Įrenginėjant sodą, daugeliu aspektų galioja tos pačios taisyklės, kaip ir namo įrengimui.
Pirmiausia dėmesys turi būti kreipiamas į keturis pagrindinius faktorius:
1. žemės, sklypo ypatybes;
2. numatomas sodo funkcijas;
3. asmeninį skonį;
4. sodo ir namo dydį bei stilių;
Žinoma, sodas nėra statiškas statinys, kaip namas, ir jis nuolat kinta, pirmieji pokyčiai gali pasirodyti praėjus vos savaitei po įrengimo, į visa tai taip pat reikia atkreipti dėmesį. Taigi, jeigu sugalvojote sklypą susitvarkyti ir susikurti patys, norime Jums duoti keletą patarimų, kaip susikurti lengvai prižiūrimą sodą.
Pavadinimas lengvai prižiūrimas sodas, tikriausiai daugeliui asocijuojasi su sklype vos keletu augančių augalų, kuriuose daugiausia vyrauja spygliuočiai, juk jie visada mažiausiai priežiūros reikalaujantys augalai. Tačiau tikrai taip nėra. Net ir lengvai prižiūrimi sodai gali atrodyti taip pat išvaizdžiai ir stilingai, kaip ir tie, kuriuos reikia nuolatos prižiūrėti.
Tokio stiliaus sodas tinka:
· užimtiems žmonėms, kurie nori gražaus sodo, tačiau neturi laiko pastoviai jo prižiūrėti;
· nemėgstantiems darbuotis sode, rinkti nuvytusius žiedus, ravėti, reguliariai laistyti;
· senyviems ar neįgaliems žmonėms;
Keletas idėjų
Lengvai prižiūrimuose soduose dažniausiai yra tik keli didesni ir įspūdingi augalai, kurie sudaro viso sodo akcentą. Pati rūšis ir tikslus augalų skaičius priklauso nuo asmeninio skonio ir laiko kiek galėsite skirti priežiūrai, nes vis tiek kažkiek jo skirti prireiks.
Žvirgždo ir akmenų sodus lengva prižiūrėti, ypač kai ten susodinti sausrai atsparūs augalai, pavyzdžiui, levandos, eraičinai, pajūrinė gvaizdė, flioksai ir daugybė kitų. Tokiame sode keli augalai gali vešėti keletą metų beveik be priežiūros. Nebent reiks pakarpyti per daug išsikėrojusius ar ne taip nuaugusius krūmelius – štai ir visa priežiūra.
Akcentui sukurti pasirinkti didesni spygliuočiai ir lapuočiai, kurie nereikalaus priežiūros, tačiau puikiai žaliuos.
Piktžolės per sunkų žvirgždo sluoksnį tikrai nelys, o be to, piktžolėms sustabdyti tiesiama speciali plėvelė. Prireikus naujus augalus galima nesunkiai pasodinti prapjovus plėvelėje skylę.
Dideli ir stambūs elementai mažose erdvėse atrodo dar įspūdingiau. Ant grindinio sumūryta paaukštinta lysvė, taip pat pristatyta nemažai didelių vazonų, pridėliota lauko riedulių. Pasigėrėjimo verti dideli augalai, tokie kaip – maumedis, pušys.
Įspūdžiui sudaryti nebūtinai būtina didelė erdvė. Pasirinkus tinkamą stilių ir dizainą galima net ir labai mažas erdves paversti įstabiomis. Žinoma, augalų nebus daug, kadangi ir pats plotas nedidelis, tačiau akcentui sukurti galima pasirinkti skirtingos tekstūros medžiagas. Mažus žvirgždo akmenėlius galima maišyti su stambiais rieduliais, pridėti bet kokį medinį elementą, kad ir vazoną, kuris skirsis ne tik medžiaga, bet ir aukščiu. Tiesios medinio vazono linijos kontrastuos su natūraliomis akmenų ir žvirgždo linijomis. Visam įspūdžiui sustiprinti reikės vos keleto augalų.
Žolės pakaitalai
Renkantis sklypo, sodo pagrindą žmonių nuomonės, poreikiai taip pat labai skiriasi. Vienų noras būna beveik visą turimą plotą išgrįsti, akmenimis arba trinkelėmis. Kitiems žalia veja yra neatsiejama sodo dalis. Jeigu norite žalio ploto, tačiau neturite laiko rūpintis veja, nesijaudinkite yra augalų, kurie puikiai gali pakeisti veją.
