkite sugeriamojo popieriaus lapelį ir iš išvirkščios audinio pusės dėmę valykite vata suvilgyta benzinu, spiritu arba acetonu. Popierių dažnai keiskite. Po to audinį pamirkykite ir išskalbkite reikiamos temperatūros vandenyje.

Nagų lako dėmės
Dėmę sudrėkinkite nagų lako tirpikliu, pamerkite ir išskalbkite. Būkite atidūs, nes ne visus audinius galima apdoroti nagų lako valikliu.

Valiklio negalima naudoti naikinant nagų laku padarytas dėmes sintetinio pluošto (acetato bei triacetato) audinyje.

Pelėsių dėmės
Sudrėkinkite dėmę citrinos sultimis ir lygintuvu lyginkite per drėgną medžiagą. Po to audinį išskalbkite reikiamos temperatūros vandenyje.

Pomidorų padažo dėmės
Dėmę pamerkite šiltame glicerino tirpale (1 dalis vandens, 1 dalis glicerino). Po to audinį išskalbkite.

Rašalo dėmės
Patrinkite rašalo dėmę kokia nors valymo priemone, nusausinkite ir pavalykite praskiestu vandenyje actu, vėl nusausinkite ir pavalykite praskiestu vandenyje amoniako tirpalu.

Nusausinkite amoniako tirpalą nuo audinio, pavalykite dėmę vandeniu ir po to išskalbkite audinį reikiamos temperatūros vandenyje.

Riebalų dėmės
Ant riebalų dėmės uždėkite sugeriamojo popieriaus lapelį ir iš išvirkščiosios audinio pusės pavalykite dėmę vata, suvilgyta spiritu. Pavalę išskalbkite audinį karščiausiame vandenyje, kuris leidžiamas šiam audiniui skalbti.

Vaisių dėmės
Išskalbkite audinį karščiausiame jam leidžiamame skalbti vandenyje. Jei vaisių dėmės jau yra išdžiūvę, tuomet drabužį pamirkykite šilto vandens ir glicerino tirpale (1 dalis vandens, 1 dalis glicerino) ir tada skalbkite.

Vaško dėmės
Neaštriu peiliu nugrandykite vašką nuo dėmės. Dėmę įdėkite tarp dviejų sugeriamojo popieriaus lapų ir lyginkite šiltu lygintuvu. Po to audinį suvilgykite spiritu, pamerkite ir išskalbkite.

Vyno dėmės
Užberkite ant vyno dėmės druskos ir palaukite apie 20 minučių. Tada nuvalykite druską kempine, pamirkyta skalbimo miltelių tirpale ir audinį išskalbkite reikiamos temperatūros vandenyje.

Žemės dėmės
Pamirkyti audinį vandenyje, į kurį įpilta truputį acto. Po to audinį išskalbkite karščiausiame vandenyje, kuris leidžiamas šiam audiniui skalbti.

Žolės dėmės
Suvilgykite dėmę spiritu ir išskalaukite muilinu vandeniu. Tada audinį išskalbkite.

Mano išsaugoti straipsniai