53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Patarimai ieškantiems nuosavo būsto

Patarimai ieškantiems nuosavo būsto

Nuosavo būsto paieškos – itin sudėtingas procesas. Neretai svajonių būsto tenka ieškoti ilgą laiką. Investuojant nemenkus pinigus nudegti labai baisu. Kaip sumažinti nepasitikėjimą pardavėjais ir į ką atkreipti dėmesį renkantis nuosavą gyvenamąją vietą pataria nekilnojamojo turto specialistas Laurynas Žinys.

Anot specialisto, remiantis pastarųjų mėnesių statistika, domėjimasis nekilnojamo turto objektais yra toks pat, kaip visada: paklausiausi yra butai, antroje vietoje – sklypai, mažiausiai domimasi gyvenamaisiais namais. Tiesa, jis priduria, kad tai nereiškia, jog niekas nebeperka namų. Tiesiog statistiškai šių objektų apžiūrima mažiau.

Siūlo pirkti sklypą

Bene daugiausiai asmenų domisi butais: nuo studentų, jaunų šeimų iki pensininkų, kurie nori pakeisti 3-4 kambarių butus į mažesnius. Sklypais, kotedžais ar namais domisi mažiau asmenų: dažniausiai tai žmonės mylintys gamtą, mėgstantys nepriklausomumą ir nebijantys iššūkių.

Tačiau savo klientus, jei tik pastebi tokį norą, L.Žinys visuomet ragina rimtai pagalvoti apie galimybę įsigyti sklypą. Šiuo metu namą galima pasistatyti pigiau nei kainuotų naujos statybos butas.

„Rinkoje gausu statybos įmonių, siūlančių įvairias namų statybos kainas, priklausančias nuo statybinių medžiagų panaudojimo ir darbų technologijų. Karkasas, rąstai, mūras, šiaudai, blokeliai – tai tik dalis rinkoje siūlomų namų statybos variantų“, – pasakojo specialistas ir pridūrė manantis, kad karkasinį namą pradėjus statyti pavasarį, iki žiemos jame jau turėtų būti galima gyventi.

Tačiau namo statyba pareikalauja žymiai daugiau asmeninio laiko ir kūrybinio indėlio: projekto kūrimas, statybinių medžiagų parinkimas ir aplinkos tvarkymo darbai. Žinoma, namo savininkui tuomet tenka ir didesnė atsakomybė už statomo būsto kokybę.

„Bet galutinis rezultatas dažniausiai teikia nepalyginamai daugiau pasitenkinimo“, – patikino specialistas.

Svarbiausia – vieta ir pastato būklė

Prieš perkant būstą L. Žinys pataria atkreipti dėmesį ne tik į objekto vietą, bet ir į jo stovį. Svarbu patikrinti, ar būstas atitinka visus jam keliamus reikalavimus ir lūkesčius. Labai svarbu pasidomėti, kokie yra būsimi kaimynai.

Specialistas patarė sau atsakyti į svarbiausius klausimus:

1. Kodėl noriu pasikeisti gyvenamąją vietą?
2. Kokius poreikius turi patenkinti perkamas turtas? (surašykite prioriteto tvarka, tai labai svarbu)
3. Kokiomis savybėmis būtinai turi pasižymėti turtas? (surašykite prioriteto tvarka: vieta, plotas, įrengimas, susisiekimas, aukštas, kitos savybės)
4. Kaip greitai noriu (reikia) persikelti į naują vietą?
5. Kiek galiu skirti pinigų turtui įsigyti?

Jei ketinate pirkti būstą, pasiėmę kreditą, atsakykite sau į šiuos klausimus:

a) Ar bankas duos norimo dydžio paskolą?
b) Ar tikrai galėsiu mokėti tokio dydžio mėnesinius mokesčius visą kredito laikotarpį?
c) Kiek ir kaip stipriai aš pasiryžęs padirbėti, kad surasčiau svajonių turtą?
d) Arba šį klausimą galima suformuluoti kitaip:
e) Kiek aš pasiruošęs sumokėti, kad man surastų norimą turtą?

Į visus šiuos klausimus turėtų atsakyti ir antroji pusė. Tik taip bus galima rasti abu tenkinantį variantą.

Kaip išvengti sukčių?

Daugėja atvejų, kuomet būstus pardavinėja sukčiai. Kartais pirkėjams sumokėjus avansą pardavėjai dingsta. Norint išvengti tokių situacijų specialistas patarė iš anksto kreiptis į NT agentūras dėl NT paieškos.

„Sunku vienareikšmiškai atsakyti, kokius mokesčius ir dokumentus prieš perkant būstą būtina tvarkytis, nes kiekvienas atvejis labai individualus. Tik asmeniškai pasigilinę į kiekvieno kliento situaciją galime atsakyti ir patarti, kaip ir kokius dokumentus reikia tvarkytis, – paklaustas, kaip nenudegti dėl teisinių žinių neturėjimo pasakojo L. Žinys.

Mano išsaugoti straipsniai