Visos (beveik) orchidėjos mėgsta šviesą, tačiau negalime jų auginti vien tik ant rytinės ar vakarinės palangės: gal netelpa, gal kitur gražiau dera… Parinkti savo augintinėms tinkamai apšviestą vietą – svarbi, bet, laimei, ne pati sudėtingiausia užduotis.
Lapai – puikus rodiklis
Ant kurios palangės, o gal net toliau nuo ryškios šviesos įkurdinti orchidėją? Vienas paprasčiausių būdų (nors ne visada tobulai tikslus) sužinoti atsakymą – apžiūrėti orchidėjos lapus. Jie gali pasufleruoti, ar gėlė gauna pakankamai šviesos. Sveiko augalo lapai yra šviesiai žalios spalvos.
Jeigu jie tamsiai žali – šviesos stinga. Tokiu atveju orchidėją vertėtų perkelti ant vakarinės ar pietinės palangės. Jei lapai šviesiai gelsvi – šviesos akivaizdžiai per daug. Žinoma, pagelsti lapai gali ir todėl, kad yra seni ir savo amžių nugyveno, tačiau, jei geltonuoja jauni lapeliai, akivaizdu: augalui blogai. Patraukite jį į pavėsingesnę vietą: galbūt skursta tik dėl pernelyg kaitrių tiesioginių saulės spindulių.
Tiesa, tokius lapų pokyčius pastebėsite tik tada, kai savo orchidėją jau gerai pažinosite. Parenkant vietą naujai gėlei į ją teks įsižiūrėti atidžiau.
X Saulės šviesos labiausia ištroškusios orchidėjos, turinčios plonus siaurus ar kardo formos lapus.
X Šiek tiek mažiau šviesos reikia turinčioms gumbus ir kietus storus odiškus lapus.
X Lengviausiai šviesos stygių pakelia orchidėjos be gumbų plačiais odiškais lapais arba švelniais minkštais: jos kilusios iš kraštų, kur retai patenka tiesioginiai saulės spinduliai.
X „Juvelyrinėms“ orchidėjoms, žavinčioms ne žiedais, o margais lapais (tamsiai žaliais su sidabro ar aukso spalvų gijomis), saulėtos vietos nereikia: natūraliai jos auga po medžiais, po lapais.
Saulė – ir draugas, ir priešas
Priklausomai nuo rūšies orchidėjos mėgsta augti pavėsyje, šviesioje arba labai šviesioje vietoje. Tačiau nė vienai nepatinka tiesioginiai kaitrios saulės spinduliai. Saulė, ypač atsispindinti nuo stiklinių paviršių, gali per kelias valandas nudeginti gėlės lapus – atsiras rudų dėmių. Beje, laikui bėgant jos neišnyks. Dar blogiau, jei dėl to pagelsta ir nukrinta visi lapai. Pavojingiausia – ankstyva pavasario saulė, nes gėlės dar pripratusios prie ilgą laiką trukusios tamsos. Itin atidžiai stebėkite į lauką išneštus augalus, kad jų nepasiektų kaitrūs spinduliai. Iš pradžių tegu būna pavėsyje, o įsibėgėjus vasarai, kai bus apsipratę, rytinė ir vakarinė saulė žalos nepadarys.
Nuo kaitrių saulės spindulių savo augintines apsaugoti nelabai sudėtinga. Gerokai labiau jos nuliūsta, kai nuo spalio pabaigos iki vasario pradžios šviesos stinga. Kad augalas išgyventų, jam gali reikėti papildomo apšvietimo.
Daugiau patarimų:
Išbandyta: kaip priversti orchidėją žydėti;
Orchidėjų priežiūra pavasarį.
Tinkama palangė
Ryškiausią šviesą mėgsta vandos, cimbidžiai, kai kurie dendrobiai ir laišvos. Jiems ir kitiems šviesiamėgiams augalams pietinė palangė ar saulėta vieta lauke tikrai nepakenks.
Vidutinės šviesos mėgėjomis galima vadinti daugelį orchidėjų: liežuves, katlėjas, ertmenes. Namie joms tinka rytinė pusė su priedanga nuo kaitriausios saulės vidurdienį. Žiemą tokia priedanga nebūtina.
Menkai apšviestuose kambariuose gali augti falenopsiai, žalialapės (neišmargintos raštais) raibuolės, ludisijos, masdevalijos, kai kurie liežuvių hibridai, liaudyje dar vadinami kambrijomis. Šioms gėlėms tinka rytinės ir vakarinės palangės: pavasarį ir vasarą nors 4 valandas jos turėtų gauti tiesioginių nekaitrios rytinės saulės spindulių.
Universalūs patarimai
X Šviesiau, nei atrodo… Šviesių atspalvių sienos padidina šviesos kiekį ją atspindėdamos, o tamsių – ją sugeria.
X Mažiau, nei atrodo… Neturėtume gėlės laikyti toli nuo lango: nors mūsų akimis visas kambarys atrodo beveik vienodai šviesus, tačiau orchidėja, laikoma daugiau nei du metrus nuo lango, šviesos gauna nepakankamai.
X Paprastas stiklas praleidžia daugiau šviesos nei plastikiniai langai.
Priminimas
Kai kurios orchidėjos, pavyzdžiui, kilnieji dendrobiai (Dendrobium nobile) kasmet gali numesti dalį lapų ar net visus. Prieš pradedant jaudintis reikėtų pasitikrinti, gal auginamai orchidėjai tai – natūralus gyvenimo įvykis ir nereikia jos trikdyti nešiojant iš vienos vietos į kitą.
Daugiau patarimų:
Kaip reikia laistyti orchidėjas;
Kaip greitai atgaivinti orchidėją.
Nedarykite klaidos!
Naujų lapų dydis (palyginti su senaisiais) taip pat suteikia informacijos apie orchidėjos augimo sąlygas. Jei falenopsių ar vandų nauji lapai auga didesni už senuosius, galime manyti, kad gėlė patenkinta. Tačiau didesni nei anksčiau ir tamsiai žali cimbidžių lapai reiškia nepakankamą šviesos kiekį.
Dėmesio! Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir kovo mėnesio pabaigoje išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.