Lietuvos miestai ir miesteliai pasipuošę kalėdinėmis eglėmis, kurios viena už kitą puošnesnės ir įdomesnės, ir kurios tarsi rungtyniauja grožio konkurse. Dar daugiau žavesio šioms eglėms prideda sniego pusnys. O štai Jungtinės Karalystės sostinėje Londone puošiama net ne viena, o net keliolika didelių eglių, juk šis miestas yra milijoninis ir vienas iš didžiausių Europoje. Tad šį kartą pasigrožėkime gražiausiomis ir įdomiausiosmis Londono kalėdinėmis eglutėmis.
Pagrindinė miesto eglė pastatyta garsiajame Trafalgaro skvere, vienoje iš labiausiai turistų lankomoje vietoje Anglijoje. Šiemet šią eglę iškilmingai įžiebė Londono meras gruodžio 6 d. Viskas būtų puiku, bet pamačius eglutę daugeliui ne londoniečių atvimpa žandikaulis, nes atrodytų, kad pagrindinė tokio miesto kaip Londonas eglė turėtų būti pati ryškiausia ir ypatingiausia. Bet tai paprastų paprasčiausia miško eglė, kuri, palyginus su Vilniaus ar Kauno kalėdiniu medžiu, atrodo gerokai suvargusi.
Londoniečiai dėl to nesuka sau galvos, nes ši eglė turi savo istoriją: ją nuo 1947 m. kasmet dovanoja Norvegija, taip atsidėkodama už palaikymą Antrojo pasaulinio karo metu. Eglė iš Norvegijos miškų laivu atplukdoma į Londoną. Jos aukštis siekia apie 20 m., o papuošimai įprastai yra minimalistiškai skandinaviški, t. y., beveik jokių, tik vos kelios lempučių girliandos, kurių dienos metu beveik nesimato.
Ko gero, didžiausios pagrindinės Londono eglės puošmenos – tai aplinkui esanti unikali istorinė aplinka, admirolo Nelsono paminklas, Nacionalinės galerijos rūmai, įspūdingi fontanai bei visą parą plūstanti minia, kurią džiugina įvairūs gatvės menininkai – muzikantai, artistai, dailininkai bei išmaldos prašinėtojai.
Taip pat natūrali žaliaskarė pauošiama Covent Garden’o rajono centre. Ši eglė būna viena didžiausių Londone, „patuptyda“ į milžinišką medinį kubilą ir gausiai dekoruota spalvingomis lemputės bei blizgiais bumbulais. Šiais laikais Covent Garden rajonas garsėja įvairiais teatrais, operos ir baleto rūmais, stilingomis parduotuvėmis bei restoranais.
Juose dažnai galima išgirsti „gyvai“ dainuojant ar grojant, bet skirtingai nei Trafalgaro skvere Covent Garden restoranuose ir aikštėse pasirodo profesionalūs menininkai, džiuginantys minią tiesiog savo malonumui. Ne vien kalėdinė eglė kuria pakylėtą nuotaiką, bet ir kitos šventinės dekoracijos: originalūs šviestuvai, primenantys augalo amalo šakas, sidabrinės elnių figūros, gyvų gėlių kupini vežimai ir ypač kalėdinis turgus, kuris čia vyksta tradiciškai jau beveik 400 metų.
Viena iš originaliausių kalėdinių eglių puošiama Šv. Pankracijaus tarptautinėje stotyje (St. Pancras International). Jau tampa tradicija, kad ši stotis, iš kurios traukiniu galima pasiekti įvairias pasaulio šalis ir kur kasdien praskuba šimtai tūkstančių keleivių, kiekvienais metais stebina itin originalia kalėdine egle. Štai pernai ji buvo sukurta iš daugiau kaip 15 tūkst. gyvų gėlių žiedų. O šiemet misija sukurti ką nors nematyto buvo patikėta garsiai papuošalų ir kvepalų kompanijai „Tiffany & Co“. Eglė yra sukurta iš dviejų spalvų – baltos ir žydros, ją puošia daugiau nei 1500 dekoracijų.
Žydra spalva yra ne bet kokia, o būtent tokia, kurios spalvos dėžutėse įpakuojami šios kompanijos gaminiai. Tarptautiniame spalvų kataloge ši spalva ir vadinama tiffany spalva. Šalia eglės stovi milžiniškas judantis robotas ir pakylėjęs laiko kitą robotą, kuris „pila“ ant eglės „Tiffany & Co“ kvepalus. Iš tiesų, kartas nuo karto nuo eglės pasklinda kvepalų aromatas, o šalia esančiame paviljone galima pasikvėpinti „Tiffany & Co“ kvepalais.
Iš labiausiai lankomų Londono kalėdinių eglių dar būtų galima išskirti prabangiame Mayfair rajone esančiame viešbutyje „Claridge’s“ stovinčią eglę. Pernai čia kalėdines puošmenas kūrė garsus dizaineris Karl’as Lagerfeld’as, o šiemet – ne ką mažiau Anglijoje žinoma dizainerė Diane von Furstenberg. Tai netgi ne eglė, o meniškas kalėdinis medis. Jis aukštesnis nei šešių metrų aukščio ir viešbučio hole kyla viršun per visus tris aukštus. Medis papuoštas daugiau nei 8000 rankų darbo sidabriškai veidrodiniais lapais bei 150 mėlyno stiklo burbulais.
Ir lapai, ir burbulai yra širdies formos, nes ant sienos šio kūrinio autorė parašė, kad tai yra Meilės medis, šventų Kalėdų proga kviečiantis švęsti ne tik Kristaus gimimą, bet gyvenimą ir meilę. Sukurti Meilės medį menininkę įkvėpė tikėjimas meilės jėga, simbolizuojantis gyvenimą ir gamtą bei norint atkreipti dėmesį į astralinio pasaulio įtaką gyvenimui. Tad ant šio medžio šaknų ir šakų įkurdintos įvairių mitologinių būtybių ir gyvūnų skulptūros, o sienos aplink medį ištapytos žvaigždynais. O juk eglė, kaip amžinai žaliuojančio medžio simbolis senajame lietuvių tikėjime dažnai vaizduojama kaip Gyvybės arba Pasaulio medis: jo šaknys įleistos į žemę (į požemio pasaulį), kamienas tvirtai remiasi ant žemės paviršiaus, o šakos, ant kurių čiulba paukščiai ir skleidžiasi žiedai, tiesiasi dangun.
Dar viena išskirtinė kalėdinė eglė, kurią pamatyti atvyksta daugelis žmonių, stovi šalia „The Connaught“ viešbučio. Ją sukūrė britų dizaineris seras Michael Craig-Martin. Šis gyva ir vešli eglė papuošta gausybe elektrinių girliandų, kurias sudaro 12 tūkstančių mirgančių lempučių. Jos nuolat keičia spalvas, sukurdamos vis kitokį vaizdą. Įspūdį dar labiau sustiprina šalia esantis fontanas, kurio vandens paviršiuje atsispindi gausybė spalvotų šventinių lempučių. Be abejo, ši kalėdinė eglė įspūdingiausiai atrodo sutemus, ir žiūrėti į ją ilgai nepabosta, nes visą laiką ji vis kitokia.
Tad pasidairius į įdomesnes Londono kalėdines egles galiu pripažinti, kad Lietuvos miestų puošmenos tikrai niekuo nenusileidžia Anglijos sostinės eglėms, o kai kurios, pavyzdžiui kaip Vilniaus, Kauno, Širvintų ar kitų miestų šventinės eglės netgi pralenkia savo originalumu ar puošnumu.