53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Berniuko kambarys: patarimai prieš įrengiant

Berniuko kambarys: patarimai prieš įrengiant

Specialistai sutinka, jog puikiai įrengti vaiko kambarį – itin sunku. Juk reikia ne tik atsižvelgti į erdvę ir tėvų norus, bet ir išklausyti būsimo kambario gyventojo pageidavimus. Tačiau vaikui augant, keičiasi ir jo norai bei pomėgiai, todėl kuriant interjerą svarbu rinktis ne tik žaismingas, bet ir funkcionalias detales.

Pasak prieš metus 72 kv. m. trijų kambarių butą Vilniuje įsigijusių Alionos ir Daliaus Juozapaičių, auginančių du sūnus, greitu metu švęsiančius savo penkerių ir dviejų metų gimtadienius, vaikų kambario įrengimas jiems didelių rūpesčių nesukėlė.

Perka tik tai, kas reikalinga

„Pirmiausia išrinkome didžiausią kambarį ir nusprendėme, kad ten bus vaikų kambarys. O visą interjerą sugalvojome vaikščiodami po prekybos centrus, žiūrėdami, kas yra siūloma ir kas su kuo dera. Interjero dizainerių ar architektų nesamdėme. Konsultavomės tik dėl raidžių, kurios yra ant sienos. Mums patarė kokį dydį ir šriftą rinktis. Visą kitą išsirinkome patys. Medžiagas rinkomės pagal grožį, kainą ir kokybę“,  pasakojo D. Juozapaitis.

Kadangi jų įsigytas butas buvo apleistas ir neremontuotas, sutuoktiniai darė remontą visame būste. Jie stengėsi, kad vaikų kambario interjeras neišsiskirtų, tad grindų ir sienų apdaila – tradicinė. Tačiau apie vaikų poreikius galvojo iš anksto. Kadangi kambaryje augs du berniukai, buvo atsisakyta šviestuvo ir vietoj jo lubose įmontuotos lemputės.

„Norėjome, kad vaikams būtų patogu, kad jie ten galėtų žaisti. Todėl pakabinome ir krepšinio lanką. Žinoma, galėjome galvoti: o kam tos skylės sienoje? Po dešimties metų lanko nebereikės, tačiau jo reikia dabar“,  tai, kad vaikams reikia savo žaidimų kampelio pasakojo A. Juozapaitienė.

Jai pritarė ir vyras: „Dabar vaikai dar miega mūsų miegamajame, tad jų kambaryje nėra ir lovų. Kol nelanko mokyklos, neperkame ir stalo. Manau, kad reikia atsižvelgti į tai, ko vaikui reikia dabar, nėra prasmės kambario prikrauti nereikalingais daiktais.“

Turi atitikti poreikius

Anot interjero dizainerės Gustės Pocevičienės, kuriant vaikų kambarį, visų pirma dėmesį reiktų atkreipti į vaiko amžių, pomėgius ir charakterį. Tačiau ji patikino, kad kuriant kambarį berniukui ar berniukams derėtų vengti stereotipų: tik vyriškos spalvos, techninės ar sportinės dekoro detalės.

„Berniukų kambariuose dekoro motyvai, žaidimai, žaislai dažnai daugiau mažiau susiję su technika, todėl kurdami kambarį pasistenkite jame sukurti daugiau gyvybės. Naudokite jūros, kalnų, miško motyvus, žemėlapius ir kitką, kas susiję su gamta. Taip sukursite puikią aplinką berniuko turimiems žaislams – automobiliams, lėktuvėliams ir sujungsite kambarį į vientisą erdvę“,  pataria dizainerė.

