53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Puošnios gėlės

Puošnios gėlės, pramintos „angelų trimitais“

Brugmansijos vienos iš puošniausių, didžiuliais svyrančiais piltuvėlio formos, baltais, geltonais, oranžiniais ar net raudonais žiedais žydinčios gėlės, dažnai vadinamos „angelų trimitais“. Kaip jas prižiūrėti, kad kasmet aplinką puoštų sodyboje, sode ar balkone, patirtimi dalinasi gėlių augintojas Daumantas Karpavičius.

Durnaropės giminaitė

Brugmansija (Brugmansia) drauge su durnaropėmis (Datura) priklauso bulvinių (Solanaceae) šeimai. Jos tuo pačiu panašios ir skiriasi. Durnaropių žiedai žvelgia aukštyn, o brugmansijų – žemyn. Visos brugmansijos kaip ir durnaropės dalys nuodingos, todėl saugokite vaikus ir kitus aplinkinius, kad nepakenktų jų sveikatai. Kaip dekoratyviniai augalai dažniausiai auginamos aukštoji (B. arborea), baltoji (B. candida), kvapioji (B. suaveolens) brugmansijos ir jų hibridinės veislės. Jos auginamos krūmo pavidalo, formuojami dailūs medeliai didžiuliuose vazonuose, nes lauke pas mus nežiemoja.

Puošnus žydėjimas

Vienu metu ant 3–5 metų augalo gali žydėti labai puošnių, stambių iki 25–50 cm ilgio ir 10–35 cm skersmens net iki 100 žiedų, kurie paros eigoje keičia spalvą ir kvapą. Žiedas žydi tik vieną dieną. Tad galima suprasti kiek augalas suformuoja vis naujų žiedpumpurių, kad kasdien spindėtų besiskleidžiantys nauji žiedų trimitai. Įspūdingi ir jų dideli, plaukuoti lapai.

Asmeninis albumas

Vasaros dienomis per karščius augalai dažniausiai apvysta, žiedai tik pusiau išsiskleižia ir švelniai kvepia, o vakare išryškėja jų neapsakomas grožis ir pasklinda dar ryškesnis aromatas. Žiedai maloniai, kartais net svaiginančiai, kvepia ir vilioja drugius, kurie su ilgais liežuvėliais gali pasiekti giliai žiede slypintį nektarą. Žydi ilgiau kaip mėnesį gausiai, vėliau ne taip gausiai. Prieš lietų žiedai susiskleidžia. Kad greičiau prasiskleistų nauji žiedai, nuvytę žiedai reguliariai išskinami, kad neformuotų vaisių.

Mūsų gėlių kolekciją papildė 8 naujos brugmansijų veislės, kurios skiriasi žiedų spalva, dydžiu, forma, pasvirimo kampu. Pilnaviduriais puošniais žiedais ir spartesniu augimu pasižymi ‘Double White’, ‘Double Yellow’, ‘Double Red’. Tuščiaviduriais stambiais trimitais ir gausiu žydėjimu stebina puošnios veislės: ‘Suaveolens Pink’ ir ‘Suaveolens White’. Veislės ‘Cordata White’ ir ‘Cordata Orange’ nuo kitų brugmansijų išsiskiria originaliais, ilgokais, vamzdelio formos, mažiau išsiskleidžiančiais žiedais. O norintiems kompaktiškesnių brugmansijos krūmelių, tikrai patiks mažesnio augumo, smulkesniais žiedais gausiai žydinti gražuolė – ‘Candida Yellow’.

Asmeninis albumas

Ką brugmansijos mėgsta?

Vieta. Brugmansijos auginamos dideliuose vazonuose, mediniuose kubiluose, puošia sodą, terasą ir balkoną žiedų spalvingais varpais. Į lauką keliauja tik gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, pasibaigus šalnoms. Mėgsta saulėtą ir šiltą vietą, apsaugotą nuo vėjo. Kad lengviau būtų prižiūrėti, augalą su vazonu (su keliomis skylėmis dugne) galima įkasti gėlyne.

Vazono dydis, substratas. Brugmansijos auga greitai, todėl vazonas parenkamas kuo didesnis. Pirmų metų augalui pakanka 10 litrų talpos indo, o 2–3 metų augalams reikės jau žymiai didesnio, 20–40 litrų. Indo apačioje įrengiamas drenažas – tinka keramzito gurvuoliai, stambokas žvyras ar kelios molinio vazono šukės. Šios gėlės mėgsta derlingą, purų, gerai orą ir vandenį praleidžiantį substratą. Galima paruošti kompostinės žemės ir nurūgštintos durpės mišinį (3:1) arba ant drenažinio sluoksnio supilti kompostinę žemę, paskui pilti lengvesnį durpinį substratą ir sodinti augalą.

Neturint komposto, galima sodinti tik į durpinį substratą gėlių auginimui ir papildomai įmaišyti lėtai tirpstančių (3–4 arba 5–6 mėn. veikimo) kompleksinių trąšų, 10 litrų substrato – jų reikės 30 g (vienas šaukštas 15 g). Jei augalas neišaugo labai didžiulis, pavasarį galima pakeisti tik viršutinį žemės sluoksnį derlingu kompostu arba durpiniu substratu su ilgalaikėmis trąšomis. Anksti pavasarį prieš sodinimą reikia išgenėti stiebus (jei tai nepadaryta iš rudens), ir jei reikia patrumti šaknis. Anksti pavasarį persodintą augalą galima laikyti šviesiame kambaryje arba šiltnamyje, tada anksčiau pradės augti ir anksčiau lauke pražys. Vasarą puikiai auga lauke, žiemoti augalai įnešami į patalpas.

