Ne tik mums, žmonėms, dėl dailios išvaizdos tenka pavargti. Kad gėlė įgautų norimą formą, jos augimas turėtų būti valdomas. Tai darome genėdami augalus. Nuo jo didele dalimi priklausys jų dekoratyvumas – žiedų gausa ir lapijos tankumas.
Tobulos formos
Geriausia genėti ankstyvą pavasarį, kambariniam augalui vos pradėjus intensyviai augti. Jei lauksime, kol jis užaugs – gaila bus pjauti. Galime gėlę genėti tuo pat metu, kai ją persodiname. Kai patrumpiname šaknis, reikia apkarpyti ir šakas, pašalinant dalį lapų, kad mažiau garintų drėgmę, kurios susilpnėjusios šaknys nebeįstengs prisisiurbti.
Pjaudami peiliu ar kirpdami žirklėmis nugenėkite per žiemą išstypusius ūglius, nuplikusius stiebus. Įrankiai turi būti gerai išgaląsti, kad nepažeistumėte šakelių. Geriausia pjauti įstrižai, keletą milimetrų virš pumpuro. Genėjant augalą svarbu išsirinkti tinkamą būsimų ūglių augimo kryptį. Pumpuras paliekamas toje ūglio pusėje, kurioje norima išauginti šakutę – dažniausiai išorinėje. Augalų žaizdeles reikia nusausinti, kad neliktų drėgmės, ypač tai svarbu sukulentams. Tinka sutrinti medžio anglies gabaliukai, jei neturite – gerai bus ir anglies tabletės. Fikusai, filodendrai, karpažolės išskiria sultis – tokias žaizdas reikia papurkšti vandeniu. Nereikia baimintis stipriai gėlę nugenėti – po to geriau vystosi šoniniai ūgliai, o vainikas įgauna reikiamą formą. Taip galima formuoti kalistemonus, kamelijas, kinrožes, lauramedžius, oleandrus, putinus, visus citrusinius augalus.
Daugelis gėlių žiedus krauna tik ant praėjusių metų ūglių, todėl tokių negenime. Anksti pavasarį genėkite augalus, kurie žydės vasarą. O jei gėlė žydėjo žiemą ir dabar vis dar pasipuošusi žiedais, ją genėkite tik kai nužydės.
Genėti galima visus augalus – net ir sukulentus. Rutulinio kaktuso, žinoma, nekarpysime, tačiau cilindro, kolonos formos kaktusus, opuncijas plokščiais stiebais galima dailinti nesibaiminant.
Kol šakelės jaunos
Kad daigeliai ar jauni augalėliai gražiai šakotųsi ir neištįstų, galima sulėtinti jų augimą į viršų nugnybant viršūnėles. Ant šakelės, kurią nugnybsite, jau turi būti bent trys lapai. Paprastai viršūnėlės nugnybamos virš pirmosios poros lapų, taip pašalinant stiebo augimo tašką. Jas galima nugnybti pirštais, tačiau geriau nukirpti aštriomis žirklutėmis. Toks formavimo būdas patinka fitonijoms, fuksijoms, margeniams, pilėjoms, tradeskantėms, zebrinoms.
Jaunystės eliksyras pasenusiam augalui
Genėjimas senesnius augalus atjaunina. Jei tikslas yra toks, reikia patrumpinti gėlės ūglius ne mažiau nei dviem trečdaliais, paliekant 2 – 3 pumpurus. Kuo intensyvesnis genėjimas, tuo aktyviau auga jaunos šakelės. Jei gaila labai žiauriai apkarpyti gėlę, galite daryti tai palaipsniui. Po tokio genėjimo nepamirškite augalo patręšti, nes jam teks augti greičiau nei įprastai, tad ir maisto medžiagų reikės daugiau.
Kas kenkia sveikatai
Būtina nugenėti visus pageltusius, nudžiuvusius, dekoratyvumą praradusius ūglius ir lapus. Vargani ir seni ūgliai dažnai tampa lengvu grybelių ir bakterijų grobiu, suteikia prieglobstį kenkėjams vabaliukams. Kita vertus, skursti augalas gali ne tik dėl senatvės, kaltininkas gali būti liga ar kenkėjai. Laiku jų nepašalinus negalavimas išplis ir pažeis net ir stiprų augalą. Nugenėti reikia visą pažeistą vietą, kartais net iki pat šaknų.
Dažniausios klaidos
X Jokiu būdu negenėkite palmių, nes nukirpus viršūnę augalas žus. O jos lapus galima apkarpyti.
X Negalima karpyti ir sukulento tukvio.
X Kai nukrenta lapas, toje pačioje vietoje jis niekuomet neatauga. Gali pradėti augti tik naujas ūglis.
Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!