Šį dekoratyvų augalą, kuris gėlyną papuošia savo neįprastos apvalios formos, melsvo arba balto atspalvio žiedynais, gerai pažįsta bitininkai, kadangi jis yra itin medingas. Be to, kad bandrenis į kiemą pritraukia bites, jis dar pasižymi ir vaistinėmis savybėmis. Dabar pats metas jį pasisėti, todėl dalinamės pagrindinėmis šio augalo priežiūros ir auginimo ypatybėmis.
Bandrenis – astrinių šeimos augalų gentis, kilusi iš Viduržemio pajūrio šalių bei Pietvakarių Azijos. Gentyje yra net apie 100 rūšių, tačiau Lietuvoje auga tik viena – apskritagalvis bandrenis (lot. Echinops sphaerocephalus). Rečiau Lietuvoje yra auginamas žydrasis bandrenis.
Trumpa bandrenio charakteristika
Tai yra daugiametis augalas, kuris toje pačioje vietoje gali augti net iki 10 metų. Jis žydi liepos-rugpjūčio mėn.
Europoje jį mėgstama auginti kaip dekoratyvų gėlyno augalą, bitėms teikiantį daug žiedadulkių bei nektaro. Dalis žmonių taip pat labai vertina šio augalo vaistines savybes. Pavyzdžiui, kinų medicinoje bandrenis yra naudojamas kaip priešnavikinis preparatas, juo taip pat yra slopinami įvairūs uždegimai.
Kartais galima išgirsti žmones bandrenį vadinant ežiu. Toks augalo pavadinimas yra susijęs su jo žiedyno išvaizda, kuri primena susirietusį ežiuką. Jis yra rutuliškos formos, maždaug 5 cm dydžio. Pats augalas yra ganėtinai aukštas, jis pasiekia 1,5 m. aukštį. Lapai – plunksniški, dygliuotomis viršūnėmis, apatinė pusė plaukuota.
Auginimo sąlygos
Bandreniui geriausiai tinka saulėta vieta. Dirva turėtų būti gerai įdirbta, lengva, šiek tiek kalkinga. Taip pat labai svarbus yra geras drenažas, nes šis augalas šaltose bei šlapiose dirvose auga prastai.
Šis augalas nereikalauja ypatingos priežiūros. Jis išsiskiria tuo, kad jo beveik nepuola ligos bei kenkėjai. Taip pat, dėl vešlaus bandrenio žaliavimo, piktžolės yra nustelbiamos, todėl aplink jį beveik nereikia ravėti. Tik pirmaisiais metais rekomenduojama purenti tarpueilius ir naikinti piktžoles.
Bandrenis yra sėjamas pavasarį arba rudenį.