Asmeninis albumas

Laistymas, tręšimas. Brugmansijos gausiai žydėdamos yra godžios drėgmei ir maisto medžiagoms. Vasarą karštomis dienomis išgarina daug vandens, laistomos kasdien, kad gerai įmirktų visas substratas ir šaknų pagalba vanduo pakiltų iki gražuolių žiedų. Vandens ir trąšų tirpalo pertekliaus padėkle ilgai nepalikite, nes gali pradėti pūti šaknys. Kas 5–7 dienas patartina tręšti kompleksinėmis trąšomis su didesniu kalio kiekiu. Jei augalams trūksta drėgmės ir maisto medžiagų, pradeda gelsti lapų pakraščiai, o vėliau pagelsta visa lapija.

Kad augalai būtų sveiki. Karštą vasarą brugmansijoms gali kenkti voratinklinės erkutės ir baltasparniai, todėl reikia purkšti vakare insekticdais kas 7-10 dienų. Rudenį augalus prieš įnešant į žiemojimo patalpą, būtina nupurkšti insekticidais – nimazaliu ar kt.

Formavimas. Auginant brugmansijas laisva krūmo forma, genėti ir formuoti tenka minimaliai, priklausomai ar augalo norime žemesnio, apie 1,5 m aukščio, ar aukštesnio – apie 3 m aukščio. Kuo stipriau augalą apgenint rudenį, pavyzdžiui, pašalinus 2/3 jų stiebų, brugmansijos ypač didelės neaugs, maždaug iki 1,5 m aukščio. Silpniau genint, bus aukštesnės.

Asmeninis albumas

Norint išsiauginti brugmansijos medelį, reikia pradėti formuoti jauną augalą dar pavasarį. Jei augalas turi kelis stiebus, paliekamas vienas, pats tiesiausias ir stipriausias, o likusius reikia nukirpti. Augimo metu šalinami nereikalingi išaugę šoniniai ūgliai ir iš šaknų išaugusios atžalos.

Iškasamos iš grunto. Šios gėlės, pasodintos tiesiai į žemę, gausiau ir ilgiau žydi, nes šaknys išauga galingesnės nei vazone ir augalus geriau aprūpina maisto medžiagomis. Rugsėjo mėnesį prieš šalnas iš lauko augalai iškasami ir sodinami į vazonus, kibirus ar sudedami į dėžes arba tiesiog šaknys įsukamos į polietileno plėvelę, kad jos neišdžiūtų, apipilamos durpėmis.

Shutterstock

Brugmansijos grunte augusios įkastos su vazonu ar kibiru iš žemės iškasamos kartu su indu, išlindusios šaknys nukerpamos ir įstatomos į didesnę dėžę ir įnešamos į žiemojimo patalpą. Taip pat galima išimti iš vazonų augalus, kuriuos ruošiatės pavasarį vėl sodinti į tą patį indą ir rudenį pakirpti šaknis. Brugmansijų šaknys pagrindinai išsidėsčiusios vazono pakraščiuose, nes ten gauna daugiau oro. Stambesnes pažeistas šaknų vietas patartina apibarstyti sutrinta medžio anglimi.

Žiemoja patalpoje. Rudenį brugmansijas įnešus su konteineriais ar dideliais vazonais į patalpą, patartina nupjauti 1/3–2/3 jų stiebų, o stiebus su atsišakojimu palikti. Geriausia augalus per žiemą laikyti vėsioje, 5–10 oC, šviesioje patalpoje, nurinkti nukritusius lapus ir retkarčiais palaistyti, tada vasarą gausiai žydės. Jei yra galimybė laikyti per žiemą brugmansijas erdvioje oranžerijoje ar kitoje vėsioje šviesioje patalpoje, tuomet nebūtina stipriai genėti.

Laikant šiltesnėje, 12–18 oC, patalpoje per žiemą numeta daug lapų. Tokioje aplinkoje geriau laikyti tik šilumamėgias jų veisles, jaunus augalus, kad nesuvystų, kartą per savaitę palaistyti.

Asmeninis albumas

Senesnius brugmansijų krūmus galima laikyti ir vėsiame (5–10 oC) rūsyje, sandėliuke ar garaže ir tamsoje. Vėsiame rūsyje augalai numes lapus. Kartą per mėnesį tokie augalai palaistomi, kad neperdžiūtų žemių gumulas. Stipriai apgenėtus krūmus, kada pašalinama 2/3 jų stiebų, sėkmingai galima išlaikyti 5 oC temperatūroje tik sausesniame rūsyje. Jei bus tamsioje patalpoje per šilta, brugmansijos augins iššviesėjusius ir ištįsusius ūglius ir vietoje žiemos poilsio, atvirkščiai – nusilps. Iš tiesų ir per šiltai išlaikytos brugmansijos atsigauna, tik vėliau pražysta. Jei iš rudens neapgenėjote augalo, tai pavasarį trečdaliu sutrumpinkite šakas, kad susiformuotų gražesnis vainikas.

Kaip dauginti? Brugmansijos dauginamos vegetatyviškai ir sėklomis. Pusiau sumedėjusiais, 10–15 cm ilgio, auginiais augalai dauginami pavasarį, kovą–balandį. Durpių ir smėlio (1:1) mišinyje arba durpių ir perlito (1:1) substrate 20–22 oC temperatūroje auginiai įsišaknija per 2–3 savaites. Vegetatyviškai padauginti augalai išlaiko augalų veislines savybes, o padauginti sėklomis išauga ne būtinai tokie pat kaip tėviniai.

Mano išsaugoti straipsniai