Pasakodama apie galimas kambario spalvas dizainerė pabrėžė, kad lengviausia nepasiklysti jose, pasirenkant vieną pagrindinę, kelias šalutines ir vieną akcentinę spalvą. O renkantis kambario medžiagas ji pataria atkreipti dėmesį ne tik į žaismingumą, bet ir į kokybę bei saugumą. Pagrindinius baldus, tokius kaip lova, spinta, šviestuvas ar kilimas, G. Pocevičienė siūlo rinktis tvirtus ir kokybiškus, tačiau visa kita turėtų atspindėti vaiko pomėgius, tuo metu jam aktualius dalykus.

„Saugios ir patvarios medžiagos yra natūrali mediena, sertifikuotas ekologiškas plastikas. Nepatvaru, nesaugu – drožlių plokštės, rizikinga – stiklas, veidrodis. Jei berniukas labai aktyvus, tuomet atkreipkite dėmesį į tvirtinimo detales, jungimus, nes vaikai mėgsta užlipti ten, kur negalima: ant stalo, lentynos, įlįsti į spintą. Tačiau rinkdamiesi kokybiškus žinomų gamintojų baldus iš natūralaus medžio tikrai galėsite būti ramūs, nes baldai vaikams kuriami pagal aukštus saugumo standartus.“

Jeigu kambaryje auga du berniukai, G. Pocevičienė patarė nesistengti tik padalinti kambarį į dvi atskiras erdves, bet ir rasti tai, kas juos vienija: „Visų pirma paieškokite to, kas juos sieja ir pabrėžkite tai. Pavyzdžiui, šeima – pakabinkite bendrų šeimos fotografijų, kelionės – pakabinkite didelį žemėlapį ir kartu žymėkite aplankytas šalis, miestus ir t.t. Vizualiai erdvę galite atskirti naudodami skirtingus sienų dažų atspalvius, skirtingų atspalvių to paties rašto (arba skirtingų raštų, tos pačios spalvos) tapetus ar kitais originaliais ir derančiais tapetų deriniais. Taip pat galite atskirti patiesę skirtingus kilimus ar pastatę žaislų lentynėlę, širmą, dekoratyvinę užuolaidą. Galite įrengti žaidimų namuką, kuriame pasikeisdami galės susikurti savo asmeninę erdvę. Bet nepamirškite, kad kambarys yra vienas ir jis turi išlikti vientisas.“

Negalima pamiršti funkcionalumo

Su dizaino projektais dirbanti projektų vadovė Jolita Rimavičienė pritarė, kad atsižvelgti į vaiko pomėgius ir charakterį yra labai svarbu, tačiau patarė nepamiršti, kad svarbu ir kambario funkcionalumas – reiktų suprojektuoti bent tris zonas: darbo, miego ir žaidimų.

„Svarbiausia – funkcionalumas, todėl nepatartina įrengiant kambarį kreipti dėmesį tik į šiuo metu esančius vaiko norus. Nesirinkti per daug margų, dekoruotų paviršių su ornamentais, kurie laikui bėgant gali pradėti nebepatikti, ar likti per daug vaikiškais, įkyriai spalvotais“,  tikino projektų vadovė.

Jos nuomone, interjere turėtų vyrauti šiltos, pastelinės spalvos 
– nerėžiančios akies ir neerzinančios. Berniukams dažniausiai parenkami žalios, mėlynos spalvos atspalviai. Baldams taip pat galima rinktis neutralesnes spalvas, šviesų ar dažytą medį. Vaikui reikėtų parinkti kompaktiškus baldus, kurie yra talpūs, tačiau neužima labai daug vietos, kad praėjimai kambaryje būtų laisvi, taip pat būtų pakankamai laisvos erdvės žaidimams ir vaikas nekliūtų už nepatogiose vietose pastatytų baldų. Pasirenkant nedaug, bet kompaktiškų baldų, kurie pakankamai talpūs, sustatyti juos palei sienas ir palikti tuščios erdvės viduryje. Dar svarbi interjero dalis yra apšvietimas, vaiko erdvė būtinai turi būti šviesi, ar bent jau tinkamai apšviesta, ypač darbo vieta“,  – pasakojo J. Rimavičienė.

Mano išsaugoti straipsniai