Samanos
Dažnai žmonės perka preparatus tam, kad išnaikintų samanas iš vejos, tačiau tai geras sprendimas vejos pakaitalui. Normali veja pavėsyje skursta, neauga, geltonuoja, o samanos priešingai – veši. Pasodinkite samanas drėgnoje, ūksmingoje vietoje, kur vejos žolė paprastai neauga. Taip plotelis bus sutvarkytas, visada žalias ir jaukus. Taip pat nesunkiai galite prisijaukinti ir miško samanas.
Čiobreliai
Ne tik žalias ir gražus, tačiau ir labai kvapnus. Jis tikrai patraukia dėmesį savo mažais kvapniais lapeliais. Yra tikrai nemažai čiobrelių rūšių, tačiau paprasti čiobreliai pievelei netiks. Geriausiai tam tinka šliaužiantysis čiobrelis (Thymus serpyllum). Nuotraukoje matote, kaip estetiškai atrodo pražydes čiobrelis.
Patarimas: sodinkite čiobrelius šonuose ir už suoliuko, jie puikiai gali augti tarplysviuose. Taip pat juos galite sodinti grindinio plokščių plyšiuose, įtrūkimuose.
Saulutės – ramunėlės
Jas nesunku auginti, pievelė atrodo labai gražiai, o vaikščiojant dar ir nuostabiai kvepės. Nereikia karpyti. Žinoma, ji ne tokia patvari, kaip veja, tačiau atrodo gražiai ir neįprastai. Nereikia užsėti didelių plotų, nes jos nepakenčia nuolatinio didelio mindymo, tačiau užsėti problematiškoms vietoms, šlaitams ar vietoms, kur bus mažiau mindžiojama tikrai labai tinka.
Dobilai
Kaip ir samanas, dobilus dauguma bando išvaryti iš savo vejos. Tam žmonės skiria nemažai laiko ir pinigų. Tačiau dobilai turi ir pliusų. Per sausras jie ilgiau žaliuoja ir tinka apželdinti plotams, kurie nelaistomi. Sudaro vientisą, tvirtą kilimą, kuris nedideliame plote atrodo labai dekoratyviai. Retkarčiais tokį kilimą reikia pjauti tam, kad pašalintumėte žiedus ir skatintumėte jų šaknijimąsi.
Gražu ir tvarkinga
Samanų ir šliaužiančiųjų čiobrelių nereikia prižiūrėti, o kitus pakaitalus, retkarčiais reiks nupjauti ar apkarpyti. Tuomet pievelė atrodys tvarkingai ir gražiai. Norint palaikyti tvarką, nepamirškite, kad retkarčiais reikia apkarpyti pakraščius, neleisti augalams plisti tolyn, kur jiems nereikia.
Keletas augalų veislių ūksmingoms (pavėsingoms) vietoms
Žiemės, mietveinės, apskritalapė uolaskėlė, šliaužiančioji vaisgina, kietavarpė viksva, gebenės.
Augalų veislės saulėtoms vietoms
Flioksai, čiobreliai, šilokai, karklai, sidabražlės, gubojos, cimbaliarijos, aubretės, vaistučiai.
Vietoj vazonų
Lengvai prižiūrimuose soduose, kad nereikėtų prižiūrėti žemės, dažniausiai dengia grindinys, žvirgždas, akmenys, kiliminiai augalai. Tuomet gali kilti pagunda visur pristatyti vazonų su gėlėmis, žydinčiais krūmais ar kitais augalais. Geriau atsisakyti šios minties.
1. Rekomenduojama sodinti per žvirgždą ar kitą dangą tiesiai į gruntą.
Vietoj to, kad statytumėte vazoną ar kitą indą su augalais, pagyvinkite didesnį plotą sodindami tiesiai į dirvą. Taip augalams bus daugiau erdvės augti, jų nereiks taip dažnai laistyti kaip vazone, išsiplėtusių augalų nereiks persodinti ar rauti iš vazono, kad kitiems užtektų vietos.
2. Sodinimas į grindinį.
Užuot statę vazoną, geriau išimkite kelias grindinio trinkeles ir atlaisvinkite vietą augalams. Priežiūra bus minimali, ir bus dar vienas originalus dizaino elementas.
3. Paaukštinti gėlynai.
Tai kur kas geresnis sprendimas negu vazonai. Juose kur kas daugiau žemės negu vazonuose, todėl ilgiau laikosi drėgmė ir per karščius nereikia kasdien laistyti. Vienas toks gėlynas gali būti kur kas išvaizdesnis už krūvą pridėliotų vazonų.
Geriausia iš anksto grindinyje palikti tarpus augalams, tai kur kas ekonomiškiau ir gražiau negu statyti vazonus, ypač jeigu norite didesnių augalų. Žinoma, vazonai taip pat geras sprendimas norint suteikti jaukumo terasai, tačiau jie reikalauja kur kas daugiau priežiūros.